Reklama

Tony niepotrzebnych ubrań jako dar dla Ukraińców. Ktoś przyniósł suknię ślubną i stringi

Łukasz Kądziołka
Ubrania po zbiórkach dla Ukraińców zalegają w halach sportowych w Katowicach. Jest tego tak dużo, że nie ma co zrobić z odzieżą. Ludzie przynieśli to, co zalegało im w szafie.

Duże oburzenie wywołuje prośba o przekazywanie wyłącznie nowej odzieży dla Ukraińców. Katowice zrobiły listę potrzebnych rzeczy, a wśród nich znalazły się ubrania. Jednak muszą one być nowe. Z takim wymogiem niektórzy się nie zgadzają. Komentujący uważają, że używane, ale zadbane rzeczy również powinno się przyjmować. Mimo dobrych chęci darczyńców, zbiórka nie idzie we właściwym kierunku. Dlatego pojawiły się apele o to, aby zwracać uwagę na to, co się przekazuje.

PRZECZYTAJ TEŻ: Czołówki, sztućce i tylko nowe ubrania. Co jest potrzebne Ukraińcom? [LISTA]

W halach dwóch sportowych ośrodków Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Katowicach, Kolejarzu i kortach w Janowie, zalegają aktualnie tony ubrań. Pokazał to na swoim zdjęciu dyrektor MOSiR-u.

Góra ubrań tylko z dzisiejszego dnia, które nie trafią na Ukrainę, ponieważ zgodnie ze (słusznymi) wytycznymi do naszych bohaterskich sąsiadów wysyłamy tylko ubrania nowe. Cała reszta obciąża magazyny, transport, wolontariuszy i pracowników. Prosimy nie przekazujecie w ramach wsparcia dla Ukrainy używanych ubrań” – apeluje Daniel Muc.

Jak mówi jedna z osób zaangażowanych w zbiórkę, 95% odzieży nie nadaje się do przekazania dalej. Są to nie tylko rzeczy zaniedbane, ubrudzone czy o nieprzyjemnym zapachu. Niektórzy mają absurdalne pomysły. Ktoś oddał na przykład suknię ślubną, a inna osoba przekazała piankę windsurfingową dla dziecka. Zdarza się też bielizna, w tym biustonosze i stringi. To nie tylko dostarcza dodatkowej pracy wolontariuszom, którzy muszą starannie przeglądać każdą rzecz i tracą na to dużo czasu. Ubrania w takiej ilości zajmują miejsce, które mogłoby zostać przeznaczone na potrzebne dary. Po zaledwie kilku dniach zbiórek całe sterty odzieży zajmują już hale w wielu przygranicznych miastach, co można zobaczyć na zdjęciach w sieci.

Jak mówi Dawid Brehmer z Górnośląskiego Towarzystwa Charytatywnego, które wydaje posiłki bezdomnym i zbiera dla nich odzież, z nadmiarem ubrań często jest problem. – Najłatwiej jest zawsze zebrać odzież. Ludzie jej mają za dużo – mówi. Zwykle ilość rzeczy przekracza dwukrotnie potrzeby tej organizacji. Podobnie jest teraz podczas zbiórek na rzecz Ukrainy.


Tagi:

Komentarze

 1. kokogut 5 marca, 2022 at 10:40 pm - Reply

  Radosław Sikorski z PO jest przyjacielem Ławrowa, serdecznym, czym się osobiście szczycił. Sławomir Nowak próbował skorzystać korupcyjnie na Ukrainie, zwolnili go chyba za kaucją. Zresztą sam Kraśko z filmu przez chyba 6 lat jeździł bez prawa jazdy i w końcu dostał wyrok. Taka to ekipa rządziła Polską. Tusk osobiście zabiega o sankcje, ale na Polskę. Tymczasem walka jak sam widzisz Kukura toczy się na śmierć i życie i do nas też dojdzie. W 21 wieku bo historia się nie skończyła i dalej się toczy. Sam od razu czujnie wychwyciłeś ruskich troli pod tym artykułem w komentarzach. Gdy staniesz nad urną wyborczą następnym razem, zastanów się dobrze kto jest prawdziwym patriotą a kto zdrajcą.

  • Wolna Ukraina! 7 marca, 2022 at 11:27 am Reply

   A taka ekipa jak kaczor i jego sługusy zdemoralizowane rządzą Polska. najlepszy przykład Terlecki:
   Z 22.04.2022 tuż przed agresją Rosji:
   Prezydent Rosji Władimir Putin podpisał w poniedziałek dekret o uznaniu niepodległości tzw. republik ludowych – Donieckiej (DRL) i Ługańskiej (ŁRL), powołanych przez prorosyjskich separatystów w ukraińskim Donbasie. Zdecydował też o wysłaniu na ich teren rosyjskich wojsk, w charakterze „sił pokojowych”.

   Ryszard Terlecki, komentując ten krok rosyjskiego prezydenta, powiedział m.in., że z jednej strony to źle dla Ukrainy, a z drugiej „Putin z twarzą wycofał się z kryzysu, który sam wywołał”.
   I kto tu jest neokomuchem kogucie?
   To jest hańba, że czołowy polityk pisowki w ogóle takie słowa wypowiada, nie po raz pierwszy zresztą, łamanie praw człowieka, praw mniejszości, łamanie solidarności Unii, łamanie konstytucji to jest typowa działalność pisu.

   • rexio 7 marca, 2022 at 12:15 pm Reply

    Czy tobie trzeba tłumaczyć co znaczy łamanie praw człowieka? Mało obrazków z wojny się naoglądałeś?

    • Wolna Ukraina! 8 marca, 2022 at 11:05 am Reply

     Zamiast odpowiadać byle co, przeczytaj ze zrozumieniem to co wyżej.

     • rexio 8 marca, 2022 at 7:15 pm Reply

      Zamiast udawać żeś ślepy zobacz film z twitera który kogut zapodał poniżej.

  • Tugokok 7 marca, 2022 at 9:39 am Reply

   Jarosław Kaczyński jest ulubieńcem Putina co wielokrotnie udowadniał swoim postępowaniem, robiąc wszystko żeby osłabić naszą pozycje w UE i na świecie. Mateusz Morawiecki oraz jego rodzina skorzystali z możliwości zakupu działek od kościoła które to transakcje śmierdzą korupcją na kilometr. Taka to ekipa rządzi Polska teraz.
   Gdyby wojna wybuchła za dwa lata to nie wiadomo czy jeszcze mielibyśmy sojuszników w Europie którzy wysłaliby swoje samoloty to patrolowania naszej wschodniej granicy.
   Gdy staniesz nad urną wyborczą następnym razem, zastanów sie kto nas będzie bronił jak PiS wyprowadzi nas z EU i skłóci z partnerami z NATO…

   • rexio 8 marca, 2022 at 12:05 am Reply

    Tusk- Nasz człowiek w Warszawie, ruskie gazety zachwycały się Donaldem Tuskiem w czasie gdy był premierem. Łatwo znajdziesz w necie.

    • oixer 8 marca, 2022 at 9:10 am Reply

     Lech Kaczyński – też nasz człowiek w Warszawie. Żebyś nie musiał szukać w necie, zamieszczam cytat…
     „Siergiej Jastrzembski, zaufany współpracownik Władimira Putina, w 2006 r. odwiedził prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego. Wizyta miała charakter oficjalny, zrobiono zdjęcie. Dziś Jastrzembski twierdzi, że spotkania nie było. „

     • rexio 8 marca, 2022 at 7:12 pm Reply

      Kimże jest ten nieznany jegomość w porównaniu z samym Putinem, przyjacielem Tuska, Sikorskiego, Nowaka, Angeli Merkel i całej tej germańskiej śmietanki. Przyjaźni niemiecko rosyjskiej nie da się zaprzeczyć. Szefem największej Europejskiej partii jest Donald Tusk jakbyś nie wiedział.

 2. Seniorka 5 marca, 2022 at 1:40 pm - Reply

  wPADAMY W AMOK. zAPOMINAMY O KRZYWDACH. Jak ciężko żyło się polskim rodzinom na Ukrainie: zabierano im budynki szkolne, kościły, przeszkadzano w kultytowaniu polskości. W ostatnim czasie Ukraińcy nadawali imię S. Bandery stadionom, basenom. Nawet w szkole na terenie Polski polski uczeń i jego rodzice byli szykanowani, gdy dziecko sprzeciwiło się hasłu wygłaszanemu przez ukraińskiego ucznia, że Bandera krzywdził Polaków, nie jest bohaterem.

 3. kukura 4 marca, 2022 at 1:25 pm - Reply

  Śmierdzą te ruskie trolle. Basie Brygidy, Isie – ksywki jak z poradnika sowieckiego szpiona.

  • kokogut 4 marca, 2022 at 3:06 pm Reply

   Tak zawsze było. A im wyżej tym gorzej. Dwa dni temu apelowali o utrzymanie sankcji na … Polske za brak praworządności, ale z Putinem to się interesy dobrze robiło.

   • kukura 4 marca, 2022 at 5:37 pm Reply

    PiSowski (nie)rząd dotychczas pełnymi garściami czerpał z polityki Putina.

    Podobne przywiązanie do prawa, podobna propaganda dla niepotrafiących myśleć, podobna nieufność do innych.

    Wspólnota krajów cywilizowanych ma prawo wymagać od swoich członków odpowiednich standardów. PiS ich nie spełnia, bo bliżej mu do mentalności ruskiej.

    A interesy z Putinem taki Orban nadal robi. Ciekawe czy wagony z węglem nadal do Polski jeżdżą?

    • kokogut 4 marca, 2022 at 10:31 pm Reply

     Podejrzewać Kaczyńskiego o sojusz z Putinem, Kaczyńskiego któremu brata zamordował (jak twierdzi), to już jest skrajna propaganda. Kraje cywilizowane robiły interesy z Putinem w najlepsze, a Putin od 15 lat się zbroił po zęby. Te kraje cywililzowane, jak Niemcy nadal nie chcą pomagać Ukrainie, stare hełmy albo stare pociski. Nieufność do Putina jest naszą racją stanu i niestety do Niemiec też. Znajdujemy się między Mołotem a Ribentropem. Wagony węgla mogą jeździć bo nie nałożyła Unia embarga jak prosił Morawiecki, gaz też płynie bo sankcje są dziurawe i udawane jak zawsze.

     • kukura 5 marca, 2022 at 10:39 am Reply

      Gdzie napisałem o sojuszu? Napisałem o czerpaniu pełnymi garściami ze sposobu prowadzenia polityki.

      To jest ta sama mentalność – niedemokratyczna, antywolnościowa, ksenofobiczna, złodziejska itp. A że są, po innych stronach barykady? Co to niby zmienia w kwesti skundlenia PiSu?

      Sankcje nie są udawane, co widać bo rosyjskiej gospodarce, która leci na łeb, choć można by je jeszcze dokręcić.

      • kokogut 5 marca, 2022 at 4:39 pm Reply

       Gazprombank i Sberbank nie dostały blokady przelewów międzynarodowych SWIFT. Rosjanie przenoszą do nich swoje konta. Gaz dalej płynie. Niemieckie kaloryfery ogrzewane są krwią ukraińskich dzieci. Po tej samej stronie barykady co Putin był Pawlak ze swoim słynnym „czy rosyjski gaz źle wam się w kuchenkach pali?” albo Tusk prowadzący politykę „imperialna polityka Rosji nie jest nie zgodna z polską racją stanu”. To jest prawdziwe skundlenie a nie fejkniusowe.

      • kokogut 5 marca, 2022 at 4:11 pm Reply

       Gazprombank i Sberbank nie dostały blokady przelewów międzynarodowych SWIFT. Rosjanie przenoszą do nich swoje konta. Gaz dalej płynie. Niemieckie kaloryfery ogrzewane są krwią ukraińskich dzieci. Po tej samej stronie barykady co Putin był Pawlak ze swoim słynnym „czy rosyjski gaz źle wam się w kuchenkach pali?” albo Tusk prowadzący politykę „imperialna polityka Rosji jest zgodna z polską racją stanu”. To jest prawdziwe skundlenie a nie fejkniusowe. Zobacz ten film i niech pan redaktor go nie kasuje https://twitter.com/Jowita_W/status/1497562481862053891

    • Rozbawiony 4 marca, 2022 at 10:06 pm Reply

     Sugerujesz że głosując na Brąka należysz do cywilizowanej wspólnoty, która samodzielnie myśli ???

 4. Isia 4 marca, 2022 at 12:05 pm - Reply

  Wiele nie znaczy większość. Uważam podobnie jak Basia, że jest wiele biednych rodzin, które z chęcią przyjęłyby lekko używaną odzież. Miałam uszykowane płaszcze , kurtki, swetry- trudno wyrzucę je na śmietnik. Odstraszacie w ten sposób wszystkich darczyńców . W takim razie złotówki już nie dam, bo nie wiadomo gdzie trafi …

 5. Brygida 3 marca, 2022 at 4:34 pm - Reply

  Właśnie, dlaczego owa niepotrzebna odzież nie może trafić do biednych polskich rodzin. Moze zorganizować jakieś paczki poprzez MOPS y. Ludzie napewno by się zgłosili , przygotować kilka pączek wg.rozmiaru . Zatrudnić kogos aby ta odzież posortował, kto by przyjmował „zamowienia” I kogos kto by to rozdawał. wiem wiem kto za to zapłaci, może zatrudnić Ukrainki dla nich napewno pieniadze się znajdą

 6. Basia 3 marca, 2022 at 12:06 pm - Reply

  Czy owe tony rzeczy nie mogą zostać rozdane przecież jest tyle biednych rodzin w Polsce

  • Assl 3 marca, 2022 at 4:34 pm Reply

   To weź sobie tą suknię ślubną. Będzie akurat do pracy.
   Wiele z tych „darów” nadaje się jedynie na śmietnik.

Dodaj komentarz

*
*