Reklama

Szpital w MCK. Ma powstać 500 łóżek dla pacjentów z koronawirusem

Redakcja
Szpital tymczasowy powstanie w Międzynarodowym Centrum Kongresowym. Trwają jeszcze formalności, ale prace mają ruszyć zaraz po podpisaniu umowy. Znajdzie się tu 500 łóżek dla pacjentów z COVID-19.

Dzisiaj premier Mateusz Morawiecki wizytował powstający na Stadionie Narodowym w Warszawie szpital tymczasowy. Podczas konferencji zapowiedział też po raz kolejny utworzenie tego typu placówek w pozostałych województwach. – Szpitali tymczasowych, szpitali budowanych również w różnych systemach – i prywatnym, i publicznym – jest bardzo wiele. One zapewnią dodatkowe 10 tys. miejsc, łóżek szpitalnych. Ale żeby w dalszej perspektywie wrócić do normalności i zmniejszonej liczby zakażeń, musimy ograniczać ten potencjał do zakażania, jaki stanowią kontakty społeczne – apelował szef rządu.

Od zeszłego tygodnia mówi się o tym, że w województwie śląskim do tej funkcji ma zostać zaadaptowane Międzynarodowe Centrum Kongresowe. Dzisiaj na mapie placówek zaprezentowanej podczas konferencji w Warszawie pojawił się obiekt z Katowic. Jak mówi Alina Kucharzewska, rzeczniczka prasowa wojewody, wczoraj zostało podpisane porozumienie w tej sprawie. Teraz konieczna jest akceptacja Ministerstwa Zdrowia oraz Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Kolejnym krokiem będzie już podpisanie umowy. – Na tę chwilę mówimy rzeczywiście o 500 łóżkach. Niewkluczone jest rozwinięcie tej bazy, ponieważ ten obiekt jest bardzo przestronny. Obok jest również Spodek, który może też być przystosowany jako zaplecze techniczne. poza tym stale i systematycznie tworzymy łóżka „covidowe” we wszystkich niemal szpitalach w województwie śląskim. To jest ponad 1700 takich miejsc. Niestety, tak szybko jak je otwieramy, tak szybko one się zapełniają. Dlatego chcemy, żeby prace związane z budową szpitala tymczasowego ruszyły jak najszybciej – mówi Kucharzewska.

Sto z tych 500 łóżek ma mieć zapewniony dostęp do respiratorów. Koordynacją szpitala w MCK zajmie się szpital MSWiA przy ul. Kilińskiego 23. Zgodnie z planem placówka miałaby powstać w listopadzie. Umowa powinna zostać podpisana jeszcze w tym tygodniu, a prace mogłyby wtedy ruszyć w ciągu kilku dni.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*