Reklama

TBS dostało pozwolenie na budowę aparthotelu przy ul. Mariackiej

Grzegorz Żądło
Katowickie Towarzystwo Budownictwa Społecznego kilka dni temu dostało prawomocne pozwolenie na budowę aparthotelu przy zbiegu ulic Mariackiej i Francuskiej. Na razie nie wiadomo jeszcze kiedy będzie mogła ruszyć budowa, bo miejska spółka dopiero stara się o fundusze na tę inwestycję. Większą część potrzebnej sumy KTBS chce pozyskać z tzw. pożyczki rewitalizacyjnej, którą może udzielić Bank Gospodarstwa Krajowego.

Przy zbiegu ulic Mariackiej i Francuskiej funkcjonuje dziki parking. W niedalekiej przyszłości ma na nim stanąć aparthotel o oryginalnym kształcie. W 2013 roku miasto sprzedało działkę w przetargu, a prywatny właściciel chciał na niej zbudować biurowiec. Jednak nic z tego nie wyszło. Oficjalnie na drodze do inwestycji stała nieuregulowana sprawa własności w księdze wieczystej. Znajdował się w niej wpis sprzed wojny, dający pewne prawa innemu małżeństwu. W związku z tym, że właściciel nie rozpoczął budowy, miasto skorzystało z jednego z warunków przetargu i odkupiło działkę. Trafiła ona do Katowickiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego, które chce na niej zbudować mieszkania na krótki wynajem.

Plan zakłada, że na poziomie -1 znajdzie się lokal usługowy dostępny z ul. Mariackiej oraz pomieszczenia techniczne. Na parterze zaprojektowano dwa lokale usługowe, pomieszczenie na odpady oraz recepcję dla części hotelowej oraz wystawienniczej. Lokale na parterze będą miały antresolę.

Na kondygnacjach 2-4 zaprojektowano 21 mieszkań na wynajem krótkoterminowy jedno i dwupokojowych o powierzchni od 30 do 60 m kw.

Na ostatniej kondygnacji znajdzie się przestrzeń wystawiennicza z tarasem widokowym na panoramę miasta.

Powierzchnia zabudowy budynku wyniesie 431,72 m kw. a użytkowa 2 014,15 m kw.

Budowa ma zostać sfinansowana z trzech źródeł. Największa część – 57% – ma pochodzić z pożyczki rewitalizacyjnej. KTBS złożyło już wniosek do Banku Gospodarstwa Krajowego. 25% stanowił będzie wkład własny, a 18% zapewni kredyt komercyjny.

Rozpoczęcie prac budowlanych zaplanowane jest na I kwartał 2022 roku , a zakończenie w II kwartale 2023 roku.

Budynek będzie się wyróżniał nietypową elewacją i nieregularnym kształtem. Za projekt odpowiada architekt Wojciech Koziarski. Jak mówi, wypukłe elementy zewnętrzne będą miały odzwierciedlenie wewnątrz pomieszczeń. – Nie jest więc tak, że to tylko zabawa formą. Ściany wewnątrz pomieszczeń, w miejscach gdzie budynek się załamuje, będą nachylone pod odpowiednim kątem.

Elewacja zostanie wykonana z piaskowych płyt wykonanych z włóknocementu, które będą miały podobny kolor co elewacja kościoła Mariackiego.

Dla budynku nie zostało przewidziane żadne miejsce parkingowe.


Tagi:

Komentarze

  1. JACEK 3 marca, 2021 at 12:34 am - Reply

    projekt OGIEŃ !!!

  2. Op 2 marca, 2021 at 9:42 pm - Reply

    Mariacka to najwieksza melina na slasku !!!

Dodaj komentarz

*
*