Reklama

Zarządca Spodka zapowiada przebudowę toalet, ale pieniądze musi wyłożyć miasto

Grzegorz Żądło
Zarządca Spodka rozstrzygnął konkurs na projekt przebudowy toalet w hali. Problem w tym, że na razie na przebudowę nie ma pieniędzy. Te musiałoby wyłożyć miasto, a ze strony urzędu jasnej deklaracji nie ma.

Wojciech Kuśpik, prezes firmy PTWP, spółki matki PTWP Event Center (zarządcy Spodka i MCK), sprytnie chce wpłynąć na urząd miasta, żeby ten sfinansował remont toalet w Spodku. Zgodnie z umową, po stronie zarządcy jest bieżące utrzymania, a po stronie miasta większe remonty. Toalety rzeczywiście są w złym stanie. Kuśpik wymyślił więc, że zorganizuje konkurs na projekt przebudowy. Pozyskał też partnerów, którzy dostarczą lustra i armaturę. Łącznie wartość wkładu partnerów prywatnych ma wynieść około 400 tys. zł. We wszystkich informacjach prasowych pojawia się stwierdzenie, że toalety zostaną przebudowane. Tyle że to wcale nie jest pewne. Wojciech Kuśpik, organizując konkurs na projekt, chce niejako wymusić na prezydencie Katowic wyłożenie pieniędzy na remont. Chodzi o około 1,5 mln zł. To zresztą nie jedyny remont, o który prosi miasto zarządca Spodka. – Inwestycje i remonty zawsze będą po stronie miasta. Naszą rolą jest informowanie miasta o wymaganiach, jakie mają mają nasi partnerzy. Wykonaliśmy bieżące remonty w postaci przebudowy pięciu garderób i tylu też łazienek w Spodku – wylicza Kuśpik.

W sierpniu PTWP Event Center przesłało do miast listę niezbędnych do wykonania remontów w Spodku i MCK. Na razie odpowiedzi nie ma. Na nasze pytanie o pieniądze na przebudowę toalet miasto też jednoznacznie nie odpowiedziało. – Miasto bierze pod uwagę partycypację w tym przedsięwzięciu. Dziś jest jeszcze za wcześnie, by mówić o kwotach. Obecnie trwają prace nad przyszłorocznym budżetem – poinformowało biuro prasowe UM Katowice.

Istotnym wydarzeniem, które może przesądzić o sfinansowaniu przebudowy jest szczyt klimatyczny ONZ, który w grudniu 2018 roku ma się odbyć w Katowicach.

Jeśli pieniądze na remont toalet znajdą się w budżecie miasta, wówczas mogą one wyglądać jak na wizualizacji poniżej. Pierwszą nagrodę w konkursie zdobyła pracownia Wojciecha Gwizdaka 2G Studio z Kielc.

– Przedstawiona koncepcja w niekonwencjonalny, ciekawy i konsekwentny sposób zaproponowała zastosowanie grodzic stalowych jako dominującego materiału kształtującego wnętrza. Rzut toalet w prawidłowy sposób organizuje funkcjonalnie przestrzeń. Pomieszczenia utrzymane są w stylistyce industrialnej, ze stonowaną kolorystyką, bliskie są przemysłowym Katowicom i Górnemu Śląskowi. Powściągliwość i minimalizm tworzą eleganckie i funkcjonalne wnętrza, w pełni przystające do architektury ikony Katowic, jaką jest Spodek – takie było uzasadnienie jury konkursu.

Laureat głównej nagrody dostał 15 000 zł brutto oraz zaproszenie do udziału w negocjacji umowy na sporządzenie szczegółowego opracowania pracy konkursowej, w tym projektu budowlanego.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*