Reklama

Ruszają rejestracja i zgłoszenia na szczepienia przeciwko Covid-19

Redakcja
Ruszają zapisy na szczepienia przeciwko Covid-19. Na razie na konkretne terminy umawiać mogą się wyłącznie osoby z grupy pierwszej. W kolejce do punktów niebawem staną najstarsi seniorzy. Jednak zgłosić chęć szczepień będzie mógł teraz każdy.

W nocy z czwartku na piątek rusza kolejny etap szczepień przeciwko Covid-19. Zgodnie z zapowiedzią rządu, rozpoczną się zgłoszenia i rejestracja. Te pierwsze są przeznaczone tylko dla osób w wieku od 18 do 69 lat. Zgłosić chęć zaszczepienia się będzie mógł już minutę po północy każdy. Osoby chętne do zaszczepienia powinny wypełnić formularz. Należy w nim podać swoje dane (imię i nazwisko, numer PESEL, adres mailowy, kod pocztowy i opcjonalnie numer telefonu). Następnie na podany adres e-mail wysłana zostanie wiadomość z prośbą o potwierdzenie zgłoszenia. Kiedy już uruchomiona zostanie rejestracja na szczepienia dla grupy, do której należy zgłaszający, taka osoba otrzyma wiadomość z e-skierowaniem. Dopiero wtedy będzie można umówić się na konkretny termin. Formularz ma być dostępny po północy TUTAJ.

Od 15 stycznia, oprócz możliwości zgłoszenia dla wszystkich, rusza możliwość rejestracji dla części osób z grupy I. Należą do niej przede wszystkim seniorzy, podopieczni DPS-ów, służby mundurowe i nauczyciele. Jednak te osoby również obowiązuje określona kolejność. Od piątku na konkretny termin szczepienia w konkretnej placówce medycznej będą mogły umówić się osoby powyżej 80. roku życia. Mogą to zrobić na trzy sposoby:

  1. Dzwoniąc na całodobową i bezpłatną infolinię – 989. Nie muszą to robić sami, bo może to wykonać za nich osoba z rodziny. Potrzebny jest numer PESEL oraz numer telefonu komórkowego. To na niego zostanie wysłany  SMS z potwierdzeniem umówienia wizyty na szczepienie.
  2. Elektronicznie poprzez e-Rejestrację dostępną na pacjent.gov.pl (należy posiadać Profil Zaufany). System automatycznie proponuje pięć dostępnych terminów w punktach szczepień, które znajdują się blisko miejsca zamieszkania. Jeśli zaproponowane termin lub miejsce nie będzie pasowało, to pacjent może wybrać samodzielnie. Po rejestracji otrzyma powiadomienie SMS oraz przypomnienie o szczepieniu dzień przed planowanym terminem.
  3. Zgłaszając się do punktu szczepień. Należy kontaktować się z tą placówką, w której pacjent chce się zaszczepić. Wszystkie punkty można znaleźć TUTAJ.

W samych Katowicach punktów, gdzie wykonywane będą szczepienia, jest 65. Kolejną grupą, która będzie mogła zarejestrować się będą seniorzy, którzy ukończyli 70 lat. Te osoby zaczną być umawiane na szczepienia 22 stycznia. Szczepienia wszystkich osób powyżej 70. roku życia rozpoczną się 25 stycznia.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*