Reklama

W Katowicach został otwarty drugi sklep socjalny. Każdy może w nim zrobić zakupy

Grzegorz Żądło
W Ligocie został otwarty drugi w Katowicach sklep socjalny. W soboty, podobnie jak w sklepie na os. Tysiąclecia, zakupy może zrobić tu każdy. Ceny produktów są niższe od rynkowych nawet o połowę.

Niemal rok po otwarciu pierwszego sklepu socjalnego przy ul. Tysiąclecia, Fundacja Wolne Miejsce we współpracy z miastem otworzyła drugi. Mieści się w niewielkim pomieszczeniu przy ul. Świdnickiej 25 w Ligocie. Można tu kupić m.in. warzywa i owoce, nabiał, wędliny, warzywa w puszcze, konserwy rybne, pasztety, pieczywo, ale też chemię domową.

Co do zasady, żeby zrobić zakupy w sklepie socjalnym, trzeba mieć skierowanie z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej lub Fundacji Wolne Miejsce. Mogą je otrzymać osoby, których dochód nie przekracza obecnie 300% kryterium dochodowego, określonego w ustawie o pomocy społecznej. W praktyce przekłada się to na 2 103 zł miesięcznie w przypadku osób samotnie gospodarujących oraz 1 584 zł w przeliczeniu na każdą osobę w rodzinie.

Zniknęły już ograniczenia kwotowe i ilościowe. Oznacza to, że osoby mające skierowanie mogą wydać w sklepie socjalnym jednorazowo dowolną kwotę i kupić dowolną liczbę produktów. Może się zdarzyć, że ograniczenia będą wprowadzane w przypadku produktów chemicznych. Z kolei, żeby zrobić zakupy w sobotę, nie trzeba mieć zaświadczenia i nie trzeba być mieszkańcem Katowic.

Nie chcemy robić konkurencji małym osiedlowym sklepom. Sklepy socjalne należy traktować jako formę pomocy dla tych, dla których tańsze zakupy mają istotne znaczenie dla spięcia domowego budżetu – mówi Jerzy Woźniak, wiceprezydent Katowic.

Już wiadomo, że w połowie przyszłego roku otwarty zostanie trzeci sklep socjalny. Będzie miał formę kiosku i znajdzie się w nowej siedzibie MOPS przy ul. Wita Stwosza 7.

„Spichlerz” przy ul. Świdnickiej będzie otwarty od poniedziałku do piątku w godzinach od 9.00 do 16.00, a w soboty od godziny 9.00 do 13.00.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*