Reklama

W centrum Katowic pojawiły się plakaty o wywołanej przez Polskę wojnie na Górnym Śląsku

Łukasz Kądziołka
Plakaty w centrum Katowic z napisem „TO ŃYMA NASZ FAJER”. Wczoraj pierwszy raz obchodzono Narodowy Dzień Powstań Śląskich, ale 20 czerwca w Niemczech jest od kilku lat Dniem Pamięci o Ofiarach Ucieczek i Wypędzeń.

Słupy i tablice ogłoszeniowe w centrum Katowic zaklejone zostały szczelnie plakatami, które przypominają o tym, że historia Górnego Śląska nie jest tak czarno-biała, jak kreują ją uroczystości zorganizowane w weekend i poniedziałek. Ktoś umieścił dziesiątki plakatów na pl. Szramka, przylegającym do kościoła mariackiego. To na terenie parafii Niepokalanego Poczęcia NMP wczoraj odbyło się uroczyste odsłonięcie pomnika poświęconego Orlętom i Kadetom Lwowskim. Brali oni udział w walkach powstańczych na Śląsku. Również wczoraj obchodzono po raz pierwszy święto pod nazwą Narodowy Dzień Powstań Śląskich, ustanowione formalnie dwa tygodnie temu, gdy ustawa została podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę w Katowicach.

To jedna strona historii, a drugą miały na celu przypomnieć plakaty na słupach i tablicy na placu Szramka. Widać na nich mapę podzielonego na pół Górnego Śląska i cytat Teofila Kupki, który został opublikowany 20 listopada 1920 roku w trzecim numerze gazety „Wola Ludu/Der Wille des Volkes”.

Nasi rodzice, dziadkowie i pradziadkowie
setki lat żyli w zgodzie i spokoju obok Siebie.
kochali się nawzajem – i bogacili się.
Dlaczego wy prowadzicie wojnę domową,
przelewając wciąż krew, – zabijając brat brata?
Czy przez to poprawicie wasz byt? Nie!
Podajcie sobie ręce, ażeby miłość i mądrość was opanowała

Ponadto autor pisze o wywołanej przez Polskę wojnie i podziale Górnego Śląska, co doprowadziło do „rozdzielenia śląskich rodzin na wiele lat”. Regionaliści i środowiska śląskie 20 czerwca obchodzą, tak jak dzieje się w Niemczech od 2015 roku, Dzień Wypędzonych.


Tagi:

Komentarze

 1. Patriota 22 czerwca, 2022 at 7:41 pm - Reply

  POLSKA DLA POLAKÓW A JAK SIĘ KOMUŚ NIE PODOBA TO GRANICA DO NIEMIEC OTWARTA !

  • kukura 23 czerwca, 2022 at 8:04 am Reply

   A Śląsk dla Ślązaków, pajacu.

   • rex 23 czerwca, 2022 at 7:33 pm Reply

    Pajaca to sobie znajdź na czele swojego rządu w osobie kanclerza Scholza zdrajco. Najpierw sprowadzili wojnę do europy a teraz nie chcą pomóc.

 2. ślonsko mara 22 czerwca, 2022 at 12:24 pm - Reply

  w niedziele władze centralne wspólnie z samorządowymi, kościelnymi i m.in. osobami w egzotycznych kontuszach celebrowały wymyślone przez siebie i dla siebie święto Narodowego Dnia Powstań Śląskich. Świętowanie wspomnienia konfliktu, którym była polsko-niemiecka wojna o bogactwa Górnego Śląska, będąca dla Górnoślązaków de facto wojną domową, samo w sobie wydaje się być pomysłem cynicznym, zwłaszcza w świetle przegranego przez Polskę z kretesem plebiscytu i faktu, że to nowe, kontrowersyjne święto przypada w Światowym Dniu Uchodźcy, a jak wiadomo rezultatem wspomnianej wojny były m.in. wymuszone migracje ludności po obydwóch stronach powstałej w jej efekcie granicy. Trzeba mieć tupet, żeby wpaść na taki pomysł, zwłaszcza w czasie trwania konfliktu terytorialnego za wschodnią granicą, związanego m.in. z czystkami etnicznymi na okupowanym terenie i milionami uchodźców, którzy w jego efekcie opuścili swój kraj.

 3. ślonsko mara 22 czerwca, 2022 at 12:21 pm - Reply

  O co walczyli „powstańcy śląscy”? Zależy którzy, bo motywacje były przeróżne. Ponad 9 tys. czynnych żołnierzy WP i najemnicy werbowani we wszystkich większych polskich miastach o to, żeby do Polski trafiło jak najwięcej kopalń i hut, no i o żołd oraz możliwość rabunków i gwałtów, jak dzisiejsi żołnierze rosyjscy na Ukrainie. Ok. 7 tys. Ślązaków pod przymusem wcielenych przez powstańczą milicję pod groźbą rozstrzelania, żeby uniknąć rozstrzelania. Część miejscowych komunistów, bo chcieli zamienić polskie powstania w rewolucję. Wielu po prostu za żołd, o czym świadczy zdemolowanie komendy powstanczej w Szopienicach i odejście ze śpiewem „Deutschland, Deutschland ueber alles”, gdy odmówiono im wypłaty zasiłków. Grupa Franciszka Merika walczyła o niepodległy Górny Śląsk,rozbita później na rozkaz Korfantego przez oddziały Krzyżowskiego, . Niektórzy o autonomię, w której mieli być panami na swojej ziemi. Niektórzy o krowę Korfantego i inne gruszki na wierzbie z polskiej propagandy. Niektórzy, bo uwierzyli w bajki, że Niemcy chcą wysadzić w powietrze ich kopalnie, co było bezpośrednim pretekstem wybuchu walk. To chyba komplet najważniejszych motywacji.

  • rex 23 czerwca, 2022 at 7:37 pm Reply

   Walczyli o wolność, o to żeby nie być pod niemieckim butem skoro mówią po polsku to są polakami a nie niemcami. Wiem od dziadka, a nie z onetu czy innego niemieckiego g..wna.

  • mick 23 czerwca, 2022 at 10:42 am Reply

   Zapomnieliście już o Bismarcku? O HaKaTa? O Kulturkampfie? O strajku dzieci we Wrześni? Myślicie, że na niemieckim Śląsku było lepiej niż w niemieckim Warthegau (czyli w Wielkopolsce)? A „Bartka zwycięzcę” wy czytali? Mnóstwo takich Bartków ze Śląska wojowało dla Niemiec w nie swoich wojnach, służyło przez 20 najlepszych lat życia w niemieckiej armii. Gdy pojawiła się historyczna szansa na wyrwanie się spod niemieckiej władzy, to nic dziwnego że Ślązacy poczuwający się do polskiej tożsamości porwali za broń, aby Śląsk przyłączyć do Polski.

   Inną sprawą jest to, jak później, tj. za rządów sanacji, których reprezentantem na Śląsku był wojewoda Grażyński, Polska potraktowała Ślązaków, ale autonomia województwa śląskiego z odrębnym skarbem pozostała trwałą zdobyczą ustrojową Śląska. Zaoferowała ją Ślązakom Polska, Niemcy nie chciały dać podobnego statusu. Autonomię zlikwidowali dopiero komuniści po II wojnie i odtąd bez przeszkód eksploatowali Śląsk nie zostawiając w zamian nic albo niewiele.

 4. Rr 21 czerwca, 2022 at 7:42 pm - Reply

  Śląsk niemiecki !! A nie polski!!!

  • Piotr 22 czerwca, 2022 at 12:16 am Reply

   Ty boroku… Tys sie chyba karlusie ucył historii na haldach… Śląsk był zawsze dlo wszystkich !!
   Skiz takich ciulu jak ty, jakiś pyprok z Warszawy budzie nom fandzolył że my som ukryto opcja niemiecko… 😉

   • Art 22 czerwca, 2022 at 6:51 am Reply

    Panie Pyjyer, z gorolem ni pogodosz, a nawet lekka gańba tłumaczyć przez 100 lat,co i jak

Dodaj komentarz

*
*