Reklama

Transport GZM bez zmian. Długie kolejki, niedziałające tablice na przystankach i zablokowane karty

Ł. K.
Nie kończą się problemy pasażerów z nową usługą Transport GZM, która zastąpiła ŚKUP. Organizator transportu informuje o tym, że dostępne są już nowe Metrokarty, a pasażerowie piszą w odpowiedzi, że i tak nie da się z nich skorzystać.

W ten weekend minie tydzień od momentu udostępnienia usługi Transport GZM. Jednak trudno mówić o jej dostępności, ponieważ od samego początku pasażerowie mają problem z systemem, który zastąpił ŚKUP. Metropolia zapewnia, że system jest już stabilny i działa poprawnie.

Karty ŚKUP zmigrowane do nowego systemu prawidłowo identyfikują konta w systemie Transport GZM a co za tym idzie pozwalają na korzystanie z zakupionych w nim biletów i doładowanych środków we wszystkich urządzeniach” – pisze metropolia.

Przez ostatnie dni prowadzona była migracja danych ze ŚKUP do Transport GZM. Choć przeniesienie wszystkich kont z biletami i środkami miało być gotowe już 1 października. Pasażerowie nadal piszą w komentarzach, że nie mają możliwości skorzystania ze swoich biletów, mimo że teoretycznie już udało im się zmigrować dane z karty ŚKUP. Wbrew temu, co komunikuje metropolia, wielu pasażerów nie ma na kontach swoich biletów. System ich nie widzi. Na przykład z jednej strony pokazuje, że konto pasażera jest aktywne, a z drugiej nie wyświetla żadnych biletów. Jak twierdzi GZM, problemy z założeniem lub migracją mają związek z tym, że niektóre osoby kilkukrotnie próbowały założyć konto, zakładały konto przez aplikację, w której nie ma możliwości wykonania migracji lub przerywały proces zakładania konta. W takich przypadkach metropolia zachęca do kontaktu mailowego pod adresem [email protected].

Od początku tego tygodnia do Punktów Obsługi Pasażera ustawiają się długie kolejki. Wiele osób chce spróbować w ten sposób przenieść swoje konto ze ŚKUP do Transport GZM i skorzystać z pomocy pracowników POP. Poza tym część osób przychodzi po nową Metrokartę, choć Transport GZM nie wymaga jej posiadania. Od wczoraj pasażerowie mogą też wyrobić Metrokartę w automatach biletowych. Komentujący wskazują jednak, że wiele automatów nie działa lub pokazuje błędy przy próbach pobrania nowej karty.

„Jeżeli pobierzecie kartę bez podania ID i PIN-u nie będzie ona przypisana do Waszego konta, otrzymacie ją z nowo założonym kontem anonimowym. Takie konto można spersonalizować tylko w POP i korzystać z karty w automatach, kioskach i POP-ach, ale nie będzie możliwości zalogowania się na to konto w portalu” – radzi GZM.

Osoby posiadające ważną kartę ŚKUP powinny dalej z niej korzystać. Jednak na przykład ci, którzy mają bilety pakietowe, czyli wieloprzejazdowe, informują o braku możliwości odbicia karty w pojazdach. Po przyłożeniu do czytnika pojawia się na nim komunikat „karta zablokowana”. Okazuje się, że kasowniki również nie są przygotowane do obsługi Transport GZM. Jak wyjaśnia w komentarzach metropolia, nie wszystkie urządzenia dysponują już listą dystrybucyjną biletów.

Poruszania się po miastach nie ułatwia niedziałający System Dynamicznej Informacji Pasażerskiej. Już dwa dni temu Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia informowała, że tablice świetlne na przystankach będą sukcesywnie włączane. Tak się jednak nie dzieje i nadal wyświetla się komunikat „prace serwisowe”.


Tagi:

Komentarze

 1. Sławomir 18 października, 2023 at 9:51 am - Reply

  Przed wczoraj 16.10 2023 wyrobiłem metrokartę w punkcie POP zaraz ją uaktywniono. Wczoraj 17.10.2023 jechałem autobusem z Czarnego lasu do Halemby po przyłożeniu karty do czytnika pokazało mi na wyświetlaczu ” KARTA ZABLOKOWANA ” a na karcie jest przeszło 80 zł. Miałem szczęście że nie było kontrolera bo na pewno bym dostał mandat za jazdę bez biletu.
  A jak zapytałem w infolinii co robić w takiej sytuacji to jedyną odpowiedz jaka otrzymałem to kupić bilet długo terminowy. Czyli sami nie wiedzą jak ludziom pomóc

  • zett 20 października, 2023 at 11:54 pm Reply

   Mam podobną sytuację jak Sławomir, nowa żółta karta przedwczoraj “wyrobiona” – dziś w kilku autobusach i tramwajach komunikat: zablokowana. pani z infolinii 800163030 (dzwoniłem o 22:10 i co ciekawe- przez 30 minut byłem… pierwszy w kolejce”) powiedziała, że dalej jest to, o czym piszą w artykule. Czyli kasowniki nie mają list aktywnych kart. Mamy 20 pazdziernika, czyli 13 dni po tym artykule, 20 dni po wyłączeniu starego i włączeniu nowego systemu i chyba ponad rok po terminie, gdy miał ten nowy system wejść. I dalej burdel. W POPach kolejki po 50 osób, byłem w wczoraj na pocztowej i na dworcu pkp (Katowice). Pani powiedziała tak- przeczekać. W arzie kontroli pokazać kontrolerowi, że wyskakuje wiadomy komunikat . Podobno kontrolerzy znają problem. I teraz tak- albo kontroler sprawdzi pom naszym ID w systemie, że mamy środki na karcie albo… nie wiem co. Wlepi mandat a potem teklamować to w pop po odstaniu 2 godzin????

  • P Śl 18 października, 2023 at 10:35 am Reply

   Trza być fes naiwnym, żeby wogóle jakieś pieniądze ładować na tą kartę, jeszcze 80 zł od razu. Najlepiej aplikacja zewnętrzna i tam zakup biletu. A co do mandatu to kluczowe pytanie- czy możesz się zalogować do konta i wykazać, że jest tam te 80 zł? Jeśli tak to masz wystarczające informacje do potwierdzenia swojej niewinności.

 2. JoMi 10 października, 2023 at 11:16 am - Reply

  Transport publiczny. Tak się o nas “dba”.
  Mamy czas, by go marnować na stanie w kolejkach, na kolejne dni spędzone na tym, żeby założyć konto, czy się na nie zalogować, na pisanie kolejnych maili, czy zgłoszeń, bądź reklamacji, na próby dodzwonienia się na infolinię i wiele innych rzeczy. Bo to jest “usprawnienie” i “troska” o każdego pasażera.
  Pamiętacie ten film Erin Brockovich?
  https://www.youtube.com/watch?v=WNX-4t6xyZM

 3. JoMi 10 października, 2023 at 11:05 am - Reply

  Od panów z ZTM, którzy przed POPami pomagają ludziom stojącym w długich kolejkach wiem jedno – system nie jest stabilny. Powiedzieli (9.10.2023) ponadto, by nie korzystać nawet ze zmigrowanej karty ŚKUP, bo przy próbie zakupu biletów i zapłaty za przejazdy pobierane z e-portmonetki pieniądze znikają, KONTO SIĘ DEBETUJE!.!!! Ponadto bardzo często występuje bardzo dużo różnych błędów, np. pobierana jest zawyżona kwota za przejazd 6 zł. Nie działa funkcja start stop itd. Ponadto nadal nie działają niektóre funkcje.
  Ostrzegali mnie, by z kartą ŚKUP (e-portmonetką) NIE korzystać z kasowników i kiosków (aha, nie muszę nikomu mówić, że one i tak nie często jeszcze nie działają), bo SYSTEM JEST NADAL NIESTABILNY.
  Zapytałam do kiedy. Jednak nie byli w stanie udzielić mi odpowiedzi.
  Powiedziałam zatem, żeby to oficjalnie ogłoszono, bo przecież ludzie zgłaszają problemy, potem będą musieli pisać pisma o zwrot pieniędzy, ci co zauważą, bo może będą i tacy, zapewne sporo, którzy tego nie zauważą.
  Będą z karty korzystać, bo komunikaty oficjalne mówią o tym, że wszystko gra, że system na tylko malutkie niedociągnięcia i idą w zaparte, że jest stabilny.
  Panowie stwierdzili, że “góra” mówi co innego i oni o tym wiedzą, ale nic na to nie mogą poradzić, a ja mam ich posłuchać, jeśli nie chcę mieć dodatkowych kłopotów.

  Jak po czymś takim w ogóle poważnie traktować jakiekolwiek oficjalne komunikaty????
  Jak traktować poważnie wypowiedzi członków zarządu m.in. Jacka Brzezinki. Który najpierw mówi w komentarzach na FB 4.10, co uważam za oburzające, że system jest sprawny, bo:

  “W ciągu pierwszych 3 dni system poprawnie obsłużył we wszystkich kanałach ponad 23 tys transakcji na kwotę przeszło 1,6 mln zł. Mamy problem z migracją danych z systemu ŚKUP, nad rozwiązaniem którego wykonawca systemu pracuje.”

  Potem oficjalne komunikaty Transport GZM przerzucały winę na pasażerów:

  ” W ciągu kilku dni diagnozowaliśmy zgłoszone przypadki z wykonawcą. Z analiz wynika, że powodem takiej sytuacji były z reguły kilkukrotne próby zakładania konta, założenie konta w aplikacji (gdzie nie ma opcji migracji), lub przerwany z różnych przyczyn proces zakładania konta. ”

  A 9.10 na FB Transport GZM pojawił się taki zatroskany głos:

  “Czekamy, aż system Transport GZM zadziała nie na 90 czy 95, tylko na 100%
  „Dla wykonawcy to tylko liczby czy konta. Dla nas to pasażerowie za których ponosimy odpowiedzialność. Dlatego wzywamy wykonawcę systemu firmę Asseco Data System, do natychmiastowego rozwiązania wszystkich pozostałych problemów, a co za tym idzie – do wywiązania się z podpisanej umowy i składanych deklaracji” – mówi członek zarządu GZM Jacek Brzezinka. „Dla nas każdy pasażer jest ważny. Nie możemy godzić się z tym, że coś nie działa w pełni” – dodaje Brzezinka.
  Choć system działa stabilnie, nierozwiązana zostaje część problemów związanych z migracją danych i biletów ze starego systemu i funkcjonowaniem kart ŚKUP w nowym systemie. ”

  Kłamstwo! Okradacie ludzi w biały dzień. TAK, MÓWIĘ TO GŁOŚNO!!!!!
  Okradacie z nerwów, czasu, biletów, pieniędzy.
  MY NIE JESTEŚMY TESTERAMI, CZY KRÓLIKAMI DOŚWIADCZALNYMI!!!
  MACIE LUDZI ZA DURNIÓW, Z KTÓRYMI SIĘ NIE LICZYCIE, NA KTÓRYCH TYLKO TRZEPIECIE KASĘ.

  APELUJĘ O DARMOWĄ KOMUNIKACJĘ!
  UPORAJCIE SIĘ NAJPIERW Z TYM BUBLEM!!!

  Apeluję także do innych mediów o rzetelne zainteresowanie się tematem, a nie pisanie artykułów z oficjalnych komunikatów.

  Apeluję do władz miast i gmin o zainteresowanie się tematem.

  To jest jawna kpina z ludzi!

  • zett 20 października, 2023 at 11:58 pm Reply

   podpisuję się, brawa

 4. Henryk 9 października, 2023 at 8:35 pm - Reply

  Nadal mam Karta jest zablokowana

  • skup 9 października, 2023 at 9:29 pm Reply

   Wsiadać na rowery!

 5. Tomasz Kowalski 9 października, 2023 at 2:17 pm - Reply

  Patologia nie firma poważna – więcej zamętu niż to wartę. Kombinują jakby to komukolwiek było potrzebne. Odkąd pamiętam zawsze robią zamieszanie – teraz z tymi gównianymo kartami. Ma być do zeżygania nudno ale stabilnie a tu wieczne problem. Podziwiam cierpliwość pasażerów.

 6. hjack 9 października, 2023 at 12:36 pm - Reply

  Apka z odjazdami autobusów od wielu dni tylko z planowymi rozkładami. Mam nadzieję, że szybko wrócą. Nieraz pomagały ustalić czy czekać na autobus, czy iść piechotą. Choć nieraz miał przekłamania.

 7. Beata 8 października, 2023 at 6:34 pm - Reply

  Jeszcze w poniedziałek rano udało mi się odbić kartę SKUP z zapisanym biletem wieloprzejazdowym po wizycie w POK ZTM Jednak wracając z pracy już wyskoczył komunikat karta zablokowana i tak do dzisiaj To jakieś kpiny Reklamacja złożona – brak odpowiedzi

  • Mich 9 października, 2023 at 11:12 pm Reply

   Proszę sobie sprawdzić konto online. Dzisiaj miałem ten sam przypadek i wieczorem na koncie zobaczyłem informację “Twoje konto jest zadłużone na -6 zł”. Jakby kasownik nie pobrał przejazdu z “Pakietu 40” tylko zrobił dług. Więc reklamowałem.

   • P Śl 10 października, 2023 at 10:34 am Reply

    „Twoje konto jest zadłużone na -6 zł” Buhahaha to juz jest k… hit. To jest karta prepaid czy postpaid

 8. Johny 8 października, 2023 at 5:19 pm - Reply

  Dzisiaj przenosiłem ze ŚKUPu na Transport GZM i wszystko zadziałało prawidłowo i szybko. Myślę że już jest OK.

 9. Mieszkaniec 8 października, 2023 at 2:12 pm - Reply

  Czyli burdel trwa w najlepsze.I Nic w tym nowego

 10. Krzysztof 8 października, 2023 at 11:34 am - Reply

  Tak właśnie pracuje GZM a kierowcy jeżdżą bez przerw bo robią plany o których nie mają pojęcia . Linia M13 jeżdżą w kółko. pozdrawiam kierowców za wytrwałość . Czasy przejazdu nie do przyjęcia. ogarnij się się ludzie za biurkiem.

 11. Precel 8 października, 2023 at 11:04 am - Reply

  haha czyżby firma IT nie dala rady ogarnąć takiej prostej aplikacji? gdzie byli testerzy, analitycy którzy powinni przewidzieć takie sytuacje. gratulacje za wydanie pieniędzy w taki sposób, szkoda tylko użytkowników którzy nie mają wyboru..

 12. Janina 8 października, 2023 at 10:59 am - Reply

  W pojazdach GZM nie ma dostępnego WiFi więc pasażer dopłaca do kupna biletu korzystając ze swojego internetu.
  Nazwa Metrokarta jest dziwaczna i kojarzy się z metrem. Może to nazwa przyszłościowabi GZM planuje budowę metra

  • Xd 8 października, 2023 at 8:18 pm Reply

   Metropolitalna. Metro przydało by się lub poprostu SKMka. Zresztą SKMka miała powstać już pod inną nazwą przed 89 rokiem.

 13. Marek 8 października, 2023 at 4:26 am - Reply

  Proponuję dzień bez samochodu

 14. Baca 8 października, 2023 at 2:10 am - Reply

  szajs,szajs,szajs
  Amen
  Podróż Start/Stop – po pierwszym przejeździe się blokuje i po przesiadce nie można rozpocząć kolejnego przejazdu. System potrzebuje godziny by się … namyślić co dalej.
  Dramat, o reszcie mankamentów szkoda pisać.
  W cztery litery sobie wsadźcie ten wasz transport gzm.

  • P Śl 8 października, 2023 at 1:02 pm Reply

   Są naiwni co myśleli, że system start stop będzie działał jak oni prostych aplikacji nie są w stanie stworzyć? 🙂

 15. Ja 7 października, 2023 at 7:51 pm - Reply

  jednorazowych biletów nie idzie kupic przez stronę mam bilety które są na koncie ale ich też nie mogę wykorzystać gzm i ich informatycy masakra i jaki debil wymyślił aby start zrobic na przełomie września i października gdzie nowi uczniowie studenci wyrabiają karty a w biurach obsługi klienta parę osób do obsługi a panowie prezesi za karę powinni sami jeździć i próbować emigrować ze SKUP

 16. PAD 7 października, 2023 at 7:48 pm - Reply

  w tej GZM to jednak fachury pracują, nie jakieś fajtłapy PISowskie 🙂
  mam nadzieję że zarząd odpowiednie nagrody na koniec roku dostanie za osiągnięcia – nie stać nas na oszczędzanie na fachowcach bo ich nam podkupia światowi giganci. Takiego Karolczaka to w pakiecie z Sasinem od razu Microsoft weźmie.
  Brakuje im jeszcze jednej niezastąpianej osoby na jakimś eksponowanym stanowisku – w katowickim PKMie marnuje sie diament managmentu – niejaki Roman Urbańczyk 🙂

 17. Xd 7 października, 2023 at 2:44 pm - Reply

  Działa jak metro w GZM czyli wcale.

  • Wiola 8 października, 2023 at 11:16 am Reply

   Nie mogę dokończyć przeniesienia danych że ŚKUP do GZM. Przy próbie potwierdzenia numeru telefonu wyskakuje “błąd podczas zakładania konta”. A do POP nie mam czasu się udać, bo kolejki, a punktów mało.

   • Xd 8 października, 2023 at 8:15 pm Reply

    próbuj wysłać @ na [email protected] czasami odpowiadają też na profilu facebook

Dodaj komentarz

*
*