Reklama

Dużo towarów i mało pasażerów. Lotnisko w Pyrzowicach wciąż w bardzo trudnej sytuacji

Łukasz Kądziołka
Lotnisko w Pyrzowicach zaczyna rok z dużą ilością towarów. Jednak w ruchu pasażerskim nadal jest bardzo kiepsko. Obsługiwanych jest ponad 90% mniej pasażerów.

Rekordowe wyniki w przewozach cargo i fatalny początek roku pod względem obsługi pasażerów. Lotnisko w Pyrzowicach podsumowało pierwszy miesiąc 2021 roku. W styczniu obsłużono nieco ponad 25 tys. pasażerów, a w zeszłym roku było ich ponad 265 tys. To daje spadek o ponad 91%. Z mocno ograniczonej siatki połączeń regularnych skorzystało o 216 230 podróżnych mniej niż w styczniu minionego roku. W ruchu czarterowym odnotowano 11 530 pasażerów, czyli o 35 304 mniej. – Od listopada 2020 roku cały czas trwa drugi lockdown europejskiego lotnictwa, który jest skutkiem licznych obostrzeń sanitarnych, obowiązujących praktycznie we wszystkich europejskich państwach. Obowiązkowe testy diagnostyczne na koronawirusa i kwarantanna po przylocie zniechęcają do podróżowania. Niski popyt spowodował radykalne ograniczenie oferty przez linie lotnicze. W styczniu 2020 roku tygodniowo notowaliśmy średnio około 270 odlotów w ruchu pasażerskim, w pierwszym miesiącu bieżącego roku liczba ta spadła do 45 odlotów w tygodniu – mówi Artur Tomasik, prezes GTL SA, firmy zarządzającej Katowice Airport. Dodaje, że są też pozytywne wieści. Jedno z biur podróży postanowiło postawić na dwa kierunki. Raibow Tours uruchomi od przyszłego tygodnia loty do Meksyku i Dominikany. Każda z tras obsługiwana będzie raz w tygodniu Dreamlinerem Polskich Linii Lotniczych LOT, który będzie bazował w Katowice Airport.

PRZECZYTAJ TEŻ: Do Meksyku i na Dominikanę bezpośrednio z Pyrzowic

Pyrzowickie lotnisko chwali się jednak przewozem cargo. W minionym roku z i do Katowice Airport przewieziono 20 375 ton frachtu lotniczego i był to najlepszy wynik w historii portu. Pierwszy miesiąc 2021 roku pokazuje, że jest duża szansa na jeszcze lepszy wynik w tym segmencie. W styczniu przez pyrzowicki terminal towarowy przeszło 2 186 ton frachtu lotniczego, to jest o 596 ton więcej, czyli o ok. 37% w porównaniu z pierwszym miesiącem minionego roku.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*