Reklama

Weekend na mieście. Co ciekawego dzieje się w Katowicach

Redakcja
Kolejny weekend to kolejna porcja wydarzeń, na które warto się wybrać. Zrobiliśmy przegląd, naszym zdaniem, tych najciekawszych.

Sobota

Sobotę w Katowicach i regionie zdominuje Industriada, czyli święto szlaku zabytków techniki. O tym jakie imprezy odbędą się w Katowicach piszemy TUTAJ. Wydarzenia w innych miastach znajdziecie TUTAJ.

XXV Dni Dębu

Kolejne dni najstarszej katowickiej dzielnicy odbędą się w sobotę w filli “Dąb” MDK Koszutka (ul. Krzyżowa 1). Po Mszy Świętej w Kościele Św. Jana i Pawła Męczenników (godz. 13) nastąpi przemarsz orkiestry dętej z mażoretkami na teren MDK, gdzie zaplanowano dalsze koncerty, występy kabaretów i atrakcje dla dzieci. Wśród zaproszonych artystów m.in. Lucek Czerny i “Moherowe Berety”.

iLoveRally

W centrum Katowic odbędzie się rajd, na którym swoje umiejętności zaprezentują amatorzy i profesjonaliści. Będą utrudnienia w ruchu. Szczegóły TUTAJ.

Cały weekend

Wystawa końcoworoczna studentów ASP w Katowicach

To największa wystawa organizowana przez ASP w Katowicach. Prezentuje programy dydaktyczne oraz efekty pracy studentów wszystkich lat na wszystkich kierunkach we wszystkich pracowniach. Znalazły się na niej: obrazy, grafika, instalacje, obiekty, scenografia, realizacje w przestrzeni publicznej, intermedia, gry komputerowe, produkty, strony www, książki, identyfikacja wizualna i projekty multimedialne. Dla kogo? Dla obecnych i przyszłych studentów kierunków artystycznych, humanistycznych, profesjonalistów z różnych dziedzin i dla wszystkich zainteresowanych sztuką. Otwarcie wystawy w sobotę o godz. 17. Oprowadzanie kuratorskie: niedziela, 12 czerwca, godz. 11 i 14. Wystawa “Cały rok w siedem dni” potrwa do 17 czerwca i jest dostępna bezpłatnie. Odbywa się jednocześnie w budynkach przy ul. Koszarowej 19, Raciborskiej 37 i Raciborskiej 50.

XXVI Dni Bogucic

Festyn rodzinny, koncerty, turnieje i pokazy to atrakcje XXVI Dni Bogucic, które zaczęły się w piątek i potrwają do niedzieli.

W sobotę odbędą się: turniej piłkarski, organizowany przez Koło Honorowych Dawców Krwi „Bogucice” (godz. 10, boisko przy ul. Ścigały) oraz pokaz Karate Kyokushin w wykonaniu Uczniowskiego Klubu Sportowego „Orzeł Katowice”. Będą mu towarzyszyć animacje i konkursy dla dzieci i rodzin zorganizowane we współpracy z Fundacją „Gniazdo” oraz dmuchane atrakcje (godz. 16, Park Bogucki). O godz. 17 rozpocznie się festyn plenerowy w Parku Boguckim. W programie m.in. koncerty Grzegorza Poloczka, Norbiego oraz zespołu Gibderfenson. Do tego kiermasz książki antykwarycznej, konkursy i zabawy literackie (we współpracy z Filią 33 MBP), pokaz uzbrojenia Wojska Polskiego, „chlyb z tustym” i żurek śląski, „arborystyczny” tor przeszkód dla dzieci oraz ekspozycje sprzętu i artykułów arborystycznych.

W niedzielę na „Piękne arie – piękne głosy” zaproszą Katarzyna Haras – Kruczek (mezzosopran), Aleksander Kruczek (tenor), Robert Marat (fortepian). W programie m.in.: Georges Bizet – Habanera „L’amour est un oiseau rebelie” z opery „Carmen”, Emmerich Kálmán – duety „Jakże mam Ci wytłumaczyć”, „Co się dzieje, oszaleję”, z operetki „Księżniczka czardasza”, Emmerich Kálmán – duet „Ach jedź do Varasdin” z operetki „Hrabina Marica”, Władysław Żeleński – aria Janka „Gdy ślub weźmiesz ze swoim Stachem” z opery „Janek”, Giuseppe Verdi – aria Alfreda Germont „De’ miei bollenti spiriti” z opery „Traviata”. Koncert organizowany we współpracy z Instytucją Upowszechniania i Promocji Muzyki „Silesia” poprowadzi Agata Szczyrba (sala widowiskowa MDK Bogucice-Zawodzie, ul. Markiefki 44a). O godz. 18 nastąpi otwarcie wystawy „Bogucickie historie” („Galeria na Antryju” hol parter, MDK, ul. Markiefki 44a). A na zakończenie Dni Bogucic wystąpi Happy Big Band we współpracy z Katowickim Węglem (godz. 18:20).

V Mistrzostwa Polski we Wspinaczce Drzewnej

Impreza towarzysząca Dniom Bogucic i część trwającej od czwartku Międzynarodowej Konferencja Zieleń Miejska Katowice 2016. Mistrzostwa organizują Federacja Arborystów Polskich wspólnie z największą światową organizacją zrzeszającą arborystów – ISA (Interational Society of Arboriculture), chcąc w ten sposób przybliżać w teorii i w praktyce zagadnienia związane z pielęgnacją i ochroną drzew, zasadami bezpiecznej pracy w koronach drzew, nowoczesnymi technikami stosowanymi w arborystyce i prawidłowym użytkowaniem specjalistycznego sprzętu. Podczas zawodów doświadczony arborysta, będzie przekonywał sędziów o swojej wiedzy w dziedzinie pielęgnacji drzew oraz o umiejętnościach posługiwania się technikami linowymi, przy zachowaniu wszelkich zasad bezpieczeństwa. Wśród konkurencji m.in.: praca w koronie (work climb), ratownictwo (rescue), instalacja liny (throwline), wspinaczka na czas (speed climb) i wspinaczka po linie (footlock). Dodatkowe atrakcje:  „arborystyczny” tor przeszkód dla dzieci, na którym będą mogły spróbować pokonać lęk wysokości i wykazać się sprawnością fizyczną. W sobotę eliminacje rozpoczną się o godz. 8 i będą kontynuowane po przerwie na lunch (godz. 11-12) do godz. 17. W niedzielę potrwają od godz. 8.30 do 12.30 (konkurencja mistrzów). Wręczenie nagród przewidziano na godz. 13.

XXIII Festiwal Piosenki Ekologicznej i Religijnej EKOSONG 2016

Cykliczne, dwudniowe wydarzenie artystyczne i religijne, które odbywa się na panewnickiej kalwarii. W sobotę̨ zaplanowano część festiwalową, a w niedzielę wystawiona zostanie opera góralska „Ojciec Święty Jan Paweł II na Podhalu”. Opera powstała pięć lat temu i wciąż̇ cieszy się̨ niesłabnącą popularnością̨. XXIII Festiwal Piosenki Ekologicznej i Religijnej – EKOSONG 2016 organizowany jest przez Zakon Braci Mniejszych – Franciszkanów w Katowicach-Panewnikach. W tym roku tradycyjnie, oprócz samego konkursu piosenki ekologicznej i religijnej, organizatorzy przygotowują szereg atrakcji dla najmłodszych, turniej piłki nożnej pomiędzy Franciszkanami, pracownikami Urzędu Miasta Katowice, Nadleśnictwa Katowice i Helimedu. Finałem pierwszego dnia będzie koncert muzyki uwielbienia w wykonaniu Michała Króla z zespołem oraz koncert muzyki folk-classical crossover w wykonaniu kapeli góralskiej Tekla Klebetnica. W sobotę festiwal rozpocznie się o godz. 14, a ostatnie wydarzenie tego dnia zaplanowano na godz. 20.30. Niedzielny koncert potrwa od godz. 16.30 (po Eucharystii Polowej na Kalwarii Panewnickiej). Więcej informacji o programie na stronie www.ekosong.panewniki.pl  i na wydarzeniu na Facebooku.

22. MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL SZTUK PERFORMATYWNYCH A PART

Tegoroczna edycja festiwalu potrwa 10 dni. W piątek zainaugurował go występ zespołu Sutari, którego muzyka jest eksperymentalnym podejściem do tradycyjnego folku. Z kolei w sobotę rozpoczną się właściwe wydarzenia festiwalu sztuk performatywnych, czyli spektakle teatralne. Na scenie Pałacu Młodzieży o godz. 18 wystąpi Compagnie Mossoux-Bonte z Francji. Sztuka “Historia oszustwa” to krytyka społecznych konwenansów i fałszu z jakim spotykamy się na co dzień. Spektakl dla widzów dorosłych, bilety w cenie 35 zł do nabycia w Teatrze Korez lub w Pałacu Młodzieży na dwie godziny przed rozpoczęciem. O godz. 20 w Teatrze Korez będzie można zobaczyć sztukę szczecińskiego Teatru Kana pt. “Projekt MATKA”, który jest sceniczną próbą analizy macierzyństwa. Bilety w cenie 25 zł do kupienia przed spektaklem w kasie Teatru Korez. Niedzielne wydarzenia otworzy premierowy spektakl Teatru A Part. W “Więzach” – bezsłowne przedstawienie solowe, którym zadebiutuje Marlena Niestrój. Spektakl będzie tego dnia odgrywany 2 razy (o 16.45 i 20.15), wstęp tylko dla widzów dorosłych. Bilety w cenie 25 zł, obowiązuje wcześniejsza rezerwacja pod adresem [email protected]. Na zakończenie tego dnia późnym wieczorem (godz. 22) wystąpi Teatr Ósmego Dnia. Monumentalne widowisko plenerowe odbędzie się na boisku Uniwersytetu Śląskiego przy ul. Moniuszki. „Summit_2.0” wykorzystuje ruchome obiekty oraz spektakularne projekcje wideo połączone z grą aktorską. Wstęp wolny. Szczegółowy program jest dostępny tutaj.

SILESIA BAZAAR vol. 4

Już po raz czwarty odbędą się targi śląskiej mody i designu. O szczegółach piszemy TUTAJ.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*