Reklama

Trwa częściowa rozbiórka kamienicy w centrum Katowic. Budynek groził zawaleniem

Grzegorz Żądło
Rozpoczęła się częściowa rozbiórka kamienicy pryz ul. Kościuszki 29. Budynek jest w złym stanie technicznym, dlatego Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego nakazał jego częściową rozbiórkę i zabezpieczenie.

W ostatni czwartek pojawiło się pęknięcie na pionowej ścianie szczytowej południowej. Sytuacja była awaryjna, grożąca katastrofą budowlaną. Dlatego konieczna jest częściowa rozbiórka alpinistyczna, czyli bez użycia ciężkiego sprzętu oraz wykonanie kilku dodatkowych prac – mówi Mirosław Skórski, Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Katowicach.

W swojej decyzji inspektor pisze, że długotrwała nieszczelność pokrycia dachu spowodowała całkowitą degradację drewnianej konstrukcji dachów i stropów. Stropy załamały się. Uszkodzeniu uległa też wewnętrzna ściana nośna w południowej części budynku. Jej deformacja spowodowała wypchnięcie, odchylenie i wybrzuszenie murowanej południowej ściany szczytowej.

Prace rozbiórkowe już się zaczęły, ale nie wiadomo na razie jak duża będzie ingerencja w budynek. Z naszych informacji wynika, że wojewódzkiemu konserwatorowi zabytków bardzo zależy na ocaleniu ściany frontowej. Biorąc jednak pod uwagę stan całego budynku, to może być trudne.

Prace rozbiórkowe i zabezpieczające mają potrwać do maksymalnie do końca lipca. Na ich czas z użytku zostały wyłączone miejsca parkingowe i chodnik przed budynkiem. Przejście odbywa się drugą stroną ul. Kościuszki.


Tagi:

Komentarze

  1. Zatroskany 7 lipca, 2021 at 12:41 pm - Reply

    Kto jest właścicielem budynku i działki?
    Czyżby kolejna wyrwa jak na rogu Matejki/Słowackiego?

Dodaj komentarz

*
*