Prezes UOKiK wydał zgodę na przejęcie Tesco Polska przez Salling Group, czyli właściciela sklepów Netto. Oznacza to, że w najbliższych miesiącach kolejne sklepy Tesco będą zmieniać szyld i asortyment.
Pod marką Netto działa ok. 1100 dyskontów w Danii, Niemczech i Polsce (386). Z kolei Tesco Polska jest właścicielem sieci hipermarketów i supermarketów, których jest obecnie 320 ((90 hipermarketów kompaktowych i 211 supermarketów). Do tego dwa centra dystrybucyjne i 23 stacje paliw. Netto przejmie 301 sklepów, 14 stacji paliw, siedzibę główną i centra dystrybucyjne. To efekt decyzji grupy Tesco o wycofaniu się z Polski.
UOKIK zbadał czy transakcja nie naruszy zasad konkurencji i stwierdził, że nie ma takiego ryzyka. – Przeprowadzone postępowanie wykazało, że w każdym z badanych miast Netto po przejęciu placówek Tesco będzie musiało konkurować z innymi dyskontami, supermarketami i hipermarketami. To oznacza, że po dokonaniu transakcji struktura tych rynków nie zmieni się na niekorzyść konsumentów, dostawców czy przedsiębiorców prowadzących mniejsze sklepy – mówi prezes UOKiK Tomasz Chróstny.
Poza rozstrzygnięciem dotyczącym kupna spółki Tesco Polska, prezes UOKiK wydał w lutym 2021 r. decyzję w sprawie tymczasowego przejęcia ośmiu sklepów Tesco przez Salling Group. Chodzi o placówki w Gliwicach, Szczecinie, Krakowie, Gdyni, Kielcach, Katowicach, Ostrowcu Świętokrzyskim i Warszawie. Salling Group planuje trwale nabyć jedynie sklep w ostatniej z tych lokalizacji. Pozostałe zostaną przejęte tymczasowo i w przyszłości mają zostać sprzedane innym podmiotom. Przejmująca spółka zobowiązała się do 31 sierpnia 2021 r. prowadzić te sklepy pod marką Tesco.
– Chciałbym podziękować wszystkim naszym koleżankom i kolegom w Polsce za ich ciężką pracę i oddanie naszym klientom przez ponad 25 lat. Stając się częścią połączonej działalności z Salling Group, nasze sklepy i pracownicy są dobrze przygotowani do dalszej, pełnej sukcesów pracy i wykorzystania możliwości rozwoju w Polsce. Sprzedaż Tesco Polska pozwala nam skupić się na rozwoju biznesu w Wielkiej Brytanii, Irlandii, Czechach, na Węgrzech i na Słowacji – powiedział w komunikacie Ken Murphy, prezes Grupy Tesco.
Wartość transakcji wyniesie około 900 mln zł, a jej zakończenia spodziewame się przed końcem marca 2021 roku. Po sfinalizowaniu transakcji nastąpi okres przejściowy trwający do 18 miesięcy, podczas którego sklepy Tesco w Polsce zostaną przekształcone w Netto.
Co stanie się z największym sklepem Tesco w Katowicach, który znajduje się w Silesia City Center? Kiedy pytaliśmy o to w listopadzie 2020 roku, biuro prasowe Tesco Polska poinformowało nas, że hipermarket w SCC nie znajduje się na liście sklepów objętych transakcją z Salling Group. – Tesco prowadzi rozmowy na temat różnych opcji. Poinformujemy o szczegółach, gdy będą one znane – odpowiedziało nam biuro prasowe Tesco Polska.
Niezależnie od tego pod jakim szyldem będzie dalej działał sklep Tesco w SCC, pewne jest że będzie znacznie mniejszy niż do tej pory. Hipermarket został już podzielony na dwie części. W jednej z nich znajdzie się sklep TK Maxx. Więcej o tym można przeczytać TUTAJ.
Oprócz hipermarketu w SCC, Tesco ma w Katowicach jeszcze dwa sklepy: na os. Tysiąclecia (ul. Tysiąclecia 12) i na os. Odrodzenia (ul. Radockiego 70b).
Z kolei Netto otworzyło w Katowicach już 3 sklepy: przy ul. Armii Krajowej 208, ul. Piotowickiej 98 i ul. Żelaznej 23.