Reklama

Urodziny Katowic 2016 bez wielkich gwiazd, ale za to ma być tanecznie

Chiva Gantiva. Fot. materiały instytucji Katowice Miasto Ogrodów.

G. Ż.
Anna Maria Jopek z zespołem KROKE, do tego bębniarze z Kongo i muzycy z Kolumbii i Izraela. Dziś został ujawniony program dni Katowic, które odbędą się za nieco ponad miesiąc.

Kulminacyjnym momentem obchodów 151. rocznicy nadania praw miejskich Katowicom będą koncerty w strefie kultury w sobotę 10 września. Od godz. 16 na scenie pojawią się kolejno Les Tambours de Brazza (Kongo), La Chiva Gantiva (Kolumbia), Yemen Blues (Izrael) oraz KROKE i Anna Maria Jopek.

Poza znaną wszystkim w Polsce Anną Marią Jopek, o reszcie wykonawców trudno coś więcej powiedzieć. Według Miasta Ogrodów, Les Tambours de Brazza to zespół bębniarzy grających na tradycyjnych kongijskich instrumentach. Czerpią z tradycji, ale przenoszą ją w nasze czasy, odważnie sięgając po rap czy reggae. Muzyce bębnów towarzyszą też gitary i głosy.

Z kolei La Chiva Gantiva to jeden z najlepszych leków antydepresyjnych, a na estradę wprowadzają zaraźliwy nastrój karnawału. Zespół stworzyła trójka kolumbijskich studentów w Belgii. Wkrótce dołączyli do nich muzycy z innych krajów, a instrumentarium wzbogaciło się m.in. o gitary, klarnet i saksofon. Z tego zderzenia różnych kultur powstał unikalny styl muzyczny będący mieszanką rytmów afrokolumbijskich z rockiem, afrobeatem i funky.

Yemen Blues, według Miasta Ogrodów, wszędzie zachwyca swoją energetyczną fuzją muzyki Bliskiego Wschodu z muzyką funky, bluesem i rockiem. Najbliżej ich zainteresowań są jednak dźwięki z Jemenu, gdzie spotykają się ze sobą kultura muzułmańska, chrześcijańska i żydowska.

Na finał sobotniej imprezy wystąpią Anna Maria Jopek i krakowski zespół KROKE. Jak przekonuje Miasto Ogrodów, ich wspólny projekt muzyczny to niepowtarzalna fuzja muzyki klezmerskiej, jazzu, muzyki klasycznej, a nawet elektronicznej.

Koncerty odbędą się w strefie kultury na scenie zlokalizowanej na parkingu w pobliżu Muzeum Śląskiego. Organizatorzy zapowiadają, że przed sceną zostanie zaaranżowane specjalne miejsce dla wszystkich, którzy będą chcieli potańczyć.

Urodzinowe imprezy rozpoczną się dzień wcześniej (piątek 9 września, godz. 20) koncertem w NOSPR, podczas którego będzie można usłyszeć kompozycje Henryka Mikołaja Góreckiego: Koncert na klawesyn i orkiestrę symfoniczną oraz IV Symfonię “Tansman Epizody”. Zagra NOSPR pod dyrekcją Alexandra Liebreicha. Solistą będzie Piotr Orzechowski. Na ten koncert obowiązują bezpłatne wejściówki. Na razie nie wiadomo jeszcze kiedy i gdzie będzie można je odebrać.

Z kolei w niedzielę 11 września o godz. 19.30 w sali Miasta Ogrodów (dawny GCK) rozpocznie się koncert Kingston VibeS in Katowice. Wystąpi grupa jamajskich muzyków na czele z Peterem Ashbournem, kompozytorem, autorem piosenek, dyrygentem, aranżerem i pianistą w jednym. W Katowicach wystąpi ze swoim zespołem Ashes. Bilety kosztują 5, 10 i 15 zł.

Również w niedzielę 11 września w kościele św. Anny w Nikiszowcu (godz. 18) zagra zespół Ensemble Les Sauvages, który tworzą studentki oraz absolwentki polskich i zagranicznych uczelni muzycznych: sopranistka Paula Horajska, lutnistka Magdalena Stefanowicz oraz klawesynistka Magdalena Bąk.

Przy okazji 151. urodzin Katowic odbędą się też imprezy towarzyszące. Jedną z nich będzie koncert w kościele Mariackim (2 września, godz. 21), podczas którego nastąpi prawykonanie kompozycji Józefa Skrzeka poświęconej najstarszej katolickiej świątyni w Katowicach, czyli kościołowi Mariackiemu. Będzie mu towarzyszył mapping 3D na fasadzie kościoła. Wstęp jest wolny, ale trzeba będzie wcześniej odebrać wejściówki.

Tego samego dnia, tyle że w samo południe, wszyscy chętni będą mogli wziąć udział w Narodowym Czytaniu “Qua Vadis” w Parku Kościuszki.

Częścią tegorocznych obchodów będzie też Święto Giszowca. Dzielnica obchodzi w tym roku 110-lecie. Z tej okazji w parku wokół MDK odbędzie się rodzinny festyn. Gwiazdą wieczoru będzie zespół Pectus.

Z kolei w trzech innych katowickich dzielnicach (os. Witosa, Ligota i Szopienice) w dniach 4-6 września wystąpią laureaci konkursu “Dzielnica Brzmi Dobrze. Trwa ustalanie gdzie dokładnie i kiedy odbędą się poszczególne koncerty, ale pewne jest, że będą plenerowe.

Wszystkie imprezy z okazji 151 lat Katowic będą kosztować około 0,5 mln zł.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*