Reklama

SRK sprzedaje ogromny teren po kopalni „Kleofas”

Źródło: sip.katowice.eu.

Grzegorz Żądło
Spółka Restrukturyzacji Kopalń wystawiła na przetarg ponad dwadzieścia działek po byłej KWK „Kleofas”. Na części z nich stoją budynki objęte ochroną konserwatorską. Łącznie SRK chce sprzedać ponad 22 hektary terenu. Jest też drugi przetarg, w którym do kupienia są 3 hektary, również przy ul. Obroki.

Kopalnia węgla kamiennego „Kleofas” rozpoczęła działalność w 1840 roku. Węgiel wydobywała do listopada 2004 roku. Potem przeszła do Spółki Restrukturyzacji Kopalń. SRK wyburzyła część obiektów, w tym m.in. halę sportową, w której trenowali bokserzy 06 Kleofas Katowic.

Niedawno SRK przygotowała działki do przetargu. W tym obejmującym większą część po KWK „Kleofas” do kupienia jest 22,1884 ha terenu, na które składają się 22 niezabudowane działki (prawo użytkowania wieczystego) oraz dwie działki, na których stoi kilka nieruchomości. To m.in. budynek rozdzielni głównej oraz budynek maszyny wyciągowej Fortuna I. Obydwa obiekty, podobnie jak budynek kondensacji, objęte są ochroną konserwatorską.

Wystawione na sprzedaż działki znajdują się przy ul. Obroki, na północ od sklepu Lidl i na południe od torów kolejowych. Tereny objęte są miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego z 2011 roku, który przewiduje na nich zabudowę usługową użyteczności publicznej i/lub parków technologicznych, zabudowę usługową sportu i rekreacji oraz zieleni urządzonej, zabudową usługową użyteczności publicznej i komunikacji samochodowej oraz drogi różnej klasy.

Cena wywoławcza w przetargu, który odbędzie się 14 stycznia o godz. 9, wynosi 28,8 mln zł.

SRK wystawiła też na przetarg inny teren po „Kleofasie”. To dwie działki o łącznej powierzchni 2,9432 ha, na których zostały wyburzone budynki po byłej kopalni. Mieściły się tu też zlikwidowane już osadniki wód dołowych. Teraz to teren porośnięty drzewami i krzewami oraz trawą.

Cena wywoławcze wynosi 3,9 mln zł, a przetarg odbędzie się 11 stycznia.

Z naszych informacji wynika, że przejęciem gruntów po KWK Kleofas zainteresowane jest miasto, ale nie za cenę, które oczekuje SRK.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*