Reklama

Wracają godziny dla seniorów w sklepach, aptekach i drogeriach

Grzegorz Żądło
Premier Mateusz Morawiecki poinformował w sobotę, że rząd zdecydował o ponownym wprowadzeniu godzin dla seniorów w sklepach, aptekach, drogeriach i punktach handlowych. Nowy-stary przepis zacznie obowiązywać od czwartku 15 października. W godz. 10-12 zakupy będą mogły robić tylko osoby powyżej 60. roku życia.

Podczas konferencji prasowej premier podał statystyki, z których jednoznacznie wynika, że najbardziej narażeni na poważne problemy zdrowotne i utratę życia po zakażeniu koronawirusem są osoby powyżej 65. roku życia. – Wśród osób powyżej 60. roku życia niemal połowa pacjentów jest w szpitalach. Wśród osób korzystających z respiratorów to już jest 80%. Zależność wieku od ryzyka utraty życia jest jednoznaczna. Apelujemy o to, żeby osoby starsze pozostały w domach – mówił Morawiecki.

Wśród zakażonych osób powyżej 80-85. roku życia umiera około 1/5 pacjentów, a wśród jeszcze starszych nawet 1/4.

Premier poinformował o przekazaniu 38 mln zł na zakup niezbędnych środków ochrony osobistej dla pracowników i podopiecznych Domów Pomocy Społecznej. Takich DPS-ów jest około 800.

O kolejnych działaniach rząd ma informować co tydzień.

Od czwartku zaczną obowiązywać godziny dla seniorów w sklepach, aptekach czy drogeriach i właśnie w tym dniu lub dzień później premier ma poinformować o dalszych krokach w walce z epidemią.

Przypomnijmy, od dziś jest w Polsce 38 stref czerwonych, a pozostała część kraju znalazła się w strefie żółtej. Oznacza to, że w przestrzeni publicznej (poza lasami, parkami, plażami czy bulwarami) trzeba nosić maseczki.

Minionej doby w całej Polsce potwierdzono 5300 przypadków zakażenia koronawirusem. To kolejny rekord.


Tagi:

Komentarze

  1. Mich 10 października, 2020 at 5:01 pm - Reply

    Dla ochrony seniorów, wszystkich powyżej 60…65 roku wyślijmy na przymusowe emerytury, dla ich i naszego dobra 😉

  2. P Śl 10 października, 2020 at 2:46 pm - Reply

    A ci seniorze te godziny mają tak samo głęboko jak cała rzesza osób tego wyimaginowanego, śmiertelnego wirusa.

Dodaj komentarz

*
*