Reklama

Sośnierz chce odwołania Marcina Krupy. “Powinien zostać leśniczym, a nie prezydentem”

Redakcja
Likwidacja parkingów, zawężanie ulic i zmuszanie do korzystania z centrów przesiadkowych. Zdaniem Dobromira Sośnierza ostanie pomysły władz Katowic sprawiają, że prezydenta Marcina Krupę należy odwołać, bo “zaraził się czymś od Rafała Trzaskowskiego”.

Dobromir Sośnierz po raz kolejny krytykuje władze Katowic. Ostatnio mówił o tym, że miasto celowo próbuje utrudniać kierowcom poruszanie się samochodami, żeby zapełnić centra przesiadkowe. Tym razem zaprosił media na spotkanie poświęcone planom zawężania ulic i likwidacji parkingów. Nieprzypadkowo jako miejsce wybrał pl. Sejmu Śląskiego. Niespełna miesiąc temu prezydent Marcin Krupa poinformował tu o planach zazielenienia centrum miasta kosztem przestrzeni dla samochodów. – Jeśli pan Krupa chce sadzić drzewa, to powinien zostać leśniczym, a nie prezydentem miasta. Może minął się z powołaniem i apeluję, żeby przemyślał tę decyzję. Najwyraźniej prezydent Krupa zaraził się czymś chyba od Rafała Trzaskowskiego – mówi poseł Dobromir Sośnierz, nawiązując do planowanej przebudowy al. Jerozolimskich w Warszawie.

Najbardziej poseł Konfederacji ubolewa nad tym, że “marnuje się dobrą infrastrukturę po to, żeby tworzyć przestrzeń o charakterze wizualno-rozrywkowym na pl. Sejmu Śląskiego” lub po prostu “bezużyteczny pas zieleni na al. Korfantego”. – Gdyby coś takiego zrobili terroryści, że przyjechaliby i wysadzili jakiś pas jezdni, zniszczyli go i zostawiliby tam klepisko – to poszliby za to siedzieć. Jeżeli robi coś takiego prezydent miasta, to nazywa się to “zazielenienie” – uważa Sośnierz. Jego zdaniem takie zawężanie może prowadzić tylko do drogowego paraliżu na przykład w momencie, gdy trzeba będzie wyznaczyć objazd lub jakiś pojazd będzie miał awarię na jedynym dostępnym pasie ruchu. Zdaniem Sośnierza, problemem Katowic nie jest brak trawnika, tylko to, że samochody stoją w korkach.

Po raz kolejny poseł nawiązał do tego, że centra przesiadkowe to nieudane inwestycje, między innymi z powodu ich lokalizacji, a wszystkie przeszkody dla kierowców mają wyłącznie uzasadnić sens ich budowy. Choć przyznaje, że rozsądne inwestycje w centra przesiadkowe mogą być uzupełnieniem transportu w mieście. – To mieszkaniec powinien decydować – nie prezydent miast – kiedy chce używać samochodu, a kiedy nie – puentuje Sośnierz.

Poseł uważa, że jedynym sposobem, aby “zatrzymać te szkodliwe dla mieszkańców zmiany“, jest zmiana władzy. Dlatego zachęca wszystkie osoby, które podzielają jego zdanie, aby się do niego zgłaszały. Sugeruje, że wspólnymi siłami udałoby się skrócić kadencję Marcina Krupy.


Tagi:

Komentarze

 1. Piotr 24 października, 2021 at 2:40 pm - Reply

  Jesteś inteligentny inaczej, czy aż tak kiepska jest twoja socjotechnika ??
  Zapamięta sobie że miasto nic nie “wymusi”, ponieważ muszą się zwrócic poniesione nakłady !!
  Ludzie będą zmuszeni (!!) korzystać z centów przesiadkowych (jeżeli będą tam sensowne parkingi) dopiero wtedy jak zabraknie miejsc parkingowych w centrum !!
  Naprawdę nie potrafisz tego zrozumieć, że miejsca parkingowe w centrum, nie będą leżały odłogiem…
  Tylko w przyszłym roku, oddanych zostanie ponad 121 tys. metrów powierzchni biurowej w trzech obiektach w centrum.
  Podziel to przez liczbe metrów na jednego pracownika (7 -10) następnie dodaj pracowników technicznych, sklepy i sektor usług w pełnej gamie (kilka tysięcy metrów – sprawdź sobie).
  Tam nie będą parkowali studenci – manipulancie !!
  Zobacz sobie jakie firmy już wynajęły tam powierzchnię a następnie uruchom szczątkową wyobraźnię i odpowiedz sobie sam, ile będzie zarabiać część z tych kilkunastu tysięcy pracowników…
  Zapewniam, że miasto zaoferuje abonamenty miesięczne już na starcie, lub później, jeżeli te 1 300 miejsc, będzie świeciło pustkami.
  Zapewniam że zainteresowanych drogim (!!) abonamentem miesięcznym, będzie przybywało w miarę zasiedlania obiektów biurowych.
  Ponadto na parking w Strefie Kultury przyjdzie nam poczekać minimum 2 lata a to wystarczy…
  Zapamiętaj sobie, chcesz tego czy nie, za 3 – 4 lata, będzie około 6 tysięcy nowych (!!) miejsc parkingowych w centrum.
  Dodaj do tego samochody z około 3 tysięcy nowych mieszkań w centrum (2021 – 2024). które zapewne w jakiejś części wyjadą na miasto.
  Jeżeli nie nastąpi przebudowa (nie rozbudowa) newralgicznych miejsc na drogach oraz wprowadzanie Smart City, to w porannym szczycie, Katowice/kierowcy będą przeżywali Armagedon.
  Zapewniam że dopiero kiedy parkingi będą pełne po brzegi, ludzie pomyślą o transporcie zbiorowym. Inne “teorie” to myślenie życzeniowe… 😉
  Bez sensu Jest dywagowanie, czy godzina parkowania będzie kosztowała 5 czy 10 zł a abonament miesięczny 500 czy 1 000 zł, znajdą się się chętni na wszystkie miejsca !!
  Potrafisz sobie wyobrazić, 6 tysięcy dodatkowych (!!) aut, wjeżdżający rano do Katowic ??
  Niestety tak będzie…
  Tak na marginesie: gdzie ty widzisz te tysiące miejsc w centrach przesiadkowych, gdzie rzekomo mają nas zmusić, aby zostawiać tam samochód… 😉

  • Damian 24 października, 2021 at 11:09 pm Reply

   Poruszyłeś Pan ważną rzecz, której wszyscy starają się z całej siły nie dostrzegać. Te nowe obiekty to nie tylko pracownicy biurowi czy mieszkańcy ale obsługa. Elektrycy, monterzy, dostawcy, goście od klimatyzacji, światłowodów i czyszczenia automatów z kawą. Żaden z nich nie będzie jeździć na robotę komunikacją miejską. Tym bardziej nie skorzystają z elektrycznych hulajnóg targając sprzęt na plecach.
   To są setki dodatkowych pojazdów które będą wjeżdżać do centrum, nawet jak się zrobi parking 1000zł/h. Po prostu zostawią wóz na awaryjnych na środku drogi jak przy Altusie.
   Albo ograniczamy ruch w centrum miasta albo budujemy wysokościowce, nie można mieć krepla i zjeść krepla. Skoro wieże już stoją to gdzie jest plan rozbudowy/reorganizacji głównych arterii do nich prowadzących?

   • Piotr 25 października, 2021 at 9:19 am Reply

    Proszę się nie dziwić Panie Damianie, ponieważ części osób pisząc tutaj “niedomaga” wyobraźnia, lub nie posiadają większego doświadczenia biznesowego !!
    Ich specjalnością, jest “zaklinanie rzeczywistości”… 😉
    Niech piszą sobie co chcą, byleby tylko zaczęli realnie rozwiązywać czekające nas problemy.
    Jak Panie wie, od pomysłu do realizacji, mija w Katowicach bardzo długi okres czasu, więc tacy ludzie jak Sośnierza, Pan lub ja, musimy im to permanentnie uświadamiać !!

  • Grzegorz Żądło 24 października, 2021 at 4:17 pm Reply

   No właśnie dywagowanie czy godzina parkowania będzie kosztowała 5 czy 10 zł, a abonament 500 czy 1000 zł ma zasadnicze znaczenie. To cena jest podstawowym kryterium decyzji o parkowaniu bądź nie w SPP i w ogóle decyzji o przyjeździe do centrum na cały dzień (bo o takie osoby głównie chodzi). Widać to już teraz, gdzie są płatne (publiczne czy prywatne) parkingi. Zawsze są na nim wolne miejsca, a obok nielegalnie zastawione chodniki. Jeśli straż miejska i policja w końcu dokręcą śrubę, a ceny wzrosną, to jest szansa na zachowanie potoku samochodów, które rozjeżdżają centrum Katowic.

   • Piotr 24 października, 2021 at 5:47 pm Reply

    Panie redaktorze, już niebawem dzisiejsze czasy będziemy wspominali z łezką w oku…
    Budowy 6 tysięcy miejsc parkingowych nikt i nic nie powstrzyma !!
    Nie przypuszcza pan chyba, że w biurowcach będą stały puste miejsca ? 😉
    Miejsca na Tylnej Mariackiej, zajmą w większości “zesłańcy” z Placu Sejmu Śląskiego.
    Pozostaje 1 300 miejsc w Strefie Kultury, gdzie większość miejsc zostanie zajęta przez pracowników z ponad 20 tysięcy nowych miejsc pracy, z których czesc powstanie już za rok a pozostałe w około 3 – 4 lata.
    Miasto nie po to wyasygnuje pieniądze na 1 300 miejsc parkingowych, aby stały puste…
    Wyreguluje to sobie poziomem cen 😉
    Dopiero brak miejsc parkingowych, zmusi kolejnych kierowców do przesiadki na komunikację zbiorową.
    Centra przesiadkowe w tej formie to jakaś nie do końca przemyślana proteza, dopóki nie powstaną w ich pobliżu parkingi z większą liczbą miejsc (aktualnie jest jeden z prawdziwego zdarzenia).
    Tak jak we wszystkim w prozie życia, zadecydują popyt i podaż w postaci 6 (praktycznie 1 300) tysięcy miejsc parkingowych i ponad 20 tysięcy miejsc pracy, a nie myślenie życzeniowe…
    Te 6 tysięcy samochodów wjedzie do centrum, chcemy tego czy nie…
    Ponadto ruch zwiększy jeszcze, część samochodów z 3 tysięcy nowych mieszkań w centrum (2021 – 2024)
    Nie wspominam nawet o biurowcach powstających na obrzeżach centrum, które również będą dysponowały dużą ilościa miejsc parkingowych i odczuwalnie zwiększą natężenie ruchu na DTS i sąsiadujących ulicach.
    Ponadto, jżeli w korkach utkną samochody, to utkną również autobusy czyli główny środek komunikacji zbiorowej.
    Chyba że utworzą buspasy… 😉
    Nie trzeba mieć dużo wyobraźni przestrzennej, aby po przeanalizowaniu w/w liczb, dośpiewać sobie co czeka Katowice/kierowców, najpóźniej za około 3 – 4 lata.
    Jest jeszcze czas na radykalne działania i apel Sośnierza ma głęboki sens !!
    Takie są fakty, a pozostałe “prawdy nie objawione”, są tylko myśleniem życzeniowym …

   • Miki 24 października, 2021 at 5:13 pm Reply

    Dokladnie tak. Wystarczy podnosić ceny płatnego parkowania, likwidować dzikie parkowiska, a ludzie sami przesiądą się do komunikacji publicznej. Rozbudowa ulic w centrum tylko zachęca do jazdy samochodem.

    • Piotr 24 października, 2021 at 6:34 pm Reply

     Sądząc po mądrościach którymi próbujesz nas karmić, twoja znajomość zależności: podaż i popyt, zatrzymały się na okresie Bieruta lub Gomółki.
     Nikt ale to nikt nie wybuduje 6 tysięcy miejsc parkingowych i pozwoli sobie na to, aby stały puste i nie zarabiały !!
     Zrozum wreszcie, wjadą do centrum, chcesz tego czy nie !!
     Chyba że zrobisz tam Miki pole minowe… 😉

 2. KATO 23 października, 2021 at 10:22 am - Reply

  Zdania są różne w zależności kto gdzie mieszka. Ja np mieszkam w samym centrum, mam miejsce postojowe. Samochód używam tylko do wyjazdów z miasta, na codzień korzystam z komunikacji miejskiej, nie opłaca mi się nawet wsiadać do auta. Dla mnie może nie być żadnych miejsc postojowych, ja ich nie potrzebuje, tak samo jak nie potrzebuje samochodów w centrum. Oczywiście odmienne zdanie maja osoby które dojeżdżają do Katowic z innych miast,.ale sory kto powinien mieć głos w tej sprawie, mieszkańcy czy przyjezdni ?

  • Piotr 23 października, 2021 at 3:56 pm Reply

   Skąd ty się chłopie wziąłeś z taką chorą logika ?? 😉
   Dla kogo wybudowano te tysiące miejsc parkingowych ?
   Dla kogo tylko w centrum (!), w przyszłym roku oddanych zostanie około 3 tysiące miejsc parkingowych ?
   Dla kogo miasto rozpoczyna w przyszłym roku budowę w Strefie Kultury, parkingu na 1 300 aut ??
   Dla kogo będą budowali kolejne duże parkingi w 6 obiektach w centrum ?
   Jeżeli jako Katowiczanin, dopuściłeś do budowy w/w miejsc parkingowych, to teraz chociaż zastanów się co mówisz…

   • Miki 23 października, 2021 at 9:42 pm Reply

    Budowane parkingi będą bardzo drogie, ci którzy codziennie pchają się do centrum, nie zostawią na nich samochodu na cały dzień. Siłą a raczej ceną, duża liczba samochodów nie wjedzie do centrum, taka jest strategia tych parkingów 🙂
    Ile parkuje samochodów w strefie kultury ? Ponad 1000, te samochody tam nie zaparkują, tam sa parkowane samochody na caly dzień od 7 do 17.

    • Piotr 24 października, 2021 at 12:24 am Reply

     Coś ty chłopie na głowę upadł ??
     Do biurowców nie wjadą… ? 😉
     Abonamentów miesięcznych na parkingach miejskich nie będzie ?? 😉
     Dzisiaj jest tłok a Galeria Katowice oferuję abonament miesięczny za 350 zł. !!
     Wystarczy że miasto zaoferuje podobnie i to tylko w godzinach pracy biur…
     Oczywiście część pozostawi dla samochodów nie abonamentowych.
     O proporcjach zadecydują popyt i podaż…
     Jeżeli zarabiasz 8 – 10 tysia to nie zapłacisz np. 1000 zł za abonament miesięczny, zwłaszcza jeżeli zabierasz do pracy osobę/y, z którymi podzielisz koszt parkingu i paliwa.
     To nie są bajki, bo ludzie tak robią na całym świecie !!
     Drugi abonament, będą oferowali mieszkańcom z 3 tys mieszkań w centrum, którym zabrakło parkingów a będą zasiedlane w latach 2021 – 24.
     Miasto to tylko 1300 miejsc a reszta to biura oraz w niewielkim procencie hotele.
     Uważasz że miasto poniesie ogromne koszty na budowę i tak zbuduje cennik, aby nikt tam nie chciał parkować ?? 😉 😉 😉
     Wjazd samochodów do centrum ustanie dopiero wtedy, kiedy zabraknie tam miejsc parkingowych !!!!!!!!!
     Powtarzam: cenę ukształtują popyt i podaż a miasto nie ustawi cen zaporowych, tylko będzie doiło ile się tylko da…
     Abonamenty “dzienne” będą,ale oczywiście nie wsztkich będzie na nie stać… Podaż i popyt !!
     Te ponad 20 tys nowych miejsc pracy w centrum, przestawi tok myślenia wielu ludzi w UMK i mam nadzieję GZM !!
     Dotarło… ? 😉

  • Maee 23 października, 2021 at 2:06 pm Reply

   Odpowiedź jest oczywista.

   • Miki 24 października, 2021 at 9:50 am Reply

    W większości firm abonemant czy wykupione miejsce parkingowe przysługuje pracownikom którzy mają auto służbowe, więc 95% pracowników którzy tam parkują zostaną pozbawini parkowania za darmo na caly dzień. Patrząc na auta które parkują byle gdzie, raczej nie wyglądają że ich właściciele zarabiają po 8-10 tys a raczej to są studenci lub pracownicy najniższych szczebli, więc nikt z nich nie pozwoli sobie nawet na abonament wynoszący 500zł. Przy zaproponowanych cenach na tym parkingu, samochody w większości przypadków będą zaparkowane na “chwile”
    Kiedy ogłoszono plan budowy tego parkingu, galeria od razu zapowiedziała że prawdopodobnie podniesie ceny płatnego parkowania w obawie że zostanie zapchana samochodami osób które nie przyjechały wydać tam $$$
    W ten sposób miasto wymusi parkowanie w centrach przesiadkowych. Nie po to wybudowali centra przesiadkowe żeby tam nikt nie parkował. Miasto wybuduje parking a jednocześnie będzie likwidować obecne miejsca postojowe. Przykład placu Sejmu Śląskiego, na pytanie gdzie będą parkować pracownicy, padła odpowiedź “przecież są wolne parkingi w centrach przesiadkowych”

 3. Damianek 22 października, 2021 at 10:05 pm - Reply

  Plac zazielenić super, bardzo proszę, ale od jutra wszyscy pracownicy urzędu wojewódzkiego i dezemberpalast jeżdżą z centrum przesiadkowych. Ani jednego urzędniczego auta na Jagiellońskiej ma nie być.

 4. Darek 22 października, 2021 at 6:32 pm - Reply

  W szklanych ” domach ” w centrum zarabiają po 20 tys zł i będą jeździć tramwajem z centrum przesiadkowego , tam zaparkują swoje mercedesy i mustangi ! Krupa mnie rozśmiesza .

  • Kon 22 października, 2021 at 11:31 pm Reply

   Szofera moga wynająć skoro to takie paniska jak mówisz.
   Tańszym rozwiązaniem będzie taksówka.

 5. Darek 22 października, 2021 at 6:26 pm - Reply

  W końcu to deweloperzy sponsorowali Krupie kampanię wyborczą .To teraz za to płaci .A oni betonują i wycinają co chcą i jak chcą z nikim się nie liczą .

 6. Darek 22 października, 2021 at 6:17 pm - Reply

  Krupa siedzi w kieszeni deweloperów .I tak naprawdę nie ma nic do gadania.W Katowicach rządzą deweloperzy i robią co chcą i jak chcą .

 7. Marcin 22 października, 2021 at 6:14 pm - Reply

  Wręcz za dużo jest samochodów!
  Przeglądam archiwalne zdjęcia i zawsze jestem pod wrażeniem jak genialnie wyglądają te miejsca bez aut i reklam zrobionych przez “drukex”.

 8. ekołby 22 października, 2021 at 4:18 pm - Reply

  Sośnierz porządny gość jak jego ojciec. Po centrum przesiadkowym widać dokąd prowadzi ta paranoja. Nikt normalny jadący z Mikołowa nie wysiądzie w centrum przesiadkowym w zimie z ciepłego auta, z radyjkiem bez maseczki i nie przesiądzie się na tramwaj żeby potem w centrum lecieć z jęzorem pieszo do biura. Centra przesiadkowe są puste i bedą puste jak eko łby.

  • kukura 22 października, 2021 at 7:53 pm Reply

   To będzie w kółko krążył w swoim ciepełku szukając miejsca do zaparkowania.

  • Marcin 22 października, 2021 at 6:17 pm Reply

   Gdy godzina postoju na parkingu będzie kosztowała przynajmniej 10zł/h oraz liczba miejsc parkingowych szczególnie w ścisłym centrum będzie się zmniejszać to wtedy zmieni się też podejście.
   Oczywiście są też potrzebni odpowiedni kompetentni ludzie którzy będą mieli możliwość wystawiać mandaty za złe parkowanie.
   Tego mieszkańcom Katowic życzę!

   • eko 24 października, 2021 at 11:51 pm Reply

    co będzie z biurami, sklepami które mają parking prywatny przykładowo podziemny jak Altus? Zamkniesz centrum miasta nie pozwalając zainteresowanym korzystać z parkingu na którego budowe miasto dało zgode?

    • Piotr 25 października, 2021 at 8:28 am Reply

     Eko, nawet tego nie czytaj… 😉
     To fajni ludzie, ale ni w ząb nie mający pojęcia o ekonomii oraz prawach rynku !!

 9. Wojciech 22 października, 2021 at 3:27 pm - Reply

  Po co w ogóle pisać o tym przygłupie?

  • jot. 22 października, 2021 at 8:17 pm Reply

   Żeby taki kretyn jak ty miał szansę cokolwiek zrozumieć.

   • Wojciech 22 października, 2021 at 11:29 pm Reply

    Kretynizm to choroba, podobnie jak debilizm. Chyba musiałeś coś o tym słyszeć?

Dodaj komentarz

*
*