Reklama

Ruszają szczepienia seniorów. Rząd apeluje, żeby nie stać w kolejce do przychodni

Redakcja
Nie ma już wolnych szczepionek przeciwko Covid-19. Taką informację podał dzisiaj pełnomocnik rządu ds. szczepień. Zapowiedział też, że w poniedziałek szczepienia osób powyżej 70. roku życia mają ruszyć w ponad 5 tys. punktach w całej Polsce.

Szczepienia na Covid-19 wkraczają w kolejny etap. W poniedziałek do punktów szczepień pójdą pierwsi pacjenci. Do tej pory szczepionka podawana była medykom oraz innym osobom związanym z placówkami oraz podmiotami prowadzącymi działalność medyczną. Seniorzy powyżej 70. roku życia będą szczepieni od poniedziałku, 25 stycznia, do końca marca. Na razie tyle wiadomo. Dzisiaj szef KPRM i pełnomocnik rządu ds. szczepień zapowiedział rozpoczęcie akcji dla grupy I. – Mamy już zajętych terminów, zarejestrowanych lub w trakcie szczepienia, ponad 3 mln osób – powiedział Michał Dworczyk. Oznacza to, że wszystkie wolne terminy są zajęte. Tak samo jak wszystkie dawki, które otrzyma Polska do 31 marca. Na kolejne szczepionki trzeba czekać. Jak zapewniał Dworczyk, realizacja szczepień mogłaby przebiegać znacznie szybciej. – Do końca marca zaszczepimy 3,1 mln osób, ale system, który został stworzony pozwoliłby na zaszczepienie ponad 11 mln osób. To oznacza, że brakuje nam wyłącznie szczepionek – mówił szef KPRM. W Polsce jest ok. 4,5 mln osób powyżej 70. roku życia. Spośród nich zarejestrowanych na szczepienia do końca I kwartału jest około 2 mln osób.

Nadal można rejestrować się na szczepienia. Jednak teraz pacjenci nie otrzymają informacji o konkretnym terminie i miejscu szczepienia. Dlatego przedstawiciele rządu zaapelowali do seniorów, aby robili to z domów. W ostatnich dniach wiele osób stało w kolejkach do przychodni tylko po to, żeby dowiedzieć się o braku wolnych terminów. Każdy, kto zadzwoni pod numer 989 i dowie się, że w jego miejscowości wolnych terminów już nie ma, będzie mógł zostawić swoje dane (imię, nazwisko, PESEL i numer telefonu komórkowego). Jak zapowiedział szef kancelarii premiera, kiedy tylko pojawi się wolny termin, to infolinia będzie do tych osób oddzwaniała. To samo można zrobić przez formularz znajdujący się TUTAJ. Trzecia możliwość zarejestrowania się bez terminu, to wysłanie SMS o treści „szczepimy się” pod numer: 664908556. Na każde takie zgłoszenie mają odpowiadać konsultanci, ale tylko wtedy, gdy już będą dostępne nowe dawki szczepionki.

Pierwszy pacjent w województwie śląskim ma zostać zaszczepiony w Międzynarodowym Centrum Kongresowym. Chwilę po godzinie 7.00 szczepionka zostanie podana Włodzimierzowi Czechowskiemu, przedstawicielowi władz Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*