Reklama

Słynne drzewo w oponie w centrum Katowic właśnie wypuściło liście

G. Ż.
W listopadzie 2023 roku “nieznani sprawcy” posadzili w centrum Katowic drzewo w oponie od traktora. Był to rodzaj happeningu, który miał zwrócić uwagę na problem słupkowania miejsc parkingowych. Autorom chodziło o to, że miejsca wyłączone już z parkowania powinni być zielone. Jak się okazuje kilka miesięcy później, akurat to konkretne miejsce w jakiejś części zielone będzie.

„Instalacja” znajduje się na ul. Drzymały w pobliżu skrzyżowania z ul. Stalmacha. Jeszcze kilka miesięcy temu był w tym miejscu parking, ale w związku z tym, że jest tu skrzyżowanie typu T, musiał zostać wyłączony z użytkowania i zablokowany słupkami.

Właśnie pomiędzy słupkami i chodnikiem ktoś położył oponę, nasypał do niej ziemię i posadził drzewo. Dodatkowo umieścił tabliczkę z pytaniem: Zadbamy o siebie?

To prawdopodobnie rodzaj protestu. Wielu mieszkańców od dawna apeluje, że jeżeli już miejsca parkingowe musiały zostać zlikwidowane, to dobrze by było, żeby w ich miejsce sadzona była zieleń. Tak się nie dzieje. Zamiast zieleni, są stalowe słupki, które wprawdzie skutecznie blokują wjazd na byłe już miejsca parkingowe, ale bardzo szpecą miejską przestrzeń.

Warto dodać, że to konkretne drzewo pojawiło się naprzeciwko miejsca, w którym MZUiM najpierw zamontował słupki, a potem je wyciął. Jak tłumaczyła Katowicka Agencja Wydawnicza, słupki chroniące pieszych zostały usunięte, bo mogliby o nie zahaczyć kierowcy cofający z miejsc postojowych. To, że mogą zahaczyć o pieszych, jak widać, nie jest ważne.

Wygląda na to, że roślinie nie potrzeba wiele do życia. Mając do dyspozycji tyle ziemi, ile zmieściło się w oponie oraz wodę deszczową, świetnie sobie radzi. Właśnie wypuszcza liście. Ciekawe jak w tej sytuacji zachowają się miejskie służby, które od czasu postawienia “instalacji” omijały ją szerokim łukiem.


Tagi:

Komentarze

 1. GRZEGORZ 7 kwietnia, 2024 at 12:22 pm - Reply

  Zalesienie na miare intelektualistow z ul mlynskiej

 2. Chłopak z sąsiedztwa ;) 4 kwietnia, 2024 at 2:20 pm - Reply

  Podlewam i Ty redaktorze też powinieneś 😉 Samo nic się nie zrobi.
  Krupek gdzie są kasztanowce???

  • Grzegorz Żądło 4 kwietnia, 2024 at 4:12 pm Reply

   Ja podlewam rośliny, które własnymi rękami posadziłem wokół mojej kamienicy. Dodam, że na terenie miejskim, który moja wspólnota wydzierżawiła.

   • mieszkaniec 4 kwietnia, 2024 at 8:06 pm Reply

    Oby “prowizorka” niebyła na zawsze. Do Budżetu Obywatelskiego proponuje złożyć wniosek. pozostaly 4 dni do końca

Dodaj komentarz

*
*