Reklama

Rusza przebudowa skrzyżowania DK 86 i DK 81. To inwestycja za prawie 250 mln zł

Ł. K.
Duża inwestycja drogowa w Katowicach ma zmniejszyć korki i zwiększyć bezpieczeństwo. Rusza przebudowa skrzyżowania dwóch ruchliwych dróg – DK 86 i DK 81. Konieczna będzie wycinka kilkuset drzew.

Rozpoczyna się już dawno zapowiadana przebudowa węzła dróg krajowych 86 i 81. Na skrzyżowaniu ulic Pszczyńskiej i 73 Pułku Piechoty wybudowany zostanie węzeł typu „Trąbka”, który składa się z łukowych zjazdów i wjazdów, a drogi przecinają się nad lub pod nim. Będzie podzielony na 4 główne łącznice: w kierunku Tychów (jeden pas), Warszawy (dwa pasy), Skoczowa (dwa pasy) i skrzyżowania ul. Kolistej z ul. Karolinki (droga dwukierunkowa). Na ul. Pszczyńskiej mają być poprowadzone dwa pasy w obu kierunkach. Odcinek trasy, na którym zlokalizowane zostaną rozjazdy w wymienionych kierunkach, będzie rozszerzony do trzech lub zwężony do jednego pasa w zależności od zjazdu. Przebudowa zaczynie się tuż za zjazdem z węzła „Murckowska”. Poniżej, pod ul. Pszczyńską, będą przebiegały „nitki” w kierunku Warszawy i Skoczowa. Pod obydwiema drogami zostaną przebudowane i przystosowane do wymagań niepełnosprawnych oraz rowerzystów, istniejące przejścia podziemne. Dodatkowo powstanie ścieżka rowerowa po zachodniej stronie ul. Pszczyńskiej. Pobiegnie ona w kierunku południowym i połączy ul. Mysłowicką z ul. Górniczego Stanu. Łączna długość dróg objętych inwestycją to 3,62 km. Przebudowa ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa i ograniczenie korków. – Zakres prac w Giszowcu obejmuje budowę nowego, bezkolizyjnego węzła drogowego, który pozwoli nam oddzielić ruch lokalny od tranzytowego. Upłynnienie ruchu oznacza dla mieszkańców oszczędność czasu i benzyny oraz ograniczenie emisji spalin i hałasu – mówi prezydent Marcin Krupa. Konkretne prace budowlane ruszą dopiero po przygotowaniu terenu pod inwestycję. Konieczna będzie wycinka drzew. – Zakres prac wymaga zmian w zadrzewieniu. Przewidujemy wycięcie łącznie 640 drzew o średnicy większej niż 26 cm. Pozostałe drzewa to głównie topole lub rośliny tzw. samosiejki – zapewnia Ewa Lipka, rzecznik prasowy urzędu miasta.Inwestycja początkowo miała kosztować 400 mln zł. Jednak okazała się tańsza. Jej koszt wyniesie 247,5 mln zł z czego 210 mln zł to unijne dofinansowanie. Wykonawca, konsorcjum firm NDI-Balzola, ma zakończyć przebudowę w 2020 roku. Na kolejnych etapach inwestycji miasto będzie informowało o rozpoczęciu prac budowlanych i zmianie organizacji ruchu.


Tagi:

Komentarze

  1. Adam 11 kwietnia, 2019 at 9:07 pm - Reply

    Najpierw pół roku całkowitego paraliżu miast Katowice, Tychy, Sosnowiec…

  2. Kij 8 stycznia, 2019 at 4:18 pm - Reply

    tak dla Ciebie wydadza 20mln zl a ja chce z witosa estakade do nysy bo często tą trasą jeżdżę

  3. Rowerzysta 13 czerwca, 2018 at 11:38 pm - Reply

    A co ze ścieżką rowerową prowadzącą z Giszowca w stronę centrum Katowice/3stawów? Czy jest szansa, żeby powstała też taka trasa, by szybko i bezpiecznie dostać się na 3 stawy rowerem bez przebijania się leśnymi scieżkami?

Dodaj komentarz

*
*