Reklama

W Katowicach wyrósł zielony mural. To apel do urzędników

Redakcja
Kolejny mural w Katowicach. Na ścianie budynku w Wełnowcu powstał zielony mural. To nie tylko ozdoba dla dzielnicy, ale również apel do urzędników.

Zielony mural w Katowicach został oficjalnie zaprezentowany przy okazji pikniku ekologicznego. Pomysł powstał już w 2019 roku, ale wszystko przeciągnęło się z powodu pandemii. Ostatecznie w połowie lipca zaczął powstawać mural klimatyczny na ścianie bocznej budynku przy ul. Modelarskiej 5. – To jest takie miejsce, w którym znajduje się aleja kasztanowców, a przy samej ścianie rośnie lipa – mówi Małgosia Rozenau, autorka muralu. Jej praca również jest zielona. Postać przez nią namalowana zamiast głowy ma rośliny. – Koszula ma być elementem tylko symbolizującym, że chodzi o człowieka. Chodzi o zielone myśli i idee. Ludzie i środowisko są współzależni. Nasze życie zależy od natury – wyjaśnia artystka.

Pomysł narodził się w głowach członków Śląskiego Ruchu Klimatycznego. To element miejskiej kampanii społeczno-edukacyjnej. – Chcemy, żeby miasto uznało stan zagrożenia klimatycznego i podjęło działania z tym związane – mówi Asia Rippel, jedna z aktywistek ŚRK. Organizacja złożyła projekt uchwały 0 Alarmie Klimatycznym w Katowicach. Miasto, przyjmując ją, zobowiązałoby się do redukcji emisji dwutlenku węgla w budynkach użyteczności publicznej do 2030 roku i całej gminy do 2050 roku, a także monitorowania emisyjności w mieście.

Nadal można poprzeć uchwałę i podpisać się pod projektem. Podpisy zbierane są w każdy wtorek i czwartek na Rynku.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*