Reklama

Muzeum Śląskie szykuje wystawę pt. „Męska rzecz”

Redakcja
Nowa wystawa i zapowiedź kolejnych wydarzeń planowanych w Muzeum Śląskim. Jutro pierwsza premiera w tym roku. Dwuczęściowa wystawa przedstawia twórczość wybitnej scenografki teatru lalek. Wśród kolejnych propozycji m.in. „Męska rzecz”, czyli wystawa opisująca stereotyp mężczyzny w Polsce.

W piątek w Muzeum Śląskim odbędzie się otwarcie wystawy pod tytułem „Świadomość lalki”. Opowiada ona o dorobku słynnej scenografki. Jadwiga Mydlarska-Kowal była reformatorką polskiego teatru lalkowego. Dzięki jej działalności zmieniło się podejście do lalkarstwa. Artystka związana z Wrocławskim Teatrem Lalek sprawiła, że te same spektakle teatru dramatycznego zaczęły być wystawiane na deskach teatru lalek. Dwuczęściowa wystawa w budynkach Centrum Scenografii Polskiej oraz stolarni przedstawia przekrojową działalność Mydlarskiej-Kowal w obu rodzajach teatrów. Wystawa potrwa do 22 kwietnia. Wernisaż odbędzie się 9 lutego o godz. 18.

Kolejne propozycje muzeum to wystawy zaplanowane na drugą połowę tego roku. Najpierw publiczność pozna „Perspektywę wieku dojrzewania”. Taki tytuł nosi wystawa prezentująca twórczość: malarza Andrzeja Wróblewskiego, rzeźbiarki Aliny Szapocznikow i reżysera Andrzeja Wajdy. Tę trójkę łączą podobne doświadczenia związane z II wojną światową w Polsce. Wystawę, której kuratorką  jest Anda Rottenberg, oglądać będzie można w dniach 23 czerwca – 30 września.

Temat kolejnej wystawy to mężczyźni. „Męska rzecz” podejmie problem stereotypu polskiego mężczyzny. To próba ukazania w jaki sposób wizerunek mężczyzny kształtował się w naszym kraju na przestrzeni wieków. Wystawa ma być oryginalnym spojrzeniem na mężczyznę przez pryzmat polskiej tradycji i kultury. Wernisaż odbędzie się w lipcu. Ostatnia z planowanych na ten rok wystaw to propozycja dla miłośników sztuki współczesnej. Zaprezentowane zostaną wyniki najbardziej prestiżowej ogólnopolskiej imprezy poświęconej grafice, czyli „Triennale Grafiki Polskiej”. Wystawa ma pokazać najbardziej aktualne trendy w grafice. Będzie otwarta od 26 października 2018 roku do 27 stycznia 2019.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*