Reklama

TBS ma problem ze sprzedażą mieszkań. Nie ma chętnych na lokale w Giszowcu

Zdjęcie: https://www.facebook.com/FirmaBudowlanaRISER.

Grzegorz Żądło
Katowickie Towarzystwo Budownictwa Społecznego ma problem ze sprzedażą swojej pierwszej w pełni komercyjnej inwestycji. Mimo przeprowadzenia czterech aukcji, miejska spółka sprzedała tylko 6 z 16 wystawionych lokali. Za kilka dni odbędzie się kolejna licytacja. Tym razem na nieco innych warunkach.

Inwestycja KTBS powstała przy ul. Przyjaznej/Działkowej/Kwiatowej w Giszowcu. Swoim wyglądem cztery budynki przypominają stare zabytkowe domy na osiedlu. Łącznie zmieściło się w nich 16 dwupoziomowych mieszkań o powierzchni od około 77 do 90 m kw. Wszystkie lokale są wyposażone w ogrzewanie podłogowe. Do każdego mieszkania przynależy ogródek, garaż i jedno lub dwa miejsca parkingowe. Budynki powstały w miejscu, gdzie kiedyś stały już domy, ale zostały wyburzone w okresie PRL.

Od początku założenie było takie, że mieszkania budowane są na sprzedaż, która ma się odbyć w drodze licytacji. KTBS podzieliło 16 lokali na cztery pakiety. Oznacza to, że na każdej licytacji wystawiane były po 4 mieszkania. Aukcje odbyły się w ostatnich tygodniach, ale zainteresowanie było niewielkie. Sprzedało się tylko 6 z 16 mieszkań. Wszystkie za cenę wywoławczą plus jedno postąpienie. Przykładowo mieszkanie o powierzchni 78,18 m kw. z dwoma zewnętrznymi miejscami postojowymi poszło za 650 000 zł, a takie o powierzchni 90,39 m kw. (też z dwoma miejscami) za 754 000 zł. Ceny wynoszą około 8200-8450 zł za metr kw.

Żeby zachęcić więcej osób do zakupu mieszkań, KTBS zmieniło nieco zasady udziału w aukcji. Wadium, które trzeba wpłacić, spadło z 50 000 do 10 000 zł. Musi ono zostać wpłacone na specjalnie utworzony rachunek powierniczy w ING Banku. Poprzednio wadium wpłacane było na depozyt notarialny, co już generowało koszty dla potencjalnego nabywcy.

Co się stanie, jeśli podczas aukcji 9 sierpnia nie wszystkie mieszkania zostaną sprzedane? Na razie nie wiadomo. Dopiero po licytacji zarząd KTBS ma podjąć decyzję w sprawie sposobu sprzedaży pozostałych lokali.

Wykonawcą inwestycji “Przyjazny Zakątek” była firma Riser Sp. z o.o. z Jaworzna. Zysk ze sprzedaży mieszkań w Giszowcu zostanie przeznaczony na sfinansowanie przebudowy trzech kamienic przy ul. Mariackiej. Prace już się tam rozpoczęły. Docelowo powstanie 41 mieszkań, z których 20 zostanie przeznaczonych dla osób starszych.


Tagi:

Komentarze

 1. Anonim 4 sierpnia, 2023 at 5:30 pm - Reply

  lepiej niech nie kupują. jeden protest w sprawie boiska z ich strony i mieszkańcy ich na butach wyprowadza.

 2. Adam 4 sierpnia, 2023 at 4:53 pm - Reply

  Czemu mieszkania wycenili drożej od domów?

 3. Anonim 4 sierpnia, 2023 at 1:28 pm - Reply

  Boże – co to za katastrofa decyzyjna. To na Giszu drogie jak złoto, a emerytów w środku miasta na prestizowej IMPREZOWEJ ulicy będą lokować !!! Czy oni ochu8ali ?

 4. klm 3 sierpnia, 2023 at 1:27 pm - Reply

  Emerytów lokować na Mariackiej? Do Biedry daleko, hałas za oknem, brak miejsc parkingowych dla wnuczków.

Dodaj komentarz

*
*