Reklama

Wróciło „Czyste powietrze” i ruszył nabór wniosków do programu

Ł. K.
Po przerwie wraca rządowy program „Czyste powietrze”. Umożliwia on dofinansowanie do wymiany pieca i termomodernizacji. Jednak jest kilka zmian.

Wraca rządowy program „Czyste powietrze”. Dzięki niemu mieszkańcy mogą otrzymać pieniądze na inwestycje, które mają ograniczyć niską emisję. Przerwa w przyjmowaniu wniosków była spowodowana zmianami w przepisach, które umożliwiają uzyskanie ulgi podatkowej – tzw. ulgi termomodernizacyjnej. Od teraz dofinansowanie na termomodernizację budynku jednorodzinnego można łączyć z ulgą. Jest też kilka innych zmian. Beneficjentami „Czystego powietrza” mogą być właściciele wydzielonego w budynku jednorodzinnym lokalu, dla którego posiadają osobną księgę wieczystą. Uszczegółowiony został zapis dotyczący terminu rozpoczęcia przedsięwzięcia (wymiany źródła ciepła i termomodernizacji). Warunek dopuszczenia montażu kotła na węgiel, gdy nie ma możliwości podłączenia się do sieci gazowej lub ciepłowniczej został rozszerzony na wszystkie kotły na paliwo stałe, w tym biomasę (zmiana wejdzie w życie od 1 lipca tego roku). Uproszczeniu uległa procedura oceny wniosków o dofinansowanie. Teraz wizyta przedstawiciela WFOŚiGW i jego pozytywna opinia nie będzie bezwzględnie wymagana. Tak samo jak wizytacja końcowa.

Chociaż dzisiaj program został dopiero uruchomiony ponownie, to do punktu konsultacyjnego Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przy ul. Wita Stwosza 2 przyszło wielu mieszkańców. W zeszłym roku, od września, w woj. śląskim złożonych zostało najwięcej wniosków spośród wszystkich województw. Było ich ponad 3600, a kwota wyniosła ok. 50 mln zł. Na ten rok WFOŚiGW spodziewa się jeszcze większego zainteresowania. Na razie dla Śląska pula pieniędzy na realizację programu z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska to 100 mln zł. Jedna ta suma może zostać powiększona w zależności od zapotrzebowania. Więcej informacji o zasadach programu „Czyste powietrze” można znaleźć TUTAJ.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*