Reklama

Wnioski ponad połowy chętnych do zamieszkania w Nowym Nikiszowcu zostały odrzucone z przyczyn formalnych. Trwa weryfikacja pozostałych

Zdjęcie: PFR Nieruchomości.

Grzegorz Żądło
Cały czas trwa analiza wniosków złożonych przez osoby, którą chcą zamieszkać w tzw. Nowym Nikiszowcu. Swoją procedurę oceny wniosków zakończył już urząd miasta. Teraz sprawdzanie dokumentów kończy powoli Polski Fundusz Rozwoju Nieruchomości, czyli inwestor osiedla. Lista lokatorów ma powstać do 14 czerwca.

Nabór wniosków chętnych do wynajęcia mieszkania w Nowym Nikiszowcu rozpoczął się w styczniu i składał się z dwóch etapów. W pierwszym trzeba było złożyć wniosek przez internet, a potem w ciągu 30 dni dostarczyć niezbędne dokumenty. W tym etapie potencjalni lokatorzy dostawali punkty, według kryteriów ustalonych przez radę miasta. To właśnie punkty decydują o pierwszeństwie przy wyborze mieszkania. Można je było dostać m.in. za każde dziecko w rodzinie (10 pt.), za rozliczanie się z podatku dochodowego w Katowicach przez co najmniej jedną osobę w rodzinie (10 pkt. za osobę, maksymalnie 20 pkt.), za co najmniej jedną osobę pełnoletnią w gospodarstwie domowym, która nie przekroczyła 35. roku życia (7 pkt.), za osobę, którą ukończyła 65 lat (3 pkt.), 6 pkt. przysługiwało, jeśli żadna osoba wchodząca w skład gospodarstwa domowego nie jest właścicielem lub współwłaścicielem budynku mieszkalnego jednorodzinnego lub lokalu mieszkalnego oraz nie przysługuje jej spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu oraz nie jest właścicielem lub współwłaścicielem budynku, a 2 pkt. niepełnosprawne dziecko w rodzinie.

Do urzędu miasta wpłynęło 2116 wniosków. Co ciekawe, tylko 907 z nich przeszło do drugiego etapu. Najczęstszym powodem odrzucenia wniosku był brak któregoś z niezbędnych dokumentów i załączników.

Osoby pozytywnie zakwalifikowane do drugiego etapu są teraz sprawdzane pod katem tzw. zdolności czynszowej. Chodzi o to, żeby sprawdzić czy przyszli najemcy są w stanie wykazać łączny miesięczny dochód netto (np. pensja z tytułu umowy o pracę), jak również dodatkowe dochody (np. świadczenie 500+), na poziomie umożliwiającym opłacenie comiesięcznego czynszu z tytułu najmu mieszkania. Wysokość czynszu w Nowym Nikiszowcu przy wynajmie ma wynieść 29,5 zł/ m kw. (w tym 5,5 zł opłaty eksploatacyjnej).

Ponadto, spółka PFR Nieruchomości sprawdza też informacje zawarte w BIG Infomonitorze. Chodzi o zweryfikowanie czy potencjalni najemcy nie są dłużnikami różnych podmiotów. Procedura ma potrwać jeszcze kilkanaście dni. – Planujemy opublikowanie listy 513 wyłonionych w naborze najemców do 14 czerwca. Zostanie ona zamieszczona na stronie internetowej www.katowice.mdr.pl i będzie miała postać listy zawierającej unikatowe, identyfikowalne tylko dla aplikującego numery wniosków – mówi Ewa Syta, rzecznik prasowy PFR Nieruchomości.

Co ważne, osoby, które po pozytywnej weryfikacji zdecydują się na zawarcie umowy z PRF Nieruchomości, początkowo będą mogły tylko wynająć mieszkanie, nawet jeśli docelowo chciałyby je wykupić. – Zgodnie z informacjami, które przekazywaliśmy zanim został uruchomiony nabór wniosków, a także w jego trakcie, w inwestycjach PFR Nieruchomości S.A. pierwsza umowa jest zawsze umową najmu instytucjonalnego i jest zawierana na 24 miesiące. Jest to czas potrzebny na załatwienie formalności w Sądzie Wieczystoksięgowym, związanych z wyodrębnieniem lokali i założeniem dla nich Ksiąg Wieczystych. W tym czasie procedowana jest także kwestia najmu z dojściem do własności. W katowickiej inwestycji również planujemy zaoferować najemcom taką opcję. Dopiero po rozliczeniu kosztów realizacji inwestycji, możemy przystąpić do procedur związanych z dojściem do własności (w tym: skalkulowania spłat wartości lokalu, które są wliczane do czynszu przy umowie z dojściem do własności). Zazwyczaj wszystkie wymienione procedury udaje się zrealizować przed upływem 24 m-cy. Wówczas umowa najmu instytucjonalnego może zostać  zmieniona na umowę z dojściem do własności – tłumaczy Ewa Syta.

Innymi słowy, w momencie zawarcia umowy najmu, lokatorzy nie będą jeszcze wiedzieć ile będzie ich kosztowało ewentualne wykupienie mieszkania.

Kiedy zostanie ogłoszona lista osób, które znalazły się w gronie 513 potencjalnych najemców, rozpocznie się procedura przydziału mieszkań. Jak już wspomnieliśmy, jako pierwsi konkretne lokale będą wybierać ci, którzy dostali najwięcej punktów za tzw. kryteria społeczne.

Osiedle Nowy Nikiszowiec ma już pozwolenie na użytkowanie, a jego oficjalne otwarcie ma się odbyć pod koniec czerwca.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*