Reklama

Weekend na mieście, czyli co ciekawego dzieje się w Katowicach i okolicy

Mateusz Kościukiewicz w filmie "Gwiazdy". Źródło: https://www.facebook.com/FilmGwiazdy/

Redakcja
Mimo dobrych prognoz zeszły weekend okazał się być deszczowy. Wszystko wskazuje na to, że najbliższe dwa dni będą podobne. Ci, którzy jednak zdecydują się wyjść z domu, będą mieć do wyboru liczne atrakcje, m.in. koncerty w katowickich domach kultury, bogucickiej bazylice i Muzeum Historii Katowic.

Sobota

XXI Festiwal Śląskie Brzmienie, Leśniczówka

Podczas XXI edycji festiwalu koncert da Śląska Grupa Bluesowa. Zespół został założony w 1972 roku przez Jana SkrzekaLeszka WinderaJerzego Kawalca. Mimo zmian w składzie, spowodowanych śmiercią Jerzego Kawalca i Jana Skrzeka, Śląska Grupa Bluesowa gra nadal. Zespół uważany jest za legendę bluesa w tej części Polski. Grupie towarzyszyć będą goście: Agnieszka ŁapkaKrzysztof GłuchMichał Kielak. Początek o godz. 20 w Leśniczówce (Park Śląski). Wstęp wolny.

Spacer po architekturze, Plac Sejmu Śląskiego

Podczas spaceru uczestnicy przejdą szlakiem katowickiej moderny. Trasa zaczyna się na placu Sejmu Śląskiego, potem poprowadzi przez rynek, al. Korfantego, ul. Chorzowską, Sokolską, i plac Grunwaldzki, a zakończy się pod Spodkiem. Zwiedzający usłyszą historie budynków, ale też ludzi, którzy je projektowali. Spacer zorganizowały koła naukowe Uniwersytetu Śląskiego i Politechniki Śląskiej oraz grupa Modernizm Powojenny Katowic. Poprowadzą go historyk sztuki prof. Irma Kozina i historyk architektury Anna Syska. Początek spaceru o godz. 11, koniec ok. godz. 13.

Koncert Big Silesian Band, MDK „Bogucice”

Orkiestra zagra przeboje muzyki filmowej. Początek koncertu o godz. 18, wstęp wolny. Więcej informacji TUTAJ.

„Brechtanie przy fortepianie, czyli piosenka pół żartem, pół serio”, MDK „Koszutka”, filia „Dąb”

W programie piosenki muzyki rozrywkowej. Wykona je Tercet Pasjonata w składzie: Danuta Rajchel – wokal i prowadzenie; Konrad Wójcik – wokal; Angelika Grabowska – wokal; Szymon Borys – akompaniament. Początek o godz. 17 w MDK „Koszutka” filia „Dąb” (ul. Krzyżowa 1). Wstęp wolny.

Niedziela

V Giełda Płytowa, Strefa Centralna

Każda kolejna edycja Giełdy Płytowej w Katowicach cieszy się dużym zainteresowaniem. Miłośnicy muzyki z winyla (i nie tylko) mogą wybierać spośród tysięcy płyt z różnych epok i gatunków. Oprócz muzyki, dla zainteresowanych przygotowano także punkt gastronomiczny w klubowym barze. Początek giełdy o godz. 11 w Strefie Centralnej (Plac Sejmu Śląskiego 2). Więcej informacji TUTAJ.

Koncert Extempore, Muzeum Historii Katowic

Założona w 2007 roku na katowickiej Akademii Muzycznej grupa Extempore wykonuje muzykę pochodzącą z XVII i XVIII wieku. Muzycy zagrają na klawesynie, skrzypcach i pochodzącym z końca XV wieku instrumencie viola da gamba. W programie utwory kompozytorów czeskich i niemieckich. Początek o godz. 12 w sali im. Witkacego w Muzeum Historii Katowic przy ul. Szafranka 9. Wstęp wolny.

„Muzyczne wieczory w bazylice”, kościół św. Szczepana i Matki Boskiej Boguckiej

To drugi z trzech festiwalowych koncertów, tym razem pod tytułem „Arcydzieła muzyki kameralnej”. Wystąpią: Zuzanna Niedźwiecka – flet; Katarzyna Pala – klarnet i Julia Łopuszyńska – harfa. Wykonawcom towarzyszyć będzie kwartet smyczkowy. W programie kompozycje Wolfganga Amadeusza Mozarta, Carla Marii Webera i Maurice’a Ravela. Początek o godz. 18 w bogucickiej bazylice (ul. Markiefki 44a). Wstęp wolny.

Pokaz specjalny filmu „Gwiazdy” i spotkanie z aktorami, kino Kosmos

Najnowszy film wyreżyserowany przez Jana Kidawę-Błońskiego. Tym razem reżyser pokazuje historię Jana Banasia, piłkarza Polonii Bytom, Górnika Zabrze i Polskiej Reprezentacji za czasów Kazimierza Górskiego. Oprócz seansu w programie jest też spotkanie z reżyserem, aktorem Mateuszem Kościukiewiczem i samym Janem Banasiem. W filmie występują także m.in. Sebastian FabijańskiMagdalena Cielecka. Początek o godz. 18 w kinie Kosmos. Bilety do nabycia TUTAJ.

Cały weekend

Katowice Fashion Week, Galeria Katowicka

Pokazy mody, szkoła makijażu, castingi, konkursy i promocje – to wiosenna edycja Katowice Fashion Week. Wśród gości specjalnych będzie Miss Polonia 2016 Izabella Krzan. Imprezę poprowadzi Olivier Janiak z żoną, modelką Karoliną Malinowską. Szczegóły TUTAJ.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*