Reklama

Wystarczyła żółto-niebieska szarfa na popiersiu Franciszka Pieczki i z całego kraju zaczęła się sączyć nienawiść do Ukrainy

Zdjęcia. Sławomir Rybok/UM Katowice.

Grzegorz Żądło
Wielki aktor, Ślązak i urodziny miasta. Wydawało się, że odsłonięcie popiersia Franciszka Pieczki w Galerii Artystycznej miasta Katowice nie może budzić innych emocji niż pozytywne. Okazało się jednak, że w Polsce wszystko jest możliwe. Żółto-niebieska flaga na popiersiu zachęciła do uzewnętrznienia się wszelkiej maści nacjonalistów, ksenofobów, wielkich “patriotów” i ludzi, którzy żywią się nienawiścią. Wiadomo, tu jest Polska, a nie Ukraina. I nic to, że szarfa z Ukrainą nic wspólnego nie miała.

Najpierw kilka faktów. W piątek 8 września, z okazji 158. rocznicy nadania Katowicom praw miejskich, na pl. Grunwaldzkim zostało odsłonięte popiersie Franciszka Pieczki. Symboliczne odsłonięcie polegało na zdjęciu wiszącej na niej żółto-niebieskiej szarfy. Dla niewtajemniczonych, to kolory symboli Katowic, herbu i flagi. To także barwy Górnego Śląska, nawet jeśli gdzieniegdzie można przeczytać, że są złoto-niebieskie. W praktyce wykorzystywany jest żółty i niebieski.

Wspomniana szarfa była powieszona zgodnie z obowiązującym w katowickich symbolach porządkiem, czyli żółty na górze, niebieski na dole. Okazuje się jednak, że to wszystko nie ma znaczenia. Dlaczego? Bo “patrioci” zobaczyli w szarfie flagę Ukrainy. No i się zaczęło. Musze przyznać, że przy ponad 50 000 obserwujących portal Katowice24.info na Facebooku zdarzają się różne, również bardzo głupie, wulgarne i obraźliwe komentarze. Ale takiego szamba, jakie wybiło pod postem o popiersiu Franciszka Pieczki, dawno nie było.

Nie będę cytował wszystkich nienawistnych wpisów, bo ten tekst mogą przeczytać dzieci, a po co mają się od małego zamartwiać, że żyją w społeczeństwie ksenofobicznym, nacjonalistycznym, nienawistnym i wzywającym do przemocy. Oczywiście, biorąc pod uwagę, że nasz wpis dotarł do ponad 590 000 osób na Facebooku (stan na 9 września), to kilkaset obrzydliwych komentarzy nie powinno rzutować na całość społeczeństwa. Niemniej to właśnie ci nienawistni krzykacze często dominują w internetowych dyskusjach. Co charakterystyczne, co druga taka osoba ma na profilowym zdjęciu biało-czerwoną flagę. Wielcy “patrioci” pytają więc, rozkazują i twierdzą (pisownia oryginalna):

“Dlaczego te ukrowskie żółto niebieskie sracze flagi wiszą na popiersiu naszego aktora? To hańba i znieważenie POLSKIEGO aktora i patrioty”

“Wypalajcie (pewnie miało być wypadajcie – red.) z tymi flagami. Tu jest POLSKA”

“(…) Życzę jak najgorzej im a wy bochaterzy (charakterystyczna u wielkich “patriotów” jest nieznajomość zasad polskiej ortografii – red.) katowice24.info obrońcy ukrainy (Ukrainy wielki “patriota” obowiązkowo piszą małą literą – red.) nie macie jaj. Cała Polska już ich nie chce ale chyba ślepi jesteście. A za ten komentarz (napisaliśmy, że będziemy blokować wszystkich ksenofobów – red.) to wy powinniście zostać zbanowani za zdradę Narodu”

“Normalnie szok dobry Ukrainiec to martwy Ukrainiec dlaczego tak pisze ja jestem Polakiem i ziomkiem Franciszka nie wiedzą reporterzy co piszą niech pogadają z ludźmi co przeżyli czasy Ukraińców na wojnie to zdanie zmienia ja się dość nasłuchałem co gnoje robiły z Polakami a teraz mają wojnę i uciekają ze swojego kraju i zaczynają się żądzić (o, znowu dobra znajomość języka polskiego) u nas”

“(…) Wiec naszego wieszcza (no proszę, aktor wieszczem – red.) poniżacie tą żółto-niebieską szmatą. Dla mnie to godzi w Pana Pieczke. Usuńcie te zdjęcia z banderowską flagą”

“Niech zabierają te szmaty ukraińskie”

“Dlaczego owinęli go ta szmata”

“Ta szmata zdejmijcie z pomnika”

“A gdzie barwy polskie? Cała Polska podziwiała jego talent, a te barwy źle się kojarzą

I tak dalej, i tak dalej. To tylko niewielka część internetowej twórczości wielkich “patriotów”.

Pomijam już fakt nieznajomości barw flagi Katowic i Górnego Śląska. Też nie wiem jakie kolory ma np. flaga Bydgoszczy czy Lublina. Ale nawet jeśli komuś kolory żółty i niebieski źle się kojarzą, to określanie flagi szmatą jest poniżej krytyki. Ciekawe jak taki wielki “patriota” by się czuł, gdyby o polskiej fladze w Niemczech czy Francji pisali szmata. Zapewne żądałby od polskiego rządu interwencji dyplomatycznej. Ale nasza POLSKA (wiadomo, że drukowanymi) to zupełnie co innego niż ta ukraińska.

Wiadomo było, że pospolite ruszenie i morze dobroci polskiego społeczeństwa po przyjeździe setek tysięcy ukraińskich uchodźców szybko się skończy. Tak jest zawsze, pewnie nie tylko w Polsce. Kiedy jednak przyjaźń i pozytywne nastawienie zamienia się w nienawiść, zaczyna się robić nieprzyjemnie i niebezpiecznie.

Wszystko zaczyna się od języka. Nie można lekceważyć żadnego nienawistnego wpisu czy komentarza. Dlatego te zacytowane powyżej zostały już przez nas usunięte, a ich autorzy zbanowani.

Oczywiście, każdy ma prawo do wyrażania swoich myśli czy opinii, ale są jakieś granice. Granice, które tym razem zostały przekroczone. Nie ma miejsca na mowę nienawiści, przynajmniej u nas.

I tylko Franciszka Pieczki  żal.


Tagi:

Komentarze

 1. lll Reicher 24 listopada, 2023 at 11:48 am - Reply

  polska jest juz w krajach zachodnich nie tylko na slaku….. 6 mln. w wielkiej brytani… w holandi belgi sa niepoliczalni irlandi i inych krajach europejskich wiec trudno wmawiac polske na slasku pozatym polacy maja fobie antyrosyjskie jak wszystkim wiadomo ,w ramach nato swa nienawisc beda mogli skonfrontowac z bialorusia a potem z rosja ,oczywiscie temat ten nie dotyczy slazakow !

 2. Tomasz 12 września, 2023 at 12:49 pm - Reply

  A mnie w dalszym ciągu bawi REDAKCJA tego portalu poprawiając i wytykając błędy innym, ale swoich nie widzą… Akapit pod zdjęciem, środek – “Musze” bez “ę”. To pokazuje jaki poziom i w którą stronę to wszystko zmierza. Ale też proszę o więcej wyrozumiałości dla ludzi, którzy mimo wszystko coś komentują – bo jak zapewne REDAKCJA wie, na komórce w pośpiechu nie zawsze wskakują nasze kochane polskie wężyki… Resztę mózg dorobi, bo przecież podobno wystarczy nam co trzecia litera w wyrazie i już wiemy o co biega… A komentarz i tak zostanie jak zwykle usunięty… Brawo wielka nasza miejska REDAKCJO!

  • Grzegorz Żądło 12 września, 2023 at 1:29 pm Reply

   Czyli rozumiem, że błędy ortograficzne to wina pisania na komórce? Określanie flagi ukraińskiej szmatą też? Z ciekawości, co znaczy miejska redakcjo?

 3. Patriota 11 września, 2023 at 11:14 pm - Reply

  NA POMNIKU POWINNA BYC FALGA POLSKA I SLASKA , NIESTETY POLSKIEJ ZABRAKLO . DALSZY KOMENTAZ ZBEDNY !

  • Alojzy 18 października, 2023 at 4:48 pm Reply

   Ciekawe co sama persona uwieczniona na pomniku by miała do powiedzenia w tym temacie… Takie jałowe przepychanki powstaja, gdy jedynym hobby człowieka jest pisanie komentarzy pod internetowymi postami. Jak człowiek nie ma się czym w życiu zajać, to pokłady frustracja powoduja nienawiść oraz przysłaniaja rozum. Cóż, żeby mieć szacunek do innych, trzeba mieć szacunek do samego siebie.

  • kukura 12 września, 2023 at 7:27 am Reply

   polacy, szczególnie patrioci, zawsze mieli problem z nowinkami technologicznymi.

   Sto lat temu zaskoczył ich bidet. Tego wyżej caps-lock.

   • Tadek 12 września, 2023 at 12:55 pm Reply

    Człowieku, upominasz gościa, że pisze wersalikami, a Polaków piszesz z małej litery…

    • kukura 12 września, 2023 at 6:16 pm Reply

     Lol I co? tadek też napisze z małej.

   • Tom 12 września, 2023 at 12:54 pm Reply

    Do kukura: Proszę przeczytać sobie z klawiatury lub wyszukiwarki jak nazywa się ten klawisz (funkcja), a później pouczać innych…

    • kukura 12 września, 2023 at 6:18 pm Reply

     chcesz instrukcję bidetu? Czy już opanowałeś?

   • DD 12 września, 2023 at 9:36 am Reply

    Najbardziej znanym polakiem jest kukura. Normalni Polacy nie mają takich problemów.

 4. kukura 11 września, 2023 at 6:15 pm - Reply

  oczywiście mamy wielu oszołomów, ale trzeba mieć świadomość, że ruskie służby też nie śpią.

  ta wielka “siatka szpiegowska” która ostatnio wyłapali, to głównie bawiła się właśnie w taki trolling + wlepki + ulotki.

 5. Mieszkaniec 11 września, 2023 at 12:01 pm - Reply

  A sami komentujący nie mieszkają w Katowicach…. ale nos wtykają… naprawdę dekle. Miejscowości co ostatnich latach chcieli się przyłączyć do Krakowa czy Małopolski. To tylko pokazuje że nie ma co na takich oglądać sie

Dodaj komentarz

*
*