Reklama

Zawieszone kursy PKM-u Katowice. Będzie można ładować wszystkie „elektryki” naraz

Redakcja
Kolejne utrudnienia dla pasażerów linii obsługiwanych przez PKM Katowice. Tym razem jednak powodem nie są braki kadrowe. Chodzi o kabel, który ma umożliwić ładowanie wszystkich elektrycznych pojazdów na raz.
O problemach PKM-u z prądem pisaliśmy już w 2019 roku. Długo wyczekiwana inwestycja w końcu doszła do skutku. Do tej pory ładowanie autobusów było mocno utrudnione, ponieważ moc dostarczana do bazy katowickiego Przedsiębiorstwa Komunikacji Miejskiej była za mała, żeby w pełni wykorzystywać „elektryki”. Teraz ma się to zmienić. – Zakup autobusów elektrycznych spowodował konieczność zwiększenia mocy na bazie. Doszliśmy do granicy tego, co można zrobić na niskim napięciu. Trzy lata temu podpisaliśmy umowę z Tauronem i w tej chwili podłączmy średnie napięcie. Po tym będziemy mieli ponad 1 megawat energii – mówi Paweł Cyganek, dyrektor ds. ekonomiczno-finansowo-inwestycyjnych w PKM Katowice. Przedsiębiorstwo na realizację umowy musiało długo czekać od 2018 roku. Jednak zmiana będzie znaczna. Jak tłumaczył dwa lata temu Cyganek, gdyby podpiąć do ładowania wszystkich 20 autobusów elektrycznych jednocześnie, to stopiłyby się kable. Po inwestycji będzie to możliwe. Poza tym PKM będzie mógł w przyszłości powiększyć udział elektrobusów w taborze.
Przez najbliższe dni regularne ładowanie pojazdów z napędem elektrycznym będzie niemożliwe. Prace przyłączeniowe w bazie przy ul. Mickiewicza mają potrwać do końca tygodnia. Dlatego konieczne było wstrzymanie niektórych kursów. Jak wyjaśnia ZTM, wybrano linie, które mają wysoką częstotliwość kursowania w dni robocze.

Od 23 do 27 sierpnia wprowadzone zostaną zmiany w funkcjonowaniu linii autobusowych 12, 297, 830, 910 i M24:

  • Linia 12 będzie kursowała wg specjalnego rozkładu jazdy tj. rozkładu na dni wolne, z zastrzeżeniem, że w celu minimalizacji utrudnień w dojazdach do zakładów pracy zlokalizowanych przy ul. Śląskiej w Katowicach, wybrane kursy ww. linii zostaną wydłużone do przystanku Ligota Śląska Pętla.
  • Linia 297 będzie kursowała wg rozkładu na soboty.
  • Linia 830 będzie kursowała wg specjalnego rozkładu jazdy zakładającego zmniejszenie częstotliwości kursowania do co 30 min, na odcinku Katowice – Chorzów – Bytom podróżni mogą skorzystać również z linii autobusowej M3 kursującej co 15 min oraz linii tramwajowych 6 i 19 kursujących ze wspólną średnią częstotliwością co 7/8 min.
  • Linia 910 będzie kursowała wg rozkładu na dni wolne.
  • Na linii M24 zawieszone zostaną kursy o 16:30 i 17:30 z przystanku Zabrze Goethego; ponadto kurs o 4:37 z przystanku Katowice Mickiewicza zostanie opóźniony na 4:47, w celu zapewnienia ciągłości kursowania linii wszystkie kursy obsługiwane będą przez PKM w Gliwicach.

Szczegółowe informacje dotyczące zmian w rozkładach jazdy można znaleźć TUTAJ.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*