Reklama

Za prawie 15 mln zł miasto kupi kilkudziesięcioletni biurowiec

Grzegorz Żądło
Miasto kupi biurowiec przy ul. Wita Stwosza 7. Zapłaci za niego prawie 15 mln zł. Przeniesie się do niego MOPS i kilku innych instytucji.

W połowie 2020 roku radni przegłosowali zmiany w budżecie miasta, zgodnie z którymi Katowice zabezpieczyły 13 mln zł na kupno byłej siedziby Katowickiego Holdingu Węglowego przy ul. Damrota. Już wtedy pisaliśmy, że sprawa nie jest wcale przesądzona, bo budynkiem zainteresowany jest też Śląski Urząd Wojewódzki. Ostatecznie, na przełomie października i listopada, to właśnie wojewoda kupił bez przetargu biurowiec od Spółki Restrukturyzacji Kopalń. ŚUW zapłacił 12, 891 mln zł brutto. Po remoncie, do biurowca ma się przeprowadzić Wojewódzki Inspektorat Ochron Środowiska oraz urzędnicy obsługujący cudzoziemców.

Katowice zostały więc z niczym, choć miasto miało już sprecyzowany plan na to, jak zagospodaruje pomieszczenia przy Damrota. W związku z rezygnacją z remontu i przeznaczenia na siedzibę Centrum Organizacji Pozarządowych kamienicy przy ul. Młyńskiej 9, to właśnie COP miał zająć część biurowca. W byłej siedzibie KHW miała też powstać filia MDK Bogucice-Zawodzie. Przy czym tak naprawdę nie byłby to kolejny oddział tego MDK (chociaż formalnie tak), ale bardziej dom kultury dla os. Paderewskiego. Kolejnymi potencjalnymi „lokatorami” biurowca były Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej i stowarzyszenie kombatantów i weteranów.

Większość tych instytucji znajdzie się w budynku przy ul. Wita Stwosza 7. 22 grudnia prezydent Katowic Marcin Krupa podpisał zarządzenie, zgodnie z którym miasto zapłaci Agencji Handlowej „CENTROSTAL” S.A. za prawo użytkowania wieczystego nieruchomości o powierzchni 2058 m kw. 14,95 mln zł. Sam budynek ma powierzchnię użytkową 2 889,5 m kw. Na działce są też garaże o powierzchni 221,2 m kw.

Biurowiec powstał w 1950 roku.


Tagi:

Komentarze

 1. Luk 31 grudnia, 2020 at 10:46 am - Reply

  Mieszkancy zaplaca za wszystko!!! Wstyd ze w katowicach mamy tak nieudolnego ptezydenta i radnych !!!

 2. AA 31 grudnia, 2020 at 12:33 am - Reply

  Wychodzi 5100 zł / m2 budynku do generalnego remontu i adaptacji.
  Remont pewno 2x tyle.

  • Grucha 31 grudnia, 2020 at 11:48 am Reply

   Na remontach najlepiej się zarabia, więc wszyscy będą zadowoleni (poza mieszkańcami, którzy za to płacą, ale kogo to obchodzi)

Dodaj komentarz

*
*