Reklama

W Domu Powstańca Śląskiego powstanie biurowiec, a obok stanie hotel

Łukasz Kądziołka
Zabytkowy budynek w centrum Katowic stanie się biurowcem. Trwa opróżnianie Domu Powstańca Śląskiego. Zbudowany ponad 80 lat temu obiekt w końcu doczeka się remontu. Obok niego stanie wyższy budynek, w którym ma się znaleźć hotel.

Charakterystyczny i ważny budynek w centrum Katowic w końcu ma odzyskać dawny blask. O planach gruntownego remontu Domu Powstańca Śląskiego wiadomo już od 2014 roku. Wtedy kupiła go firma M.M. Group Sp. z o.o. z Tarnowskich Gór. Nowy właściciel zapowiedział, że prace będą prowadzone zgodnie z wytycznymi konserwatora zabytków. To dlatego, że na krótko przed transakcją budynek został wpisany do rejestru zabytków. Już na początku 2015 roku tarnogórska firma otrzymała pozwolenie na renowację elewacji Domu Powstańców Śląskich. Planowano pozostawić działający w tym miejscu klub, a nad nim miały powstać biura. Jednak od tamtej pory nic się w tym kierunku nie działo.

Teraz przedsięwzięcie powoli rusza. Na początku tego roku wyprowadził się stąd klub Pomarańcza, a pod koniec lipca ruszyły prace wewnątrz budynku. Właściciel nie tylko wraca do planów sprzed lat, ale ma też nowe plany. W styczniu i lutym tego roku dla obiektów położonych przy ul. Matejki 3 i ul. Sądowej 9 wydane zostały dwie „wuzetki”, czyli decyzje o warunkach zabudowy. Wynika z nich, że w 7-kondygnacyjnym Domu Powstańca Śląskiego powstanie biurowiec. Natomiast tuż obok wyrośnie hotel. Miałby on stanąć w miejsce niższej zabudowy przylegającej do Domu. Dlatego inwestor złożył już wniosek o wyburzenie okrągłej przybudówki, w której mieścił się klub Sofa, a następnie HAH. Zniknąć ma również nieco wyższy budynek za pawilonami od strony ul. Matejki. Na razie trwa opróżnianie Domu Powstańca Śląskiego. Zdemontowano też okna w obiekcie za pawilonami. Hotel, który ma zostać wybudowany w tym miejscu, będzie miał 10 kondygnacji. Na parterze i I piętrze zlokalizowane będą lokale usługowe, handlowe i biurowe, a pokoje hotelowe (łącznie 130) na piętrach od 2. do 8. Na najwyższej

Źródło: Narodowe Archiwum Cyfrowe.
Źródło: Narodowe Archiwum Cyfrowe.

kondygnacji przewidziano lokal gastronomiczny. Pod hotelem znalazłby się parking podziemny z wjazdem od strony ul. Sądowej. Trudno przewidzieć jak szybko dojdzie do realizacji hotelowej inwestycji. Prace remontowe w Domu Powstańca Śląskiego mają potrwać rok. Za projekty obu budynków odpowiada katowicka pracowania Nova Projekt Tomasza Korka.

Dom Powstańca Śląskiego został wybudowany w latach 1936−1937 według projektu architekta Zbigniewa Rzepeckiego. Gmach w stylu funkcjonalizmu był został otwarty w 1938 roku. Znajdowały się tu sklepy, sale konferencyjne oraz Kino Zorza z 500 miejscami. Po roku 2000 działały tu kluby Wyższy Wymiar i Pomarańcza.


Tagi:

Komentarze

 1. Tomek 10 października, 2019 at 6:01 pm - Reply

  Niech nic już lepiej nie budują, po co się rozwijać? Warszawa taka głupia że tam ciągle są jakieś inwestycje i to najbogatszy rejon Polski więc po co robić konkurencję 🙂

 2. Katowiczanin 9 października, 2019 at 11:29 pm - Reply

  Zaczynam sądzić, że Katowice będą miały więcej hoteli niż niejeden kurort polski? Więcej biurowców niż na Wall Street! O co w tym chodzi? Ciasne Katowice, będą miały jeszcze więcej korków? Przecież do tych biurowców i hoteli trzeba dojechać i wyjechać z nich? Większa strefa 30 km/h spowolni i sparaliżuje całe miasto, a gdy ul. Dyrekcyjna zostanie deptakiem, ruch na linii zachód-wschód będą musiały przejąc ul. Wojewódzka i Sokolska ze zjazdem na i pod Rondo!
  Może panikuję, ale wyobraźnia pracuje i nie sposób tego pojąć logicznie!

  • Katowiczanin 9 października, 2019 at 11:30 pm Reply

   Nie Dyrekcyjna, a Dworcowa sorry

 3. :( 9 października, 2019 at 12:15 pm - Reply

  Trochę szkoda HAH-a

 4. Obywatel 9 października, 2019 at 7:58 am - Reply

  No właśnie
  A ile miejsc parkingowych zakłada i przeznaczy inwestor dla tych obiektów.

 5. P Śl 8 października, 2019 at 9:10 pm - Reply

  Nie mogę się doczekać jak te wszystkie obiekty powstaną – hotel przy Młyńskiej, hotel i biurowiec na Matejki, biurowce przy Grundmanna, dworzec regionalny na Sądowej, biurowce przy Mickiewicza, hotel na Korfantego, wieżowce na Sokolskiej. Ciekawe ile to centrum jeszcze samochodów wytrzyma, ciekawe jakie będą korki ?

  • P Śl 10 października, 2019 at 11:11 am Reply

   Jeszcze KTW II powstanie do kompletu.

  • Obywatel 9 października, 2019 at 8:01 am Reply

   Na jednym ze zdjęć widać ok. 15 zaparkowanych samochidów.
   Więc chyba tylko tyle plus podziemny.

Dodaj komentarz

*
*