Reklama

Miasto kupuje 28 dużych drzew, które zostaną posadzone w centrum miasta

Redakcja
Miasto kupuje drzewa, które będą rosły na al. Korfantego. To pierwsza partia roślin, bo na razie powstanie jedna część zielonego szpalera wzdłuż torów tramwajowych. ZZM wyda na te zakupy ponad 230 tys. zł.

Do końca listopada do Katowic powinny dotrzeć nowe drzewa, krzewy i byliny. Zakład Zieleni Miejskiej kupuje rośliny, które będą rosły przy al. Korfantego. To zakup na potrzeby nowej zielonej przestrzeni w centrum Katowic. Zgodnie z zapowiedzią, niedawno po zachodniej stronie alei pojawił się ciężki sprzęt. Zerwano asfalt i osadzono krawężnik. Aleja została zwężona do jednego szerszego pasa. Na terenie, który został pozbawiony asfaltu, był drugi pas i jeszcze we wrześniu jeździły tu samochody. Teraz są tu dziury w ziemi w równych odstępach. Wypełnią je korzenie drzew, które właśnie kupuje ZZM.

Łącznie to 28 drzew gatunku, który pojawił się niedawno na ul. 3 Maja przy okazji wymiany zieleni, czyli klon polny Elsrijk. Kiedy prezydent ogłaszał, że na al. Korfantego rósł będzie szpaler drzew była mowa o większych roślinach. Takie mają być klony, bo według warunków przetargu powinny one mierzyć co najmniej 220 cm, a obwód pnia na wysokości 1 m musi wynosić ok. 30-35 cm. Drzewa mają być jednakowej wysokości. Pomiędzy nimi będą rosły trzy gatunki róży (Giro d’Italia, Street Dance i Cricket), a także rozplenica japońska i turzyca morrowa. Łącznie ZZM zamówił ponad 4,5 tys. sztuk krzewów i bylin. Wszystkie rośliny mają zostać dostarczone do końca listopada. Kwota, jaką ZZM chce wydać na drzewa, to 153 tys. zł brutto. Krzewy i byliny mają kosztować 80 tys. zł brutto. Firmy zainteresowane realizacją zamówienia mają jeszcze tydzień na składanie ofert, do 27 października.

To pierwsza część zakupów roślin, które znajdą się na al. Korfantego, bo nasadzenia to łącznie 56 drzew. Pierwszych 28 sztuk ma się pojawić jeszcze w tym roku, jeśli warunki atmosferyczne będą sprzyjające. W następnym etapie prace prowadzone będą po stronie wschodniej, a obydwa szpalery drzew powinny być gotowe wiosną 2022 roku.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*