Reklama

Uchodźcy nie mają na czym siedzieć na dworcu w Katowicach. PKP odpowiadają na zarzuty

Ł. K.
Ludzie nie mają na czym siedzieć na dworcu PKP w Katowicach, a ruch jest coraz większy. Choć zwiększono liczbę siedzisk i lokali dla uchodźców, to nadal wiele osób przybywających z Ukrainy siedzi i leży na podłodze.

Na dworcu w Katowicach nie ma wystarczająco miejsc do siedzenia dla uchodźców wojennych. Od kilkunastu dni do hali dworca PKP przybywają tłumy Ukraińców uciekających przed wojną, a od początku tygodnia panuje tu coraz większy chaos. Naraz przyjeżdżają już nie dziesiątki, ale setki ludzi. Brakuje miejsca, choć kolejne lokale są przeznaczane na obsługę uchodźców. Dzisiaj decyzję o udostępnieniu potrzebującym swojego Centrum Obsługi Pasażera podjęły Koleje Śląskie. Jest wiele problemów, z którymi muszą radzić sobie wolontariusze pomagający przybyszom ze wschodu. Pisaliśmy o tym wczoraj TUTAJ.

Wiele osób zwracało uwagę na to, że uchodźcy nie mają w hali dworca na czym siedzieć. Osoby w podeszłym wieku i matki z dziećmi nie mają krzeseł czy ławek. Ludzie siedzą w przejściu obok punktu informacyjnego. Układają sobie na podłodze koce. W wielu miejscach posadzka jest brudna, bo nie ma ani czasu, ani miejsca, żeby sprzątać na bieżąco. W poczekalniach na niższym poziomie również nie ma wystarczająco dużo miejsc siedzących. Dzisiaj spółka PKP S.A. odpowiedziała na zarzuty.

Sytuacja jest niesłychanie dynamiczna, dlatego staramy się reagować adekwatnie do niej. Do tej pory udostępniliśmy na potrzeby punktu prowadzonego przez wojewodę kilka pomieszczeń (dziś dwa kolejne), którymi zarządza on w miarę potrzeb i gdzie jest koordynowana przez niego pomoc na dworcu. Wczoraj zwiększyliśmy liczbę siedzisk dostępnych na dworcu. Myślimy jeszcze nad reorganizacją przestrzeni, gdzie są umieszczone ławki. Dostawienie większej ich liczby nie jest możliwa na głównych ciągach komunikacyjnych, z uwagi na konieczność zachowania drożności dróg ewakuacyjnych” – piszą PKP w swoim oświadczeniu.

Wygląda na to, że więcej miejsc siedzących niż jest obecnie udostępnionych nie będzie. Spółka tłumaczy, że chodzi o bezpieczeństwo osób przebywających na dworcu. W przypadku zagrożenia czy ewakuacji obiektu podróżni muszą mieć możliwość ucieczki.


Tagi:

Komentarze

 1. […] PRZECZYTAJ TEŻ: Uchodźcy nie mają na czym siedzieć na dworcu w Katowicach. PKP odpowiadają na z… […]

 2. hej 10 marca, 2022 at 11:53 pm - Reply

  Za to żyją a leszcze takie jak wy nie potrafią tego docenić.

 3. Krzysztof 10 marca, 2022 at 9:33 pm - Reply

  Co z tego że mało miejsc siedzących,jeśli i tak w wielkiej części zawsze zajmują je osoby bezdomne,menele dla których jest to najlepsza miejscówka na żebranie,i doskwieranie podróżnym, zresztą i tak nikt tego nie kontroluje i nie pilnuje,i na nowo robi się syf,informacja dla pasażerów znajdująca się pod główna tablica odjazdów w ogóle jest nie używana i bez użyteczna widać co też jest bardzo dziwne Spotkalem na dworcu Panią , która tam sprząta i nie do uwierzenia , myła ręcznym mopem taką powierzchnię to się w głowie nie mieści na te czasy.Po dostawieniu więcej miejsc siedzących przybędzie tylko więcej meneli.Oczywiscie teraz jest taka sytuacja więc należało by dostawić tych miejsc , ławek na czas trwania tej sytuacji

 4. Kora 10 marca, 2022 at 3:03 pm - Reply

  Kiedyś ludzie siedzieli na walizach i było ok. Teraz nie mam pojęcia o co chodzi, to jakiś kompletny obłęd co się dzieje z ludźmi, jakby nagle przestali używać mózgu

 5. Maciej_Bn 9 marca, 2022 at 9:58 pm - Reply

  Na początku epidemii usunięto środkowe siedziska z tych potrójnych ażurowych krzesełek. Może – pomijając fakt ich ogólnie małej liczby i obecną sytuację – już czas na ich przywrócenie?

 6. kukura 9 marca, 2022 at 7:53 pm - Reply

  Od zbudowania przystanku kolejowego (bo dworcem to nie jest) przyklejonego do galerii handlowej tam nigdy nie było nawet zwykłej poczekalni. Nieraz widywałem pasażerów z walizkami na schodach albo podłodze czekajacych kilka godzin na przesiadkę w środku nocy.

  Kilka krzesełek na cały przystanek. Sytuacja z uchodźcami tylko to uwydatniła.

  • Piotr 9 marca, 2022 at 10:17 pm Reply

   Widać w wiadomościach, jak nawet w małych miasteczkach, gdzie jest dworzec kolejowy, władze wystawiły podróżnym rozkładane krzesła i leżaki na czas oczekiwania… Chciałbym takiego buraka z PKP, wysłać w kilkudniową podróż z duszą na ramieniu, a później umęczonego jak koń po westernie, posadzić na zimnych płytach czterema literami…
   To są święte krowy…
   Nawet Morawiecki groził im kiedyś palcem i co ??
   Nie zadzieraj ze związkami bo związki zadrą z tobą…
   Niewymowny żal tych kobiet i dzieci…
   Słychać również, że brak jest tam podstawowych artykułów i gdyby nie pospolite ruszenie, proszące przez portale społecznościowe to…

   • hej 10 marca, 2022 at 10:44 pm Reply

    Byłeś witać Rosjan kwiatami? Umyłeś im już ten pomnik? To przecież zwykli chłopcy, niewinni, myśleli że są na ćwiczeniach z gwałtu i mordu.

 7. Katowiczanin 9 marca, 2022 at 7:41 pm - Reply

  Nie wiem kto wpadł na idiotyczny pomysł łączenia galerii handlowej i dworca. Miejsca siedzące znajdują się na peronach. PKP nie zapewniło już na etapie projektowania wystarczającej liczby miejsc siedzących, nie wspominając o uchodźcach. Może w końcu w zarządzie spółki będę zasiadać ludzie z konkursu – takiego prawdziwego.

  Krupek zabierz swoje PISuary i zmykaj!

  Jestem ciekaw gdzie Krupek się po wyborach objawi w Katowickiej Agencji Wydawniczej może MZGK?

 8. Piotr 9 marca, 2022 at 6:38 pm - Reply

  PKP zarządzali idioci, zarządzają nieczuli idioci i mam nadzieję będą zarządzali po wyborach kompetentni ludzie !! Decydenci z PKP maja empatię na poziomie myszki Miki…

Dodaj komentarz

*
*