Reklama

Trwają ostatnie prace przy dwóch miejskich basenach

Grzegorz Żądło
Kończy się budowa dwóch miejskich basenów w Katowicach. Wszystko wskazuje na to, że pierwszy zostanie otwarty ten powstający przy ul. Konnej w Szopienicach-Burowcu. Trzy tygodnie później ma zostać udostępniona pływalnia przy ul. Kościuszki. Trzeci obiekt, w Zadolu, to na razie „rozgrzebana” budowa, która poczeka jeszcze kilka miesięcy na nowego wykonawcę.

Trwają ostatnie prace wykończeniowe przy dwóch miejskich basenach. W tym w Szopienicach została już nawet próbnie napuszczona woda. Z naszych informacji wynika, że odbiory techniczne pływalni mają się rozpocząć 24 stycznia 2020 roku i potrwają kilka tygodni. Jest więc szansa, że basen zostanie oddany do użytku na początku marca.

Budowa basenu przy ul. Kościuszki potrwa o około 3 tygodnie dłużej i właśnie o tyle przesunie się cała procedura odbiorowa. Realny termin udostępnienia obiektu mieszkańcom to kwiecień.

Już w trakcie budowy, zmieniały się niektóre rozwiązania zastosowane na pływalniach. To m.in. sposób uzdatniania wody czy inny rodzaj szyb. Ostatnią nowością jest zamontowanie na pływalniach systemu wykrywania utonięć. Polega to na tym, że zamontowane w dnie kamery potrafią odczytać ruchy tonącego, które różnią się od ruchów pływaka czy nawet wodnej zabawy dzieci. Czujniki przesyłają potem sygnał dźwiękowy oraz wizualny na świetlną tablicę. Znacząco ma to zwiększyć szansę na uratowania tonącego, bo reakcja ratowników może być szybsza.

W basenach została też zaprojektowana instalacja fotowoltaiczna o mocy 38,75kWp. To dość duża moc, która częściowo ma pokryć zapotrzebowanie pływalni na energię elektryczną.

Trzeci budowany w Katowicach basen, przy ul. Wczasowej w Zadolu, na razie czeka na przetarg na nowego wykonawcę. Poprzedni, firma Erbud z Rybnika, miał poważne problemy finansowe i nie wywiązywał się z umowy. Obecnie w Zadolu trwa inwentaryzacja wykonanych już prac. Dopiero po jej zakończeniu oraz zaktualizowaniu kosztorysów będzie można ogłosić przetarg na nowego wykonawcę. Może to nastąpić w pierwszym kwartale 2020 roku. Najbardziej optymistyczny scenariusz zakłada, że basen w Zadolu będzie gotowy do końca 2021 roku.

Od kilkunastu miesięcy znane są ceny biletów na miejskie baseny w Katowicach. Mieszkańcy Katowic będą płacić 8 i 4 zł, a osoby spoza miasta 16 i 8 zł za godzinę.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*