Reklama

Duże zainteresowanie kartą mieszkańca w Katowicach. Sprawdziliśmy jak działa aplikacja

Ł. K.
Katowicka Karta Mieszkańca została uruchomiona z tygodniowym poślizgiem. Mimo to już kilka tysięcy osób postanowiło ją wyrobić. Od dzisiaj posiadacze KKM mogą korzystać ze zniżek.

Zapowiadana od dawna karta mieszkańca zaliczyła falstart. Z powodu zastrzeżeń wojewody została uruchomiona tydzień później niż planowano, ósmego, zamiast pierwszego września. Jednak już od momentu, gdy można było się już po nią zgłosić przy ul. Pocztowej 5, do Biura Obsługi Klienta KKM, ustawiły się kolejki. W ciągu tygodnia ponad 6 tys. osób wyrobiło kartę w formie fizycznej lub pobrało i zarejestrowało się w aplikacji mobilnej.

Katowicką Kartę Mieszkańca mogą otrzymać osoby, które:
– są zameldowane w Katowicach,
– są zameldowane czasowo,
– płacą tu podatek dochodowy.

W pierwszym przypadku można ściągnąć aplikację Katowicka Karta Mieszkańca (w sklepie Google Play i App Store) na telefon i po wpisaniu numeru PESEL ta jest już aktywna. Jeśli komuś zależy na plastikowej wersji karty, to musi pójść do biura przy ul. Pocztowej. Osoby zameldowane czasowo albo tylko płacące  w Katowicach podatek dochodowy aplikację mogą ściągnąć, ale bez wizyty przy okienku się nie obędzie. Dopiero po niej można zacząć korzystać z aplikacji. Osoby zameldowane czasowo muszą tylko przyjść i wypełnić wniosek. Mieszkańcy, którzy odprowadzają w Katowicach podatek, oprócz złożenia wniosku, muszą mieć przy sobie PIT za 2019 rok lub zaświadczenie wydane przez urząd skarbowy. Osoby, które rozliczają się przez internet powinny przynieść pierwszą stronę PIT  z wydrukowanym  z wydrukowanym UPO (Urzędowym Poświadczeniem Odbioru). Jest też możliwość zakodowania KKM na karcie bankowej. Dzięki temu karta płatnicza służy nie tylko do płacenia, ale również pełni rolę Katowickiej Karty Mieszkańca. Można to zrobić zarówno przy Pocztowej 5, jak i we wszystkich punktach, w których honorowane są zniżki. Opcja zakodowania na karcie poza urzędem jest dostępna wyłącznie dla osób zameldowanych na stałe w Katowicach.

Pisaliśmy ostatnio o tym, gdzie i jakie zniżki można otrzymać z KKM. Na razie będą to nowe baseny miejskie w Burowcu i Brynowie, siłownie i kąpieliska (ORW Bugla i ORW Rolna) należące do MOSiR-u oraz instytucje kultury: Muzeum Historii Katowic, Katowice Miasto Ogrodów, Galeria Sztuki Współczesnej BWA oraz Śląski Teatr Lalki i Aktora „Ateneum”. Te miejsca zostały już wyposażone w specjalne terminale. Za ich pomocą pracownicy, którzy przeszli szkolenie, mają weryfikować karty. Gość przychodzi do kasy i pokazuje kartę na komórce, lub podaje plastikową pracownikowi. Następnie powinien pokazać dowód tożsamości w celu zweryfikowania czy karta należy do niego. Dopiero po tym mieszkaniec zapłaci za bilet czy wejściówkę. Otrzyma dzięki karcie rabat, który wynosi 50% lub 20%.

Na przykład za bilet wstępu na basen zapłaci 8 zł (normalny) zamiast 16 zł, ale będzie to obowiązywało dopiero od 15 września. Na razie zarządca basenów dał mieszkańcom czas na wyrobienie KKM. Najnowsza wystawa w Muzeum Historii Katowic, czyli „Dwurnik. Totalnie” będzie kosztowała dorosłą osobę 5 zł, a normalnie byłoby to 10 zł. Zniżka w MHK dotyczy wystaw stałych i czasowych. Na razie Miasto Ogrodów nie ma zbyt wiele do zaproponowania z powodu pandemii, ale na przyszły rok instytucja przygotuje zniżki na organizowane przez siebie i nie tylko wydarzenia. Taniej o 20% posiadacze karty kupią bilety m.in. na Katowicki Karnawał Komedii. W trakcie są rozmowy z organizatorami dużych wydarzeń m.in. Tauron Nowa Muzyka i Off Festiwal, na które będzie można wejść również z 20-procentową zniżką. Na razie limity u partnerów KKM nie obowiązują. Wyjątkiem jest Teatr Ateneum. Tutaj widownia jest nadal zapełniana tylko w połowie, zamiast 95 miejsc udostępniane jest 46. Dlatego instytucja ustaliła limit 14 biletów na spektakl dla osób z kartą mieszkańca.

Z KKM będą korzystali nie tyko dorośli. Również dzieci do 18. roku życia mogą otrzymać kartę. KKM jest ważna jedynie z dokumentem ze zdjęciem potwierdzającym tożsamość użytkownika. Dlatego za dziecko poświadcza rodzic, który powinien pokazać przy zakupie biletu swój dokument.

Sama aplikacja nie jest skomplikowana w obsłudze. Po rejestracji użytkownik może ustawić opcję logowania za pomocą linii papilarnych lub kodu PIN. W menu głównym wyświetla się karta wraz z numerem. Poniżej mogą być też widoczne inne, udostępnione karty, np. członków rodziny. To opcja z myślą o rodzicach. Tak, żeby mieć karty dzieci pod ręką. W kolejnych zakładkach są widoczne wszystkie zniżki dostępne z kartą i ustawienia konta. Można też sprawdzić historię transakcji. Dla osób preferujących płatności telefonem, jest możliwość włączenia funkcji NFC z poziomu aplikacji.

KKM prawdopodobnie będzie nadal rozwijana. Chociażby w celu zapowiadanego zróżnicowania opłat za parkowanie dla mieszkańców Katowic i osób dojeżdżających tu z innych miast. Na razie nie ma konkretnych informacji dotyczących kolejnych partnerów KKM, ale urzędnicy od początku zapowiadają, że liczba podmiotów ma się zwiększać.

Aplikację można pobrać na telefony z systemem Android oraz iOS. Wszystkie szczegóły można znaleźć TUTAJ.


Tagi:

Komentarze

  1. Urszula 9 września, 2020 at 9:29 am - Reply

    Pomimo że jestem zameldowana na stałe w Katowicach to niestety nie mogę zarejestrować karty bo system stwierdza, że nie jestem zameldowana na stałe, co dalej …

Dodaj komentarz

*
*