Reklama

Szyb Poniatowski odżyje na Noc Muzeów. Będą koncerty, zwiedzanie i fire show

Ł. K.
Na jedną noc odżyje szyb Poniatowski w Nikiszowcu. Obiekt przejęty przez miasto po raz pierwszy zostanie otwarty dla mieszkańców z okazji Nocy Muzeów. To będzie okazja nie tylko do zwiedzania.

Katowice otrzymały szyb Poniatowski i przyległe budynki w zeszłym roku. Kompleks kopalni “Wieczorek”, przekazany jako darowizna przez Spółkę Restrukturyzacji Kopalń, był nieużywany od 2017 roku. W sierpniu 2018 roku prezydent Marcin Krupa zapowiedział rewitalizację, która miałaby stworzyć nową przestrzeń w Nikiszowcu. Ponad stuletnie obiekty (szyb Poniatowski powstał w 1911 roku) miałyby się stać atrakcją i być na stałe otwarte dla mieszkańców oraz przyjezdnych. Jednak to dalekosiężne plany. Mieszkańcy na teren szybu Poniatowski będą mogli wejść już wkrótce.

PRZECZYTAJ TEŻ: Katowice przejęły szyb Poniatowski kopalni Wieczorek. Będzie muzeum i gastronomia

Podczas zbliżającej się Nocy Muzeów, 18 maja, kompleks zostanie udostępniony mieszkańcom. W programie są występy orkiestry dętej KWK “Wieczorek” oraz młodych lokalnych artystów. Po muzycznych atrakcjach zaplanowano ogniste widowisko, czyli pokazy fire show ulicznych artystów z lubelskiej Fundacji Sztukmistrze. Wszystko będzie się działo na zewnątrz, pod wieżą szybu Poniatowski i pomiędzy budynkiem nadszybia a maszynownią. Do tego drugiego budynku będzie można również wejść razem z przewodnikiem. Cała impreza będzie darmowa, a zwiedzanie i trzy bloki atrakcji rozpoczną się o godz. 18.00. Wszystko zakończy się około północy. Zwiedzanie maszynowni będzie możliwe jedynie z bezpłatnymi wejściówkami. Będą one dostępne od 10 maja na stronie internetowej Muzeum Historii Katowic. Więcej o wydarzeniu TUTAJ.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*