Reklama

Wiadra pod dachem Spodka. Po remoncie w końcu ma przestać przeciekać

Wiadra i folie budowlane w rejonie świetlika centralnego. fot. Budoprojekt.

Redakcja
Wiadra i folie budowlane pod dachem Spodka. Dach hali jest w fatalnym stanie, w niektórych miejscach nie ma izolacji lub powłoka ma 1 milimetr. Dlatego woda wlewa się do środka. Teraz jest szansa, że problem zostanie rozwiązany, bo rozpoczął się remont.

Konieczność przeprowadzenia remontu dachu Spodka sygnalizował kilkukrotnie zarządca obiektu, firma PTWP Event Center. Dach jest w wielu miejscach nieszczelny i przecieka. To problem, który powtarza się od lat. Ostatni duży remont dach przeszedł w 2013 roku, ale wtedy nie była nim objęta kopuła hali. Od tamtej pory miasto prowadziło doraźne naprawy. Przecieki starano się usuwać, ale stosowano różne materiały i metody. Dlatego dach nadal przecieka. Jak mówił w 2019 roku Marcin Stolarz, prezes PTWP EC, na stałe trzeba było ustawiać w najwyższych sektorach wiadra. I tak dzieje się nadal.

W tym roku na zlecenie miasta firma Budoprojekt wykonała ekspertyzę techniczną, która ujawniła, że stan dachu jest wielu miejscach fatalny. Wiosną tego roku odbyły się trzy wizje lokalne, w tym jedna podczas obfitych opadów deszczu (25 maja). Przecieki ujawniono pod dachem, na poziomie stropu technicznego. Nie wiadomo dokładnie, w których punktach jest problem ze szczelnością. Woda przenika do środka i przepływa w inne miejsca. Żeby uniknąć zalewania, rozstawiane są plandeki i folie budowlane, które zbierają wodę do wiader lub stoją tam po prostu wiadra, do których woda skapuje. Jak czytamy w opisie przetargu, który został rozstrzygnięty na początku tego miesiąca, grubość powłoki dachu w wielu miejscach nie przekracza 1 milimetra. W niektórych miejscach izolacji nie ma wcale.

Teraz problem ma zniknąć, a miasto za jego rozwiązanie zapłaci ponad 4,3 mln zł brutto. Celem trwającej inwestycji jest  modernizacja i uszczelnienie dachu. Prace rozpoczęły się w zeszłym tygodniu. W ich zakres wchodzi m.in. przygotowanie podłoża pod wykonanie nowego pokrycia dachu, rozbiórka i demontaż przestarzałych elementów oraz pokrycie dachu materiałem rolowym i wymiana elementów uszczelniających okna świetlika centralnego.Na wykonanie remontu firma Omega z Krakowa ma ok. 3 miesiące. Powinny się one zakończyć 20 grudnia.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*