Reklama

Wykolejony tramwaj zablokował ruch w centrum Katowic. Za kilka dni takich problemów ma nie być

Łukasz Kądziołka
W tym tygodniu pierwsi pasażerowie pojadą linią wzdłuż ul. Grundmanna. Na razie oferta będzie ograniczała się do jednej linii, ale nowy tramwajowy łącznik ma pomóc w sytuacjach awaryjnych. Dzisiaj wykolejony wagon wstrzymywał ruch przez dłuższy czas.

Dzisiaj przez dwie godziny w centrum Katowic występowały duże utrudnienia w ruchu. Powodem było wykolejenie tramwaju linii nr 6. Odcinek pomiędzy Rynkiem a rondem gen. Ziętka był zablokowany przez dwie godziny. Trzeba było długo czekać na wznowienie ruchu na najważniejszym fragmencie torowiska w mieście. Za kilka dni problem z płynnością ruchu w momencie wystąpienia awarii lub innych okoliczności utrudniających kursowanie tramwajów ma rozwiązać nowa linia tramwajowa.

Na ul. Grundmanna z około półrocznym opóźnieniem zakończyła się inwestycja tramwajowa. Krótki łącznik pomiędzy ulicami Chorzowską a Gliwicką to pierwsza linia wybudowana w stolicy województwa po 76-letniej przerwie. Po raz ostatni nowa infrastruktura została otwarta w 1947, gdy linię tramwajową wzdłuż ul. Kościuszki przedłużono od Parku Kościuszki do pętli w Brynowie.

Linia tramwajowa na Grundmanna ma około 750 m długości, czyli 1500 m toru pojedynczego. Jak mówi prezes Tramwajów Śląskich, to była trudna pod względem technicznym realizacja. Nie tylko dlatego, że linia przebiega w zabudowie śródmiejskiej. – Warunki inżynierskie były trudne, bo to jest prawie 3 km szyn, które trzeba było położyć w trudnym terenie. Było to zadanie wymagające – mówi Bolesław Knapik, prezes Tramwajów Śląskich. Poza tym łącznik w liczbach wygląda tak: 6 rozjazdów, 12 zwrotnic, dwa obiekty mostowe (w tym przejście nad DTŚ-ką), budowa nowej podstacji trakcyjnej. Linia umożliwi poprowadzenie ruchu tramwajowego we wszystkich relacjach, dzięki czemu tramwaj z ul. Grundmanna będzie mógł skręcić zarówno lewo, jak i w prawo w ul. Gliwicką, a także włączyć się w linię wzdłuż ul. Chorzowskiej w obu kierunkach.

Wiadomo już, że na razie będzie z tego korzystała jedna linia, która obsłuży nowy łącznik. Tramwaj nr 25 z Szopienic dzisiaj kończy swój bieg na pl. Wolności, ale już w tym tygodniu pojedzie dalej, do Stadionu Śląskiego. Zmiany w rozkładzie jeszcze nie zostały wprowadzone, ale wydłużenie relacji tylko jednej linii tramwajowej wiele osób krytykuje. Niektórzy uważają, że po inwestycji za ok. 40 mln złotych (dokładne koszty podamy w tym tygodniu, ponieważ mogły wzrosnąć w trakcie realizacji) oferta dla pasażerów powinna być znacznie lepsza. Na razie nie ma jednak planów dotyczących poprowadzenia przez Grundmanna kolejnej linii.

Jednak dla prowadzenia ruchu tramwajowego ta linia może mieć duże znaczenie. Jedno zdarzenie ma już nie paraliżować ruchu. – Jeśli chodzi o sytuacje awaryjne na przykład w ścisłym centrum Katowic, na odcinku pomiędzy Rynkiem a rondem, daje możliwość kursowania alternatywnego. Połączenia centrum Katowic z Chorzowem oraz Bytomiem – mówi prezes Tramwajów Śląskich.

Otwarcie linii na Grudnmanna zaplanowano w tym tygodniu. Najprawdopodobniej w piątek pierwsi pasażerowie przejadą tędy tramwajem linii 25. Przejazdy techniczne rozpoczęły się tydzień przed planowanym uruchomieniem, w miniony piątek.


Tagi:

Komentarze

 1. N 19 grudnia, 2023 at 1:31 am - Reply

  na Rudzie śląskiej i Bykowina też to dam rup remo i się spuzniajom

 2. Xd 18 grudnia, 2023 at 6:08 pm - Reply

  jakby odbiory już zostały zrobione to już by dziś problemu nie było.

  ” położyć w trudnym terenie.” Trudny teren?! przecież tam była linia kolejowa. wyrownane jak budowali DTS. Dwa wiadukty. To jest trudny teren?? To jakby mieli na podmokłym terenie zrobić tunel (Metro w Kijowie pod rzeką ) to co to by było?!

  • Wredziol 19 grudnia, 2023 at 10:48 am Reply

   Widocznie dla nich było 😉 To chyba taki standard zarządzających w spółkach samorządowych z udziałem Katowic.

   Ale jeżeli po zakończeniu inwestycji czytam, że “dokładne koszty podamy w tym tygodniu, ponieważ mogły wzrosnąć w trakcie realizacji”, to podejrzewam, że projektem zarządza taki mistrz, jak ten, co się chwalił, że co prawda stadion przed Euro nie będzie gotowy, ale za to zaoszczędził pieniądze.

 3. AA 18 grudnia, 2023 at 3:52 pm - Reply

  Serio? 2h blokady bo się tramwaj wykoleił?
  Z Zawodzia do Rynku czas dojazdu samochodu pogotowia torowego to jakieś 10 min
  Co oni 2h robili – 100m torowiska wymieniali?

  • Ja 19 grudnia, 2023 at 9:13 pm Reply

   kawa rzecz święta nie można przerywać tak świętego napoju xD

  • Rafał R 19 grudnia, 2023 at 8:31 am Reply

   Kierowca z tego samochodu pogotowia musiał najpierw kawę dopić.

Dodaj komentarz

*
*