Reklama

Tak wygląda tężnia solankowa w Parku Zadole. Wkrótce otwarcie [ZDJĘCIA]

Grzegorz Żądło
Na przełomie marca i kwietnia ma zostać otwarta tężnia solankowa, która powstała w Parku Zadole. To inwestycja z budżetu obywatelskiego. Wraz z zagospodarowaniem otoczenia kosztowała 2,5 mln zł.

Projektem obiektu i otoczenia zajęła się pracownia Modulor Architekci, która ma na swoim koncie m.in. tężnie w Radlinie, Tychach, Knurowie czy Jaworznie. Jak mówi architekt Mariusz Mrozek, projektanci chcieli jak najbardziej wkomponować tężnię w park. Stąd m.in. kształt latarni, przypominający drzewo. Podobnie jak betonowych siedzisk. Z kolei metalowe ogrodzenie przypomina nieco drewniany płotek. Sam obiekt wykonany jest z drewna modrzewiowego, które wykazuje dużą odporność na sól.

Tężnia ma 38 metrów długości, 11 szerokości i 7 wysokości. To obecnie największy tego typu obiekt w woj. śląskim. Większa będzie tylko tężnia w Żorach, która jednak na razie istnieje tylko na papierze.

W centralnej części tężni znajduje się zbiornik na solankę. Oczywiście w Zadolu nie ma złóż, więc solanka zostanie przywieziona z Dębowca. Instalacją hydrauliczną solanka będzie transportowana na górę i tam z korytek będzie sączyła się po tarninie na sam dół. Potem znowu zostanie wypompowana na górę. System działa w obiegu zamkniętym. W założeniu 3,4 razy w roku trzeba będzie solankę wymienić. Łącznie w zbiorniku będzie jej 40 m sześć. Stężenie chlorku sodu w tej, która będzie w Katowicach, wynosić będzie około 8-10%.

Spływając po tarninie solanka tworzy aerozol lecznicy. Wokół tężni znajdzie się system informacji o tym, jak z niej korzystać. To istotne, bo nie jest wskazane zbyt długie przebywanie wokół obiektu. – Sesje inhalacyjne powinny wynosić od pół godziny do 45 minut. Będziemy przestrzegać, żeby nie siedzieć tutaj codziennie kilka godzin, bo to będzie działać w drugą stronę – mówi Mariusz Mrozek.

Teren tężni jest podzielony na trzy strefy. Pierwsza przeznaczona jest dla seniorów, którzy będą mogli skorzystać z kilku urządzeń rekreacyjnych. W centrum stoi budynek tężni, a za nim jest plac z siedziskami i mini ogrodem.

Tężnia będzie gotowa do 30 marca, ale dokładna data otwarcia będzie uzależniona od władz Katowic. Prawdopodobnie z okazji otwarcia odbędzie się koncert. Obiekt jest pod stałą ochroną i będzie czynny od godz 8 lub 9 rano do godz. 22 w miesiącach letnich. Wiosną i jesienią odpowiednio krócej.

Tężnia będzie działać na pewno do 15 października. Każdy kolejny tydzień udostępniania jej mieszkańcom będzie zależał od warunków pogodowych.


Tagi:

Komentarze

  1. Iza 27 lutego, 2019 at 9:28 pm - Reply

    Szkoda, że tężnia nie będzie czynna zimą kiedy, ze względu na jakość powietrza w Katowicach, najbardziej by się przydała… Tak duża i droga inwestycja, a niestety nieprzemyślana…

Dodaj komentarz

*
*