Reklama

Szykuje się duża wycinka drzew w Katowicach. Leśnicy chcą usunąć 200-letnie buki

Wycinka, zdjęcie poglądowe.

Łukasz Kądziołka
Wycinka drzew w lesie w Katowicach. Na terenie Murcek usunięte mogą pójść bardzo stare drzewa. Jak tłumaczą leśnicy, mają one zrobić miejsce młodemu pokoleniu roślin. Na razie ciąć jednak nie zamierzają.

“Ratujmy cenny starodrzew w Lasach Murckowskich!” – petycja pod takim tytułem ma trafić do władz Katowic i Lasów Państwowych. To dzięki pismu sprawa planowanej wycinki wyszła na jaw. Jak pisze Stowarzyszenie na Rzecz Ochrony Lasów i Zwierząt “Duchy Lasu”, zlikwidowane mają zostać drzewa mające 150-180 lat.

Na granicy miasta Katowice i Mysłowice znajduje się unikatowy i niepowtarzalny drzewostan wchodzący w skład Lasów Murckowskich. Rosnące tam stare buki tworzą miejsce o szczególnych walorach przyrodniczych i rekreacyjnych. Ponadto, drzewostan położony jest wzdłuż szlaków turystycznych i ścieżek spacerowych wykorzystywanych przez mieszkańców Mysłowic i Katowic, dostarczając im wrażeń estetycznych i krajobrazowych, charakterystycznych dla starych lasów. W Lasach Murckowskich jest to jedyne miejsce poza „Rezerwatem Murckowskim” gdzie pozostały jeszcze drzewa mające ponad 150 lat” – czytamy w petycji.

Wydzielenia, na terenie których mają zostać wykonane wycinki.

Dzisiaj informacje te potwierdził Grzegorz Skurczak, zastępca nadleśniczego w Nadleśnictwie Katowice. – Faktycznie w planach działania naszego nadleśnictwa zostały ujęte zadania gospodarcze na terenie wydzieleń 328i i 329j – informuje Skurczak. Jednak stowarzyszenie źle oszacowało wiek drzew. Buki rosnące tuż przy granicy Katowic i Mysłowic mają 180-200 lat. Jak tłumaczy Nadleśnictwo, chodzi o wymianę pokoleniową drzewostanu. Na tym terenie “konieczne jest zainicjowanie młodego pokolenia istniejących tu drzewostanów“. Obszar, na którym planowana jest wycinka ma nieco ponad 9 ha powierzchni. Natomiast wycinką objęte zostaną ok. 2 ha lasu. – Z uwagi na porę roku i początek sezonu lęgowego Puszczyka Uralskiego nie planujemy wejścia z zabiegami w obecnej chwili. W związku z podjętą inicjatywą społeczną odnośnie objęcia ochroną tego fragmentu lasu będą prowadzone rozmowy, zarówno ze stroną społeczną, jak i Urzędem Miasta w Katowicach oraz Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska w Katowicach – zapowiada zastępca nadleśniczego. Dzisiaj odbyło się już spotkanie z urzędnikami w tej sprawie, a kolejne informacje zostaną podane w najbliższych dniach.

Petycja dostępna w sieci została na razie podpisana przez ponad 1700 osób. Jej pełną treść wraz ze zdjęciami lasu można znaleźć TUTAJ.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*