Reklama

Wielkanocne paczki dotrą do potrzebujących z metropolii i Ukraińców mieszkających w Katowicach

Fot. Paweł Jędrusik.

Redakcja
20 tysięcy posiłków wyjedzie z Katowic do potrzebujących w trakcie świąt wielkanocnych. Tym razem śniadanie wielkanocne będzie też rozwożone do rodzin z Ukrainy, które znalazły schronienie w mieście. Nadal można włączyć się w akcję.

Setki wolontariuszy rozwiozą wielkanocne śniadanie. Paczki z świątecznymi potrawami dotrą do ubogich i samotnych osób w metropolii. Na liście będą adresy potrzebujących z 10 miast Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Dzisiaj odbyła się konferencja prasowa zapowiadająca kolejną edycję Metropolitalnego Śniadania Wielkanocnego. Ponownie będzie ono dostarczane do mieszkańców. Około 20 tys. posiłków zostanie przygotowanych w Katowicach. MCK i Spodek znowu będą pełnić rolę zaplecza logistycznego akcji. Tu znajdzie się kuchnia i stąd wyjadą do potrzebujących wolontariusze. Paczki zostaną dostarczone w Wielką Sobotę wieczorem i rano w Wielkanoc. Jednak w tym roku, oprócz mieszkańców, z charytatywnej inicjatywy skorzystają też Ukraińcy. Ci ostatni 24 kwietnia, bo tak wypada w kalendarzu prawosławnym Wielkanoc. – Druga tura Wielkanocy będzie tydzień później. Gotujemy w następnym tygodniu według przepisów, które podadzą nam panie z Ukrainy. Chcemy te tradycyjne potrawy ukraińskie tez rozwieźć, ale tylko do domów, w których zostały przyjęte te osoby – mówi Mikołaj Rykowski, prezes fundacji Wolne Miejsce. Paczki dla gości z Ukrainy będą rozwożone wyłącznie w Katowicach.

Żeby wszystko mogło się udać, potrzeba jeszcze bardzo dużo produktów. Na liście opublikowanej przez fundację na Facebooku są m.in. setki kilogramów warzyw, 11 tys. białych kiełbas czy 30 tys. jajek. Powstaną z tego barszcz biały z białą kiełbasą, pisanki czy sałatki jarzynowe. W paczkach znajdą się również prezenty oraz życzenia. Każda osoba potrzebująca może zgłosić chęć przyjęcia paczki poprzez infolinię: 572 005 558. Będzie ona działać od 7 do 13 kwietnia, w godzinach od 9.00 do 17.00. Bardzo przydadzą się też chętni do pomocy. Wolontariusze powinni zgłaszać się do fundacji. Można zadzwonić pod numer telefonu 509 455 555, odwiedzić profil Fundacji Wolne Miejsce lub pobrać aplikację dla wolontariuszy PLZ.

Podobnie jak w latach ubiegłych, Katowice udostępnią bezpłatnie Międzynarodowe Centrum Kongresowe. Dodatkowo na realizację całego przedsięwzięcia Fundacja Wolne Miejsce za pośrednictwem katowickiego MOPS otrzymała 35 tys. zł.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*