Reklama

Sanepid kontrolował autobusy, pociągi i tramwaje. Tylko jedna osoba nie miała maseczki

Redakcja
Sanepid sprawdzał w Katowicach, jak przestrzegane są obowiązujące zasady w pojazdach komunikacji publicznej. Przy okazji kontroli zwracano uwagę na to, czy pasażerowie mają maseczki. Tylko jedna osoba nie miała.

Przez ostatnie dwa dni pracownicy sanepidu wraz z policją weszli do kilkudziesięciu pojazdów komunikacji zbiorowej. Sprawdzali przede wszystkim to, czy przewoźnicy stosują się do rygorów sanitarnych związanych z pandemią koronawirusa. Jak przyznaje dyrektorka Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Katowicach, w sprawie łamania obostrzeń w komunikacji miejskiej wpływają do sanepidu zgłoszenia mieszkańców. – Policja i Straż Ochrony Kolei na bieżąco reagują, ale chcieliśmy zrobić swoje rozeznanie – mówi Jolanta Kolanko. We wtorek, 11 maja, sanepid wszedł do 11 pociągów Kolei Śląskich. We wszystkich składach nie dopatrzono się nieprawidłowości. Zachowane były limity pasażerów, w pociągu były odpowiednie środki do dezynfekcji, a z głośników nadawano komunikat o konieczności zasłaniania ust i nosa. Tylko jeden z pasażerów został upomniany przez obecnych w trakcie czynności funkcjonariuszy Straży Ochrony Kolei, bo miał niewłaściwie założoną maseczkę.

Kolejne kontrole odbyły się w centrum Katowic. Sanepid sprawdzał pod kątem stosowania się do obowiązujących zasad 13 autobusów na ul. Piotra Skargi.  Tam jednemu z pasażerów również zwrócono uwagę z powodu niezasłoniętej twarzy. Później kontynuowano działania na ul. Warszawskiej. W jedenastu skontrolowanych tramwajach pracownicy sanepidu również nie dopatrzyli się zaniedbań ze strony przewoźnika. Tak samo jak w autobusach, pasażerowie zachowywali odstęp, zajmując miejsca. Jednak w jednym z wagonów podróżny nie miał założonej maseczki i nie miał jej przy sobie. Dlatego zajęła się nim policja. Wszczęte zostanie postępowanie z powodu niestosowania się do obowiązku zasłaniania ust i nosa.
Rozeznanie w pojazdach komunikacji zbiorowej było prowadzone we wtorek i środę poza godzinami szczytu, do południa. Sanepid nie wyklucza powtórzenia kontroli w innych godzinach.

Przypomnijmy, że od najbliższej soboty, 15 maja, zniesiony zostanie obowiązek noszenia maseczek na otwartym powietrzu. Warunkiem jest to, że musi być zachowana odległość 1,5 metra od innej osoby. Nadal jednak zakrywać usta i nos będzie trzeba w pojazdach środkach transportu publicznego, a także w budynkach, na przykład: urzędach, kościołach, galeriach handlowych czy w placówkach edukacyjnych.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*