Reklama

Rząd przedłuża obostrzenia w województwie śląskim, ale nie wiadomo do kiedy

Redakcja
Obostrzenia w województwie śląskim utrzymane. Rząd zadecydował, że w pięciu województwach z najwyższą średnią dzienną liczbą zakażeń nadal będą obowiązywały te same zasady. Nie poinformowano jednak do kiedy obostrzenia będą przedłużone.

Rząd poinformował dzisiaj o kolejnych decyzjach dotyczących obostrzeń. Od wprowadzenia ostatnich ograniczeń obowiązywały one w całej Polsce. Teraz powraca regionalizacja w obostrzeniach. Choć minister zdrowia Adam Niedzielski stwierdził dzisiaj, że apogeum III fali pandemii już prawdopodobnie minęło, to nadal statystyki nie są optymistyczne. – W zeszłym tygodniu w środę wynik ponad 800 zgonów. Dzisiaj mamy również wysoką liczbę zgonów (740 – przyp. red.), ale mniejszą niż to miało miejsce w poprzednim tygodniu – mówi Niedzielski.

Najtrudniejsza sytuacja jest w województwie śląskim. Z powodu utrzymującej się wysokiej liczby nowych przypadków koronawirusa pięć województw, w tym śląskie, nadal będzie objętych aktualnymi restrykcjami. Są to regiony, w których średnia dzienna liczba zakażeń na 100 tys. mieszkańców przekracza 35 (w woj. śląskim jest ich 50). Obostrzenia zostaną utrzymane w województwach: śląskim, dolnośląskim, wielkopolskim, łódzkim i opolskim.
W pozostałych 11 województwach (małopolskim, zachodniopomorskim, kujawsko-pomorskim, mazowieckim, świętokrzyskim, lubuskim, pomorskim, lubelskim, warmińsko-mazurskim, podkarpackie, podlaskim) obostrzenia zostaną poluzowane. Od najbliższego poniedziałku, 26 kwietnia, przywrócona zostanie edukacja hybrydowa w klasach 1-3. Otwarta zostanie też branża beauty, czyli salony fryzjerskie, salony kosmetyczne i urody. – Ruchy ograniczamy do tych województw, gdzie ta sytuacja pod końcem wskaźnika nowych zakażeń jest stosunkowo dobra – mówi szef resortu zdrowia.

Jednak oprócz daty poluzowania od 26 kwietnia obostrzeń w większości województw nie padł podczas konferencji żaden inny termin. Minister zdrowia poinformował jedynie, że w przyszłym tygodniu rząd ma przedstawić bardziej szczegółowy plan odmrażania obostrzeń. Ma on objąć cały przyszły miesiąc. Wspomniał też o przywracaniu funkcjonowania branży gastronomicznej i hotelarskiej. – W tym planie odniesiemy się również do zagadnienia komunii i wesel, organizacji tych uroczystości – zapowiada Niedzielski.

Termin utrzymania aktualnych obostrzeń w województwie śląskim i pozostałych czterech regionach będzie musiał pojawić się w rządowym rozporządzeniu. Można przyjąć, że kolejne decyzje zostaną podane w przyszłą środę. Zasady w woj. śląskim nie zmienią się najprawdopodobniej co najmniej do 2 maja.


Tagi:

Komentarze

 1. Sylwia 24 kwietnia, 2021 at 10:36 am - Reply

  Tak ale dwa potężne Amazon w śląskim są, Ludzi pracuje około 1000 na jedną zmianę i tego nikt nie widzi że tam się mogą siać zakażenia? lepiej zamknąć malutki fryzjer gdzie jest się umawiany na godzinę….. to jest jedna ściema dla mnie

 2. Sebastian 22 kwietnia, 2021 at 10:12 am - Reply

  Poniekąd na własne życzenie to mamy.
  Lekceważmy dalej zalecenia to będziemy mieli wszystko zamknięte fo września.

  • kokogut 23 kwietnia, 2021 at 12:30 am Reply

   Dokładnie tak to jest. Pierwszej fali rok temu w Polsce wogóle nie było. Wszyscy wystraszeni, nikt się z nikim niepotrzebnie nie spotykał.
   Teraz już każdy ma dość i coraz bardziej popuszcza sobie. A potem pretensje, że ludzie umierają.

Dodaj komentarz

*
*