Reklama

Strajkują, bo chcą uczyć. Głośna manifestacja nauczycieli w Katowicach

Łukasz Kądziołka
„Protestujemy, bo chcemy uczyć” – to hasło na jednym z transparentów, które dzisiaj pojawiły się na katowickim Rynku. Na protest przyszło kilkaset osób. Przyszli również uczniowie.

Nauczyciele mówią, że chcą wrócić do szkoły. Jednak nie do tej, która nie szanuje ich oraz uczniów. Jak twierdzą, zbliżające się święta i gra na czas rządu nie powstrzymają ich od walki. – Jest wręcz odwrotnie. Ignorancja rządu, ignorancja państwa powoduje w nas jeszcze większą złość. Rodzice na początku liczyli, że 2-3 dni nie będzie szkoły. W tej chwili wspierają nas chyba jeszcze bardziej, widząc to, jak rząd nas olewa – mówi Izabela Bubalik, wicedyrektorka Szkoły Podstawowej Specjalnej nr 2 w Bytomiu i dodaje, że w tej konkretnej placówce rodzice niepełnosprawnych dzieci pamiętają jeszcze zeszłoroczny protest w Sejmie, który zakończył się porażką. Przed Teatr Śląski przyszli m.in. uczniowie z liceum „Mickiewicza”. Uważają, że nauczyciele muszą być lepiej traktowani, a maturzyści wcale nie zostali przez nich pozostawieni bez wsparcia. – Sytuację całą znamy i maturzyści mają wszystko zapewnione – mówi Wojtek Ćwikowski, uczeń drugiej klasy III LO im. Mickiewicza w Katowicach.

Nauczyciele chcą podwyżki, ale nie tylko. – Pracuję od 81. roku, od stanu wojennego praktycznie. Jeszcze takiej sytuacji w szkolnictwie nie było, nawet za komuny. Sytuacja zmienia się na niekorzyść uczniów – mówi Emilia Kalińska, nauczycielka ze szkoły podstawowej w Szopienicach. To nauczycielom zarzuca się, że uczniowie są zakładnikami ogólnopolskiego strajku. – Rząd wie, co robi. Bierze ten strajk na przetrzymanie, nie chce z nami rozmawiać. Jesteśmy ludźmi, ja akurat patrzę z perspektywy przedszkola. Mamy małe dzieci, 7-latka z sąsiadką można zostawić, a 3-latka już nie. Nie da się ukryć, że powoli opada entuzjazm i siła, ale wierzę w to, że nie opadnie do końca. Apeluję do wszystkich osób w tym kraju, żeby strajk nie wygasł w waszych głowach – mówi Sylwia z Miejskiego Przedszkola nr 12 w Katowicach.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*