Reklama

Rząd pozwolił na otwarcie basenów. Nowe katowickie pływalnie będą gotowe do startu w połowie czerwca [ZDJĘCIA]

Grzegorz Żądło
Premier Mateusz Morawiecki ogłosił dziś, że od 6 czerwca będą mogły wznowić działalność baseny, siłownie i kluby fitness. Dla zbudowanych właśnie dwóch katowickich pływalni oznacza to możliwość wpuszczenia pierwszych klientów. Pewne jest jednak, że nikt nie będzie mógł się kąpać w basenie przy ul. Kościuszki i przy ul. Konnej już od 6 czerwca. Katowickie Wodociągi będą gotowe do uruchomienia pływalni w połowie czerwca. Nie oznacza to jednak, że własnie wtedy zostaną otwarte baseny. Wszystko zależy od prezydenta.

Niespełna dwa tygodnie temu pisaliśmy, że dwa miejskie baseny w Katowicach są już gotowe. Nieco wcześniej zakończyły się prace w Burowcu. Kilka tygodni później, głównie ze względu na prace wokół budynku, gotowy był basen w Brynowie.

Równolegle z robotami budowlanymi toczyły się niezbędne prace związane z uruchomieniem obiektów, jak przetargi na sprzątanie i ratowników czy poszukiwanie pracowników obsługi klienta. Epidemia koronawirusa i wprowadzone przez rząd obostrzenia mocno skomplikowały sprawę. Trzeba było np. unieważnić przetarg na firmę, która „dostarczy” ratowników. Wszystko dlatego, że nie wiadomo było, kiedy będą mogli zacząć pracę. Nowy przetarg został już ogłoszony, a otwarcie ofert nastąpi w piątek. Konieczny będzie także przetarg na sprzątanie basenu w Burowcu, bo wybrana firma nie podtrzymała zaproponowanej w przetargu ceny. Drugi basen, w Brynowie, jest pod tym względem zabezpieczony. Pozostaje jeszcze zatrudnienie obsługi. Potrzeba 36 osób. Rekrutacja w większości została już przeprowadzona, ale umowy z pracownikami nie zostały jeszcze podpisane.

Biorąc to wszystko pod uwagę, Katowickie Wodociągi, które zarządzają miejskimi basenami w Katowicach, mają być gotowe na ich otwarcie w połowie czerwca. Ostateczną decyzję o terminie uruchomienia pływalni podejmie jednak prezydent.

Zwiedziliśmy jeden z basenów, ten przy ul. Kościuszki. Będzie można do niego dojechać samochodem, rowerem albo tramwajem. Powstał nawet specjalny przystanek, dokładnie na wysokości basenu. Na rowerzystów czeka ponad 20 miejsc pod wiatą. Co ciekawe, pierwotnie zamontowane zostały najbardziej nielubiane przez rowerzystów stojaki, czyli na jedno koło. Zostały już jednak wymienione.

Po wejściu na pływalnię, po lewej stronie znajduje się recepcja, a po prawej coś w rodzaju poczekalni. Nieco dalej, w kącie, znalazło się miejsce na punkt gastronomiczny. Również z prawej strony jest wejście do części biurowej. Są w niej gabinet dyrektora basenów oraz pracowników Katowickich Wodociagów, którzy będą się zajmować obsługą wszystkich trzech basenów. Dlatego na Basenie Brynów nie ma siłowni, która z kolei w tym samym miejscu mieści się na Basenie Burowiec.

Po zakupie biletu (8 zł za godzinę dla mieszkańców Katowic, 16 dla pozostałych), klient dostanie opaskę, która służy do otwierania szafek w szatniach. Przechodzi się do nich przez kabiny przebieralni. Po lewej stronie szatni, przy szybie od strony ul. Kościuszki, znajdują się stanowiska z suszarkami. Żeby osoby z zewnątrz nie widziały klientów basenu, na szybie została przyklejona specjalna przezroczysta folia.

Pływalnia składa się z kilku elementów. Największym z nich jest 25-metrowy basen sportowy z 6-cioma torami i głębokością do 180 cm. Obok znajduje się drugi, mniejszy i płytszy basen. Jest z nim połączony brodzik dla dzieci z atrakcjami w postaci m.in. tryskającego wodą „grzybka”. Są też dwa jacuzzi. Obok znajduje się wylot ze zjeżdżalni, na którą wchodzi się schodami na wysokość drugiego piętra.

Z basenu można wejść do strefy saun i relaksu. Są tu dwie sauny suche i jedna mokra. Do tego beczka z zimną wodą, miejsce z lodem i dwa prysznice z kolorowymi światełkami i muzyką. Jest tu także niewielki pokój relaksu, w którym znajdą się leżaki.

Oprócz atrakcji wodnych, kompleks tworzą sala gimnastyczna i sala do fitnessu. W Brynowie w tej pierwszej sali znajdą się urządzenia do gimnastyki sportowej, a zajęcia będzie prowadził zewnętrzny podmiot. Podobnie jak zajęcia fitness. Z kolei Burowcu na sali będzie można pograć w piłkę nożną, siatkówkę i koszykówkę. Będzie ona przeznaczona na wynajem dla wszystkich chętnych.

Budowa basenu przy ul. Kościuszki kosztowała ostatecznie 41.308.243,09 zł brutto, a basenu przy ul. Konnej 38.672.042,64 zł brutto.

Obecnie trwa wybór firmy, która dokończy trzeci z basenów, w Zadolu. Miasto wypowiedziało umowę firmie Erbud, która rozpoczęła budowę. Konieczne stało się więc ogłoszenie nowego przetargu.


Tagi:

Komentarze

  1. AA 27 maja, 2020 at 8:15 pm - Reply

    Zdjęcie Brynów 11 i Brynów 30
    W tym basenie jest rdza i błoto na posadzce!

Dodaj komentarz

*
*