Reklama

Ruszyła Industriada. Co dzieje się w Katowicach?

Redakcja
Dzisiaj rozpoczyna się Industriada. Jednak zwiedzanie Szlaku Zabytków Techniki ruszy w Katowicach w sobotę. W Muzeum Śląskim będzie oprowadzanie szlakiem kobiet, w Galerii Szyb Wilson warsztaty haftowania i decoupage, a na nikiszowieckim rynku m.in. koncert przebojów Abby po śląsku.

Rozruch maszyn w  Tarnowskich Górach i Siemianowicach Śląskich tak rozpoczęła się tegoroczna edycja Industriady. W Katowicach również nie zabraknie atrakcji. Na sobotę, 9 czerwca, wszystkie obiekty na Szlaku Zabytków Techniki przygotowały z tej okazji bogaty program.

W Muzeum Śląskim na gości czekały będą darmowe wjazdy na wieżę wyciągową szybu Warszawa II. Wyjątkową okazją do zwiedzania muzeum będzie Babski Byzuch, czyli oprowadzanie po terenie dawnej kopalni szlakiem kobiet. Z kolei na zewnątrz odbędzie się plener malarski. Podczas warsztatów ze streetartową artystką, Moną Tusz powstaną śląskie wlepki. O godz. 12.00, w maszynowni szybu Bartosz artyści Orkiestry Muzyki Nowej zagrają specjalnie przygotowany na tę okazję 45-minutowy utwór. Oprócz zwiedzania wystaw muzeum zaprezentowane zostaną filmy o kobietach w przemyśle, które będą wyświetlane z taśm 35 mm. Industriada w Galerii Szyb Wilson to okazja do obejrzenia wystawy XI Art Naif Festivalu. Poza tym odbędą się warsztaty decoupage, haftowania, zdobienia drewna. Kolejnym punktem programu będzie plener malarski. Na rynku w Nikiszowcu przygotowano warsztaty kreatywne, rzeźbiarskie i literackie. Będzie tam również można za darmo naprawić rower lub skorzystać z badań profilaktycznych. Na scenie wystąpią kabarety, a chór Cantible wykona przeboje Abby po śląsku. Obok, w dziale etnologii Muzeum Historii Katowic, wszystkie wystawy będą dostępne dla zwiedzających. W klimacie tegorocznej „kobiecej” Industriady jest zwłaszcza wystawa „Sól ziemi. Portrety” przedstawiająca zdjęcia mieszkanek Śląska. Kolejnym miejscem, do którego warto zajrzeć, jest Fabryka Porcelany. Tam, oprócz zwiedzania postindustrialnych budynków dawnej fabryki, odbędzie się pokaz filmów „Z archiwów na kinowy ekran”. Na zakończenie imprezy zagra zespół  Los DuosKARAgos. Koncertowi będą towarzyszyły wizualizacje w industrialnym klimacie. Z fabryki i Nikiszowca niedaleko na kolejną industrialną imprezę. W Giszowcu będzie można przejechać się razem z przewodnikiem repliką kolejki Balkan. Poza tym chętni wezmą udział w warsztatach z zielarstwa, ziołolecznictwa i zrobią las w słoiku. Jednym z ostatnich punktów programu będzie wernisaż wystawy memów Marty Frej. Finał Industriady w Giszowcu to spektakl pt. „Mariacka 5”. Autorem monodramu jest Lech Majewski, a wykona go Elżbieta Okupska. W Szopienicach też nie zabraknie ciekawych atrakcji. Walcowani Cynku proponuje m.in. warsztaty kuchni śląskiej i naukowe, które będą zainspirowane postacią Marii Goeppert-Mayer. Goście będą mogli spotkać kobietę-legendę z Szopienic, czyli dr Jolantę Wadowską-Król. Wyjątkowo uruchomiona zostanie zabytkowa walcarka. Większość atrakcji podczas Industriady  jest darmowa. Imprezy rozpoczynają się około południa. Szczegółowe informacje i program można znaleźć TUTAJ.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*