Reklama

W końcu powstanie droga rowerowa wzdłuż ul. Granicznej

Zdjęcie archiwalne.

G. Ż.
Po kilku latach oczekiwania i pięciu przetargach, w końcu powstanie droga rowerowa wzdłuż ul. Granicznej. Prace mają się rozpocząć w czwartek 27 czerwca i potrwają maksymalnie 150 dni.

O budowę drogi rowerowej na os. Paderewskiego wnioskował w ramach Budżetu Obywatelskiego jeden z mieszkańców tego osiedla. Na jego projekt oddano 982 głosy, ale przez kilka lat mieszkańcy nie mogli się doczekać kontynuacji infrastruktury dla rowerzystów wzdłuż ul. Granicznej. Ma to być w większości droga rowerowa z krótkim fragmentem ciągu pieszo-rowerowego.

Zgodnie z projektem, będzie przebiegać po wschodniej stronie ul. Granicznej i zaczynać się w miejscu, gdzie kończy się obecna droga dla rowerów, czyli na wysokości ronda Zenktelera. Stąd droga poprowadzi w kierunku centrum, aż do terenu po CH Belg. Tam zamieni się w sierżanta rowerowego, umożliwiając jazdę do ul. Krasińskiego. Przy okazji powstanie kilka przejazdów rowerowych – przy rondzie, skrzyżowaniu ulic Powstańców i Granicznej, skrzyżowaniu ulicy Granicznej z ulicą Sikorskiego oraz przy stacji paliw.

Droga powinna być gotowa w 2021 roku. Ponad dwa lata temu miasto informowało, że budowa potrwa do końca 2022 roku. MZUiM nie potrafił jednak wybrać wykonawcy. Za każdym razem okazywało się, że oczekiwania finansowe oferentów przekraczają budżet, jaki miasto chce przeznaczyć na ten cel.

Pierwszy przetarg został unieważniony w październiku 2022 roku. Wtedy miasto chciało wydać 477 tys. złotych, a najtańsza oferta opiewała na nieco ponad 1 milion złotych. W kolejnych przetargach było drożej. Miasto dołożyło drugie tyle, bo finansowanie podniesiono do 936 tys. zł, ale wykonawcy chcieli jeszcze więcej pieniędzy. Ostatni przetarg unieważniono w październiku 2023 roku.

Wykonawca został wybrany dopiero  w piątym przetargu, ogłoszonym w lutym tego roku. Tym razem MZUiM miał zarezerwowane na budowę drogi rowerowej wzdłuż ul. Granicznej aż 1 868 715,00zł. Wpłynęły 4 oferty, z których w zakładanym budżecie mieściły się 3. Ostatecznie wybór padł na firmę INFRAX Sp. z o.o z Bojszowów, która zaoferowała, że wykona prace za 1,67 mln zł.

Roboty, które mają potrwać maksymalnie 150 dni. będą prowadzone przy zachowaniu ruchu zarówno pojazdów, jak i pieszych. W trakcie prac mogą występować lokalne zawężenia.


Tagi:

Komentarze

  1. koala 26 czerwca, 2024 at 6:31 pm - Reply

    nie można było od razu dołożyć? tak miasto straciło pół miliona

Dodaj komentarz

*
*