Reklama

Sejmik przyjął uchwałę antysmogową. Od września zakaz palenia najgorszymi paliwami

G. Ż.
Jednogłośnie radni sejmiku woj. śląskiego przyjęli w piątek tzw. uchwałę antysmogową, która wprowadza ograniczenia w stosowaniu niektórych rodzajów opału. Nowe przepisy wejdą w życie 1 września.

Zgodnie z nimi na terenie całego woj. śląskiego nie będzie można od tego dnia stosować węgla brunatnego, mułów i flotokoncentratów oraz biomasy stałej o wilgotności powyżej 20 proc.

Uchwała wprowadza też konieczność instalowania po 1 września wyłącznie pieców najwyższej klasy (obecnie to minimum 5 klasa) oraz wymiany starych kotłów. Na dostosowanie się do nowych przepisów będzie kilka lat. Najszybciej, do końca 2021 roku. będą musieli wymienić piece ci, którzy obecnie posiadane używają powyżej 10 lat. Ci, którzy użytkują kotły od 5-10 lat, powinni wymienić je do końca 2023 roku, a użytkownicy najmłodszych kotłów mają czas do końca 2025 roku.

W związku z tym, że na rynku są także stosowane kotły klasy 3 i 4, a do końca 2016 roku wymiana na takie piece była dofinansowywana, będzie je można użytkować maksymalnie do końca 2027 roku .

Ponadto, każdy kto buduje nowy dom i zamierza ogrzewać go węglem lub drewnem, ma obowiązek zainstalować kocioł klasy 5. Ten przepis zacznie obowiązywać po 12 miesiącach od daty wejścia w życie uchwały antysmogowej.

Potrzebne jest wsparcie rządu, uruchomienie stosownych zarządzeń. Chodzi o wprowadzenie norm jakościowych na paliwa stałe czy normy na kotły. Ze swojej strony planujemy wydanie i jak najefektywniejsze rozpropagowanie specjalnego poradnika dla mieszkańców, w którym tłumaczymy nowe przepisy i wprowadzany przez nie harmonogram zmian – powiedział marszałek województwa Wojciech Saługa.

Kontrolowaniem zarówno paliwa spalanego w piecach, jak i samych kotłów ma się zajmować marszałek, starosta oraz wójt, burmistrz lub prezydent, którzy wyznaczają do tego odpowiednich pracowników.

„Kontrolujący, wykonując kontrolę, jest uprawniony do wstępu wraz z rzeczoznawcami i niezbędnym sprzętem przez całą dobę na teren nieruchomości, obiektu lub ich części, na których prowadzona jest działalność gospodarcza, a w godzinach od 6 do 22 – na pozostały teren, przeprowadzania badań lub wykonywania innych niezbędnych czynności kontrolnych, żądania pisemnych lub ustnych informacji oraz wzywania i przesłuchiwania osób w zakresie niezbędnym do ustalenia stanu faktycznego czy żądania okazania dokumentów i udostępnienia wszelkich danych mających związek z problematyką kontroli”  – stanowi uzasadnienie uchwały antysmogowej.

 


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*