Reklama

Za ponad 32 mln zł miasto wykupi pozakładowe mieszkania. Potem tanio sprzeda je najemcom

Budynek przy ul. Norwida 9.

Grzegorz Żądło
Urząd miasta doszedł do porozumienia ze spółką, która zarządza mieszkaniami po Zakładach Metalurgicznych Silesia. Za 32,25 mln zł 31 budynków przejdzie na właśność gminy. Lokatorzy będą mogli wykupić mieszkania na preferencyjnych zasadach. Tyle że część nieruchomości nadaje się do rozbiórki i miasto nie będzie w nie inwestować.

Sprawa pozakładowych mieszkań ciągnęła się prawie 10 lat. Byli pracownicy ZM Silesia nie mogli wykupić mieszkań, a zarząd nad nimi przejęła Spółka Mieszkaniowa „Dom”. Cztery lata temu w kampanii wyborczej Marcin Krupa obiecał lokatorom, że miasto wykupi budynki. Teraz sprawa się materializuje.

Negocjacje z SM „Dom” trwały dwa lata. Od roku były bardzo intensywne. Z naszych informacji wynika, że pierwsza propozycja właściciela opiewała na 48 mln zł. Tyle miasto nie chciało zapłacić. Ostatecznie skończyło się na nieco ponad 32 mln zł. Za tę cenę miasto przejmie 612 mieszkań. Większość z nich znajduje się w Wełnowcu, ale są też budynki w centrum Katowic. Wiele jest w złym albo bardzo złym stanie technicznym. Połowa lokatorów mieszka w zasobach SM „Dom”, bo kiedyś dostali przydział z zakładu pracy. Te osoby płacą około 10 zł za 1 m kw. czynszu miesięcznie. Druga połowa to osoby, które wylicytowały czynsz w przetargach organizowanych przez „DOM”. Po przejęciu przez miasto stawki czynszu zostaną utrzymane. Lokatorzy zakładowi będą mogli wykupić mieszkania z 60% bonifikatą. Co z pozostałymi? – Decyzję w tej sprawie podejmie prezydent – mówi nasz rozmówca z urzędu miasta. W oficjalnej informacji prasowej Marcin Krupa deklaruje, że „każdy chętny lokator będzie mógł wykupić mieszkanie na preferencyjnych warunkach – czyli o wiele bardziej korzystnych niż te, które proponowała SM DOM Sp. z o.o. Co ważne, wykupić mieszkanie będzie można w dogodnym dla siebie terminie”.

Jeśli tak rzeczywiście będzie, miastu może to być nawet na rękę. Jeśli w danym budynku mieszkania zostaną wykupione na własność (niekoniecznie wszystkie), wówczas to wspólnota mieszkaniowa będzie musiała się martwić o remonty i stan techniczny budynku. Jeśli jednak ludzie lokalu nie wykupią, wówczas z części z nich będą musieli zostać przeprowadzeni do innych. Stan niektórych domów jest bowiem fatalny i nie opłaca się ich remontować.

Jako pierwszy zostanie sprzedany budynek przy ul. Norwida 9. Ma to nastąpić jeszcze w tym roku. Za 15 mieszkań miasto zapłaci 499 786 zł. Reszta zasobu SM „Dom” ma zostać wykupiona do końca marca 2019 roku.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*