Reklama

Dozwolone tylko maseczki. Zmiany w zasłanianiu ust i nosa

Redakcja
Zmiany w zasadach zasłaniania ust i nosa. Rząd poinformował dzisiaj, że dozwolone będzie zakrywanie twarzy tylko w jeden sposób. Poza tym na razie obostrzenia bez zmian.

Dzisiaj odbyła się zapowiadana od dłuższego czasu konferencja dotycząca obostrzeń. Również dziś odnotowano najwyższy od dłuższego czasu wzrost przypadków koronawirusa w Polsce. Pozytywne testy wykazały zakażenie u 12 146 osób. Zaraz po woj. mazowieckim (1961), najwięcej przypadków potwierdzono w woj. śląskim (1529). Jednak najszybciej epidemia rozwija się aktualnie w woj. warmińsko-mazurskim. – Trzecia fala się rozpędza – podkreślił minister zdrowia Adam Niedzielski. – Widzimy wzrost liczby nowych zakażeń. Dynamika zakażeń zaczyna doganiać te, które mieliśmy na początku drugiej fali, czyli w październiku ubiegłego roku. Liczba zakażeń wzrasta obecnie o 20-30 proc. co tydzień. Średnia dzienna liczba nowych przypadków osiągnęła już 8 tys. przypadków, a jeszcze tydzień temu było 6 tysięcy przypadków – mówi szef resortu zdrowia. Dlatego rząd podjął decyzję, że w woj. warmińsko-marurskim powrócą obostrzenia. To wyjątek, bo w pozostałych województwach utrzymane zostaną obowiązujące ograniczenia. Poluzowane na dwa tygodnie obostrzenia w dniach 12-28 lutego nie zmienią się, ale od soboty rząd postanowił wprowadzić inną zmianę. 

Od soboty, 27 lutego, nie będzie można już zasłaniać ust dowolnym materiałem i w dowolny sposób. Zostanie wprowadzony również zakaz używania przyłbic, kominów, szalików. Do zasłaniania ust i nosa dozwolone ma być wyłącznie używanie maseczek. Zwłaszcza przyłbice, zdaniem specjalistów, nie są skuteczną ochroną przed zakażeniem koronawirusem. – Na podstawie ponad 200 badań wykazano, że prawidłowo noszone maseczki, zasłaniające nos i usta, chronią nas najlepiej. Takie zamienniki jak chusty, szaliki czy przyłbice są nieskuteczne – mówiła prof. Iwona Paradowska-Stankiewicz, konsultant krajowy ds. epidemiologii. Na razie nie ma być wymagany określony typ maseczki, ale rekomendowana jest maseczka chirurgiczna.

Wśród zmian od najbliższej soboty są również te dotyczący przekraczania południowej granicy. Osoby przyjeżdżające z Czech i Słowacji będą objętę obowiązkową kwarantanną. Wyjątek mają stanowić osoby zaszczepione dwiema dawkami i z negatywnym wynikiem testu.

Ten etap obostrzeń, oprócz zasad dotyczących zasłaniania ust i nosa, będzie obowiązywał do 14 marca.


Tagi:

Komentarze

  1. Terefrere 25 lutego, 2021 at 9:10 am - Reply

    Co tam śmierć bliskich – hulaj dusza – „miłość, miłość w Zakopanem, polewamy się szampanem”.

Dodaj komentarz

*
*