Reklama

Za parkowanie w Katowicach trzeba będzie zapłacić od razu. Kierowcy zrobią to kartą lub za pomocą telefonu

Redakcja
Nowe parkomaty w Katowicach zostaną uruchomione za kilka dni. Miasto zapowiada też kolejne zmiany w zasadach parkowania. W urządzeniach będzie można płacić kartami płatniczymi lub aplikacją mobilną.

Nowe parkomaty i nowe zasady parkowania w Katowicach. Zamontowane już 3 miesiące temu maszyny parkingowe nadal stoją owinięte folią z informacją „parkomat nieczynny”. Za kilka dni zaczną być czynne i kierowcy w strefie płatnego parkowania po raz pierwszy będą mogli zapłacić kartą płatniczą. 50 urządzeń czekało na formalność w postaci uprawomocnienia się uchwały rady miasta. Dokładnie za tydzień, 23 lipca, zostaną uruchomione. Tych kilkadziesiąt parkomatów wzmocniło sieć obecnie używanych, na które często narzekają kierowcy. Przede wszystkim ze względu na ograniczone możliwości płatności. Tak pozostanie jeszcze przez jakiś czas. – Nowością dla kierowców w tych urządzeniach będzie możliwość płatności kartą. Przy czym jednocześnie w pozostałych urządzeniach, do czasu ich modernizacji, pozostanie możliwość płatności tylko gotówką i kartą ŚKUP – mówi uwagę Piotr Handwerker, dyrektor MZUiM Katowice. Wszystkie obecnie używane parkomaty, których jest łącznie 78, mają zostać przerobione przez MZUiM do końca września. Dzięki temu, podobnie jak w nowych, można będzie w nich płacić kartą. Ale miasto chce, żeby kierowcy mieli jeszcze jedną opcję. – We wrześniu uruchomimy możliwość dokonywania opłat za pomocą aplikacji mobilnej, przy czym jednocześnie zniknie parkingowy, u którego można było zakupić bilet. Choć kontrolerzy będą cały czas obecni w SPP – mówi Handwerker. Na razie miasto nie zdradza jakie aplikacje będą obsługiwały katowicką strefę płatnego parkowania. Łącznie, po uruchomieniu nowych i modernizacji starych parkomatów, w Katowicach będzie działało 128 urządzeń z trzema opcjami zapłaty – gotówką, kartą i przez telefon.

Zmiany w regulaminie poboru opłat za parkowanie w Katowicach oznaczają też zniesienie 14-dniowego terminu wniesienie opłaty. Kierowcy będą musieli od razu zapłacić za postój w strefie płatnego parkowania. W przypadku stwierdzenia przez kontrolera, że pojazd stoi w strefie bezprawnie, pracownik MZUiM spisze protokół i za wycieraczkę włoży zawiadomienie dla kierowcy, który  zostanie na jego podstawie obciążony opłatą dodatkową w wysokości 50 zł.

Do 29 lipca potrwają konsultacje dotyczące nowego regulaminu. Mogą w nich wziąć udział  przedstawiciele organizacji pozarządowych i innych podmiotów prowadzących działalność pożytku publicznego. Następnym krokiem będzie przekazanie projektu uchwały radzie miasta. Projekt jest dostępny TUTAJ.

Na zakup 50 urządzeń i modernizację 78, a także wdrożenie opłat mobilnych miasto wyda około 3,4 mln zł.


Tagi:

Komentarze

  1. AA 16 lipca, 2020 at 5:52 pm - Reply

    Rok 2020 MZUiM zauważa istnienie kart płatniczych……
    Rok 2190 MZUiM wprowadza pojazdy z kamerami sprawdzające czy kierowca wniósł opłatę za parkowanie
    Rok 2350 MZUiM przesaje zatrudniać „łazików” parkingowych pobierających/sprawdzających bilety

    Nowoczesność w domu i zagrodzie po Katowicku 😉

Dodaj komentarz

*
*