Reklama

W sobotę w Katowicach Marsz równości. Policja mobilizuje duże siły

Grzegorz Żądło
Marsz Równości w Katowicach odbędzie się w sobotę 7 września. Rozpocznie się o godz. 14:00 na pl. Sejmu Śląskiego, a potem przejdzie przez centrum miasta do Pomnika Powstań Śląskich. W tym samym czasie odbędzie się kilka kontrmanifestacji, w tym jedna tuż obok miejsca startu marszu.

Marsz równości w Katowicach organizuje Stowarzyszenie Tęczówka. Jej przedstawiciel zgłosił zgromadzenie 2 sekundy po północy 8 sierpnia. To o tyle istotne, że przedstawiciele m.in. Młodzieży Wszechpolskiej, którzy chcieli uprzedzić „Tęczówkę” spóźnili się kilkanaście sekund. Pierwszy wniosek wpłynął od nich o godz. 00:00:21, kolejny 43 sekundy po północy, a następne o godz. 01:29 i 05:35. Co istotne, chęć przeprowadzenia zgromadzenia można zgłosić najwcześniej na 30, a najpóźniej na 6 dni przed dniem, w którym ma się ono odbyć. Z racji tego, że Tęczówka była pierwsza, to ona miała pierwszeństwo w zorganizowaniu swojego marszu. Zwłaszcza, że wnioski przedstawicieli Młodzieży Wszechpolskiej dotyczyły zgromadzeń, które miały się odbyć na trasie Marszu równości. Ostatecznie urząd miasta zezwolił na tylko jedną manifestację, która odbędzie się tuż przy planowanym miejscu startu marszu. Na pl. Bolesława Chrobrego odbędzie się zgromadzenie pod nazwą „Rodzina siłą narodu”.

Dodatkowo zarejestrowanych zostało ponad 10 zgromadzeń w centrum miasta, które jednak będą oddalone od trasy Marszu równości. Odbędą się w następujących lokalizacjach:

– ul. Mickiewicza/Stawowa,

– ul. Mariacka od pl. Szramka do ul. Francuskiej,

– pl. Gwarków z przyległymi odcinkami al. Korfantego i ul. Katowickiej,

– pl. Szramka oraz skrzyżowanie ulic: Damrota, Warszawskiej i Górniczej,

– Skwer Przyjaciół Miszkolca wraz z przyległym odcinkiem ul. Sokolskiej,

– teren wokół Biblioteki Śląskiej i przylegające odcinki ul. Powstańców i ul. Damrota,

– pl. Jana Pawła II z przyległymi odcinkami ul. Żołnierzy Wyklętych, Granicznej i Szeptyckiego,

– pl. Grunwaldzki z przyległymi odcinkami ulic: Sokolskiej Morcinka i Czerwińskiego,

– Park Kościuszki,

– Park Budnioka z przyległym odcinkiem ul. Stęślickiego,

– Park Bogucki z przyległym odcinkiem ulic: Góreckiego, Dobrowolskiego, Nadgórników,

– Skwer G. Holoubka wraz z przyległymi odcinkami ul. Morcinka i ul. Grażyńskiego.

Najprawdopodobniej w większości z powyższych miejsc nikt się nie pojawi. Osobom zgłaszającym zgromadzenia chodziło o to, żeby znaleźć się w pobliżu trasy Marszu równości, a wnioski składane były kiedy ta nie była jeszcze znana. Marsz przejdzie z pl. Sejmu Śl., ul. Jagiellońską przez pl. Miarki, ul. Batorego, ul. Andrzeja, ul. Mikołowską, ul. Matejki, pl.Wolności, ul. Sokolską, ul. Mickiewicza, ul. Skargi, al.Korfantego, Rondo im. gen. Ziętka. Przemarsz zakończy się piknikiem w Parku Powstańców Śląskich.

Policja mobilizuje duże siły na sobotę. Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że Marsz równości w Katowicach ma zabezpieczać około 1000 policjantów.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*